Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – wymiar urlopu wynosi:
REKLAMA
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w art. 154 par. 1 KP. Zgodnie z kodeksem niepełny dzień urlopu zawsze zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Okres zatrudnienia
Do okresu pracy pracownika, od którego zależy wymiar urlopu należy wliczyć okresy poprzedniego zatrudnienia, okresy nauki oraz inne okresy, które na mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Okres ten wylicza się bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Udokumentowanie
Okresy zatrudnienia powinny zostać należycie udokumentowane przez pracownika świadectwami pracy, a okresy nauki świadectwem ukończenia szkoły lub – w przypadku szkoły wyższej – dyplomem ukończenia studiów.
Obowiązek udokumentowania faktu posiadania co najmniej 10-letniego okresu zatrudnienia należy do pracownika. Pracodawca nie ma podstaw do udzielenia pracownikowi urlopu w wymiarze 26 dni. Bez przedstawienia stosownych dokumentów przez pracownika, pracodawca posiadając tylko CV pracownika – ustala wymiar urlopu biorąc za podstawę 20 dni.
Bibliografia:
- Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat