| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Refundacja składek niepełnosprawnych także w przypadku opóźnienia

Refundacja składek niepełnosprawnych także w przypadku opóźnienia

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczy prawa do refundacji składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą także w przypadku opóźnienia z ich spłatą. Jaki termin opóźnienia się dopuszcza?

W głosowaniach zmieniona została ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Są to rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i pracodawców zatrudniających takie osoby. Zgodnie z nowelizacją, osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą, opłacające z tego tytułu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, od 1 października 2015 r. będą miały prawo do ich refundacji z PFRON także w przypadku, gdy spóźnili się z ich opłaceniem o nie więcej niż 14 dni.

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców w Sejmie

Ten sam mechanizm obejmie opłacane przez niepełnosprawnych rolników lub rolników płacących je za niepełnosprawnego domownika składki: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika, interesem publicznym, względami gospodarczymi lub społecznymi część lub całość zaległej składki może być umorzona, rozłożona na raty lub termin jej płatności może być odroczony. Mechanizmy te mają także objąć odsetki od nienależnie pobranych kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ustawa została przekazana do zaopiniowania przez Senat.

Porozmawiaj o tym na FORUM.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »