REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powstanie Europejski Urząd ds. Pracy

Nowa instytucja ma pilnować przestrzegania unijnych przepisów dotyczących mobilności pracowników.

Płaca minimalna 2019 w transporcie w UE

Rok 2019 przyniósł podwyżki płacy minimalnej nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. Co to oznacza dla branży transportowej? Ile w praktyce otrzymają przewoźnicy?

Wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy 2019

Od 1 stycznia 2019 r. zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek płatniczy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy przy wypłacie wynagrodzenia na rachunek płatniczy?

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

REKLAMA

Strategia wynagrodzeń - od czego zacząć?

Strategiczne podejście do wynagrodzeń w nowoczesnej firmie jest regułą. Jakie są trendy w zarządzaniu wynagrodzeniami?

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę - nagrodę jubileuszową - pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż.

Rozliczenie podróży służbowej a dostarczenie faktury z opóźnieniem

Czy pracownikowi, który rozliczył się z podróży służbowej po dwóch miesiącach od jej odbycia należy wypłacić zwrot kosztów?

REKLAMA

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech.

Ustalanie regulaminu wynagradzania - mniejsza rola związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2018 r. (sygn. akt K 26/15) uznał, że zasady wydawania regulaminów wynagradzania są zgodne z konstytucją. Jednak uzasadnieniem decyzji w razie braku porozumienia ze związkiem zawodowym zezwolił pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia pracownikom w umowach o pracę.

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

Przywracanie terminu przy wnioskowaniu o dofinansowanie do wynagrodzeń

Przy wnioskowaniu o zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zachodzi konieczność przywracania terminu do złożenia wniosków Wn-D i informacji INF-D-P. Przewidziano również termin do złożenia prośby o przywrócenie terminu.

Zmiany w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianach w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Najważniejszą ze zmian jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy. Sprawdź, co się zmieni.

Konieczne wyższe płace i poprawa warunków zatrudnienia

Deficyty kadrowe zmuszają pracodawców do podwyższania płac i poprawy warunków zatrudnienia. Pracownicy zwracają również dużą uwagę na możliwości rozwoju w danej firmie. Cenione są również pozapłacowe benefity, jak karnet na siłownię czy prywatna opieka medyczna.

Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na drugim miejscu, na równi z Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Stawki wynagrodzenia zasadniczego mają być jawne już na etapie poszukiwania pracy - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca

W przypadku godzin ponadwymiarowych, pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Sprawdź przykłady rozliczania wynagrodzenia.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

Za fałszowanie ewidencji czasu pracy lub odmowę udostępnienia jej kontrolerom zostaną naliczone kary pieniężne. Ponadto wysokie kary będą naliczane za przekroczenie 10 godzin czasu pracy w porze nocnej.

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Wyższe wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych

Pracodawcy są skłonni płacić więcej pracownikom tymczasowym z uwagi na mniejszą liczbę osób chętnych do pracy - podało Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób na urlopie wychowawczym w 2018 r.

W przypadku osób, które przebywają na urlopach wychowawczych, w dokumentach rozliczeniowych należy wykazać składki i podstawy wymiaru składek. Jak to wygląda w praktyce - wyjaśnia ZUS.

Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r.

Unia Europejska chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy, który ma zacząć funkcjonować od 2019 r. Zdaniem Pracodawców RP, nowa instytucja utrudni polskim firmom delegowanie pracowników.

Unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów

Komisja Europejska pracuje nad przepisami zapewniającymi odpowiedni standard ochrony dla sygnalistów. Jakie obowiązki nakładać będzie na pracodawców dyrektywa?

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

Nowe przepisy o delegowaniu - skutki dla pracowników i agencji zatrudnienia

Zmiany dotyczące delegowania pracowników dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm. Co w praktyce oznacza dla polskich pracowników i agencji pośrednictwa pracy przyjęcie przez UE nowej dyrektywy o delegowaniu?

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Coraz szybszy wzrost wynagrodzeń

Wynagrodzenia rosną coraz szybciej. "Podwyżki płac dotyczą wszystkich branż, co wskazuje na dobrą kondycję gospodarki" - podkreśla Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Delegowanie pracowników na nowych zasadach - co zmiany oznaczają dla pracodawców

Okres delegowania pracowników na dwanaście miesięcy, z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy - w takim kształcie została przyjęta dyrektywa o delegowaniu pracowników. Zmiany dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm.

Bezrobocie w Polsce w lutym 2018 r.

Polska znalazła się na 6. miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia. Spadek stopy bezrobocia objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn - podał Eurostat.

EUP – nowy unijny urząd – jaką funkcję ma pełnić?

Europejski Urząd ds. Pracy ma być nową instytucją, która rozpocznie swoją działalność już w przyszłym roku. Powstała w odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli UE, którzy nie tylko mieszkają, ale też pracują w innym kraju niż ten, z którego pochodzą. W jakim celu ją powołano?

Wzrost wynagrodzenia kierowców

Maksymalny czas delegowania pracowników to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu pracownik będzie podlegał przepisom kraju przyjmującego. Oznacza to wzrost wynagrodzenia kierowców.

Zmiany w delegowaniu pracowników

Okres delegowania pracowników będzie wynosił 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia - tak Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko ws. pracowników delegowanych. Zmiany dotyczą również branży transportowej.

Delegowanie pracowników za granicę maksymalnie na 24 miesiące

Maksymalny czas wszystkich delegowań w to samo miejsce do tego samego rodzaju pracy ma wynosić 24 miesiące - zakładają poprawki do unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zmiany dotyczą również zasad wynagradzania pracowników delegowanych.

Zatrudnianie obywateli spoza UE a ubezpieczenia społeczne

Obywatele krajów nienależących do UE również mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele UE, przy spełnieniu określonych warunków. Jak wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych takich pracowników?

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem w Europie

Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce spada. W lipcu b.r. stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 4,8%. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Ubezpieczenie zagranicznych pracowników delegowanych wg zasad niemieckich

Czy zagraniczne firmy delegujące pracowników na dłuższy czas do pracy w Niemczech mają prawo do naliczania dla nich składek ubezpieczeniowych według korzystniejszych zasad obowiązujących w ich kraju?

Zarobki pracowników delegowanych za granicę

Średnie zarobki pracowników delegowanych do Niemiec to 11 tys. zł brutto, natomiast w Austrii to o 1 tys. więcej. Najwięcej wysyłanych pracowników za granicę to osoby z branży informatycznej i inżynierowie.

Jak znaleźć legalną pracę za granicą - poradnik

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić informacje dotyczące warunków życia i pracy w danym kraju oraz przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy. Na co szczególnie zwrócić uwagę zawierając umowę o pracę za granicą? Jakie dokumenty przedstawić pracodawcy za granicą?

Delegowanie pracowników po 18 czerwca 2016 r. - jakie kary?

18 czerwca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników. Nowa ustawa umożliwiła zagranicznym inspekcjom nakładanie kar za łamanie przepisów o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Minimalne wynagrodzenie w krajach UE

W Polsce minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 2000 zł. brutto, minimalna stawka godzinowa to zaś 13 zł brutto. Jak stawki te kształtują się w innych krajach europejskich?

KE rozszerza listę niebezpiecznych substancji dla pracowników

Komisja Europejska zwiększa ochronę pracowników przed rakotwórczymi czynnikami w zakładzie pracy. Rozszerzyła listę niebezpiecznych substancji na które mogą być narażeni o 25 pozycji, wprowadziła także surowsze wartości dopuszczalne dla tych i kilku innych substancji.

Podstawa wymiaru składek dla pracowników delegowanych - zmiany od 1 października 2016 r.

Od 1 października 2016 r. zmienił się przepis dotyczący podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników delegowanych. Najniższa podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych do pracy za granicę w 2016 r. wynosi 4055 zł.

REKLAMA