REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent osoby niepełnosprawnej

REKLAMA

REKLAMA

Konsultacje na temat asystenta osoby niepełnosprawnej i finansowania jego usług zostaną przeprowadzone już w marcu. Czy na stałe do porządku prawnego trafi możliwość finansowania osoby pełniącej wobec niepełnosprawnego rolę wspierającą, towarzyszącą?

W marcu do konsultacji społecznych trafi projekt dot. możliwości finansowania usług asystenckich dla osoby niepełnosprawnej - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

REKLAMA

Autopromocja

Pełnomocnik zapowiedział dalsze prace nad rozwiązaniami dot. trenerów pracy i nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami.

"Dziś w ramach pomocy społecznej mamy usługi opiekuńcze, ale nam chodzi o coś innego - o wprowadzenie do porządku prawnego możliwości finansowania osoby, która będzie pełniła wobec niepełnosprawnego rolę wspierającą, towarzyszącą" - wyjaśnił ideę asystenta Duda. Dodał, że projekt w tej sprawie zostanie skierowany do konsultacji społecznych na początku marca.

Polecamy produkt: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

"Chcielibyśmy, by usługi asystenta były wpisane w katalog konkursowy. Organizacje pozarządowe mogłyby aplikować o środki PFRON na prowadzenie takiej działalności" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnik zapowiedział dalsze prace nad wprowadzeniem do porządku prawnego trenerów pracy - osób wpierających niepełnosprawnych w podjęciu decyzji o pracy i utrzymaniu jej. "Pilotażowy projekt dotyczący trenerów prowadzi PFRON. Jego celem jest opracowanie jednolitych procedur szkolenia trenerów, by potem mogli udzielać profesjonalnej pomocy. Mamy analizy potwierdzające słuszność tej metody wprowadzania na rynek pracy szczególnie osób ze specyficznymi schorzeniami, np. niepełnosprawnością intelektualną. Projekt zostanie podsumowany w marcu. Czekamy na ostateczną rekomendację, a potem wprowadzimy odpowiedni przepis do ustawy o rehabilitacji" - powiedział.

Według Dudy trener mógłby być usytuowany w jednostce samorządu albo w wyspecjalizowanych organizacjach pozarządowych. Pytany o finansowanie tego pomysłu powiedział, że na system obsługi dofinansowań (do wynagrodzeń dla pracowników z odpowiednim stopniem niepełnosprawności - PAP) PFRON wydaje rocznie ponad 3 miliardy zł przy subsydiowaniu zatrudnienia ok. 250 tys. osób. "Przecież nie wysokość dofinansowania dla pracodawców jest gwarantem wskaźnika zatrudnienia, tylko koniunktura. Może trzeba mniej środków przeznaczać dla pracodawców, a wspierać finansowo pracownika z niepełnosprawnością, który dzięki temu stanie się bardziej konkurencyjny na rynku pracy? W tym temacie trzeba dyskutować. Musimy przeanalizować budżet PFRON" - wyjaśnił.

Zadaj pytanie na FORUM

Pytany o docelowy model wsparcia dla osób z niepełnosprawnością Duda powiedział, że powinien opierać się on na indywidualnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności i zindywidualizowaniu pomocy. "Jedna osoba może wymagać opieki przez 24 godziny na dobę, a druga - mimo deficytów - będzie mogła np. chodzić do szkoły. Modelowy system to też budowanie sieci wsparcia - i przez rehabilitację, i dostęp do środków pielęgnacyjnych, możliwość uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej czy pracę w chronionych warunkach. Osoba z niepełnosprawnością nie może być stygmatyzowana i izolowana. Powinna wychodzić do społeczeństwa" - podkreślił.

Duda wyjaśniał też, czemu ma służyć wprowadzone w projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji wyodrębnienie osób o największym zakresie ograniczeń w samodzielnej egzystencji. "Wprowadzamy to, by lepiej opisać zakres ograniczeń funkcjonalnych osób np. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, aby w przyszłości ułatwić kierowanie do nich dodatkowego czy adekwatnego wsparcia" - powiedział. Wyjaśnił, że dziś np. do warsztatów terapii zajęciowej takie osoby mają utrudniony dostęp, bo potrzebują indywidualnego traktowania, które przy obecnym modelu finansowania nie jest możliwe. "Takie różnicowanie było oczekiwane ze strony środowiska niepełnosprawnych" - zaznaczył Duda.

Pomoc finansowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

REKLAMA

W opinii pełnomocnika możliwe jest wykorzystanie systemu orzekania w powiatowych zespołach ds. orzekania niepełnosprawności dla systemu oświaty. "Współpracujemy z MEN, próbujemy znaleźć kompromis, wzajemne wykorzystywać informacje zbierane w systemach orzekania" - powiedział. Dodał, że zmiany wymagają same zespoły ds. orzekania, konieczne są szkolenia orzeczników. Jak zaznaczył, zabezpieczeniem finansowania zespołów służyć będzie w tym roku zwiększona do 16 mln zł rezerwa.

Duda zapowiedział też zmiany legitymacji dla osób z niepełnosprawnością. "Teraz są one nieczytelne. Chcemy, by były bardziej przyjazne w użytkowaniu, miały postać zbliżoną do dowodu osobistego. Ktoś, kto ją zobaczy, będzie od razu wiedział, że ma przed sobą osobę z niepełnosprawnością" - podkreślił.

Pomoc finansowa dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA