| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2015 r.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie w przypadku braku możliwości wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w naturze. W 2015 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 21.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy, ze względu na jego cel, powinien być z reguły wykorzystany w naturze. Wyjątkowo, w sytuacjach przewidzianych w art. 171 Kodeksu pracy, z powodu braku możliwości wykorzystania przez pracownika urlopu w naturze, ustawodawca zobowiązuje pracodawcę do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W art. 7 ust. 2 dyrektywy 2003/88/WE wyłączono możliwość zastępowania udzielenia urlopu w naturze wypłatą ekwiwalentu pieniężnego. Wspomniany przepis dyrektywy 2003/88/WE przewiduje, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego ziszcza się jedynie w sytuacji, w której nie jest możliwe wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w naturze z powodu ustania stosunku pracy.

Zwolnienie z wypłaty ekwiwalentu za urlop

Z nakazu wypłaty ekwiwalentu zwolniony jest pracodawca, w przypadku gdy strony umowy o pracę postanawiają o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z pracodawcą (art. 171 i § 3 Kodeksu pracy).

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop

"Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w dacie rozwiązania stosunku pracy”- teza wyr. SN z 15.10.1976 r. (I PRN 1/76, Legalis).

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy stosujemy współczynnik urlopowy. Współczynnik ten służy do obliczenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu i ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego. Zasady obliczania współczynnika urlopowego określa natomiast Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. 2009 nr 174 poz. 1353). Zgodnie z rozporządzeniem, aby obliczyć współczynnik urlopowy na dany rok kalendarzowy należy od liczby dni w danym roku kalendarzowym odjąć łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel i świąt oraz dodatkowych dni wolnych od pracy, a następnie wynik podzielić przez 12.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »