Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?
REKLAMA
REKLAMA
Working Tax Credit jest pomocą dedykowaną kilku rodzajom grup obywateli, jednak podstawowym jego warunkiem musi być osiąganie dochodów z pracy. Nie mogą się o niego ubiegać osoby bezrobotne. W taki właśnie sposób brytyjski rząd wspiera aktywność swoich obywateli na rynku pracy i w gospodarce.
REKLAMA
Kategorie osób, które mogą starać się o zasiłek:
- Osoby nieposiadające dzieci:
a. samotnie wychowujące dzieci: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo
b. wychowujące dzieci wspólnie z partnerem: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące minimum 24 godziny tygodniowo (wystarczy, że ten warunek jest spełniony tylko przez jednego z partnerów)
- Osoby posiadające dzieci:
a. mające co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo oraz kwalifikujące się do otrzymywania zasiłku PIP dla osób chorych i niepełnosprawnych
b. mające co najmniej 25 lat i pracujące przynajmniej 25 godzin tygodniowo
c. mające powyżej 60 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin/tydzień
- Osoby będące w związku formalnym (związku małżeńskim, związku cywilnym) lub żyjące w związku nieformalnym z partnerem, z którym prowadzą wspólne gospodarstwo domowe o WTC muszą ubiegać się wspólnie, ponieważ do ustalenia wysokości zasiłku brane pod uwagę są dochody osiągane przez obojga partnerów. Kryterium jest wiek - choć jedno z partnerów musi mieć ukończone 25 lat (w przypadku braku dzieci) oraz kryterium czasu pracy – jedno z dwojga musi pracować co najmniej 30 godzin/tydzień. Druga osoba nie musi już spełniać kryterium czasu pracy – może być bezrobotna lub pracować dowolną liczbę godzin – nie są one bowiem brane pod uwagę.
- Obcokrajowcy, aby uzyskać WTC muszą posiadać pozwolenie na pobyt stały w Zjednoczonym Królestwie i posiadać w tym kraju tzw. „ośrodek interesów życiowych” (mieszkanie/dom, rodzinę). Nie muszą wykazywać, że przebywają nieustannie na terytorium Wielkiej Brytanii, bowiem dopuszczalne są krótkotrwałe wyjazdy poza UK, np. na wakacje.
Brytyjskie urzędy wychodząc naprzeciw interesom obywateli udostępniają prosty kwestionariusz on-line, którego wypełnienie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Pozwala on sprawdzić, czy przysługuje nam zasiłek WTC – szczegółów należy szukać na stronach rządowych pod hasłem Working Tax Credit.
Jak wygląda procedura wnioskowania?
Wniosek nie jest jednolitym drukiem dla wszystkich wnioskujących, dlatego przed jego uzyskaniem należy skontaktować się z brytyjskim urzędem telefonicznie pod numerem +44 345 300 3900 lub pobrać na stronach rządowych odpowiedni formularz po wypełnieniu stosownej ankiety. Do złożenia wniosku będą potrzebne następujące informacje:
- Numer NIN - numer ubezpieczenia społecznego
- Numer UTR (Unique Tax Reference Number) – Niepowtarzalny Referencyjny Numer Podatkowy – tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą i samozatrudnione
- Numer referencyjny Chlid Benefit – tylko osoby posiadające dzieci i pobierające zasiłek Child Benefit
- Numer konta bankowego, na który mają wpływać świadczenia
- Wysokość osiągniętego dochodu w poprzednim roku podatkowym (jeśli wnioskuje się wspólnie z partnerem, należy przedstawić wysokość dochodów swoją i jego). Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, którzy w okresie wskazanego roku podatkowego podczas przebywania w Polsce osiągnęli jakieś dochody, muszą także je wykazać.
- Informacje i kwoty pobieranych innych świadczeń (zasiłków, rent, emerytur) i innych dochodów
- Kwoty wydatków na opiekę nad dzieckiem
Po uzupełnieniu danych na formularzu należy go odesłać pocztą na adres:
HM Revenue and Customs - Tax Credit Office
Liverpool
L75 1AZ
United Kingdom
Jeśli zasiłek zostanie przyznany, urząd powiadomi o tym pocztą. Czas oczekiwania zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego i może się różnić (np. gdy urzędnicy potrzebują dodatkowych informacji czas wydania decyzji się przedłuża).
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Procedura odnowienia pobierania zasiłku na kolejny rok jest bardzo prosta – to urząd pod koniec roku podatkowego (w okresie od 6 kwietnia do 30 lipca) wysyła stosowne kwestionariusze weryfikujące sytuację materialną i osobistą wnioskującego. Po ich aktualizacji, należy je odesłać do HMRC, a ten automatycznie odnowi decyzję przyznającą Working Tax Credit na kolejny rok podatkowy.
Jakie kwoty zasiłku można uzyskać?
Work Tax Credit przyznawany jest co roku, w różnych wysokościach, zależnych od progu dochodów i sytuacji obywatela. Stawki WTC są określane rokrocznie na kolejny rok podatkowy (w Wielkiej Brytanii liczony od kwietnia do kwietnia). Zasiłek jest wypłacany w systemie tygodniowym lub miesięcznym. To, jaką kwotę zasiłku otrzymamy zależy od wysokości jego elementów składowych – podstawy i dodatków, do których jest uprawniony wnioskujący. Podstawa na 2018 roku wynosi do 1 960 £ rocznie.
Poniższa tabela przedstawia wartości dodatków, należnych poszczególnym kategoriom wnioskujących (aktualna na 2018 rok):
Para wnioskująca wspólnie |
do 2 010 £ rocznie |
Rodzic/opiekun samodzielnie wychowujący dziecko |
do 2 010 £ rocznie |
Osoba pracująca przynajmniej 30 godz./tydzień |
do 810 £ rocznie |
Osoba niepełnosprawna |
do 3 090 £ rocznie |
Osoba z głęboką niepełnosprawnością |
do 1 330 £ rocznie |
Osoby płacące za opiekę nad dzieckiem (chodzi o profesjonalną, zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem – childcare element) |
do 122,50 £ (na jedno dziecko) lub 210 £ (na drugie i więcej dzieci) tygodniowo |
Osoby posiadające dzieci w ramach otrzymywania zasiłku WTC mogą ubiegać się o zwrot kosztów wydanych na opiekę nad dziećmi – to zasiłek childcare element, będący częścią składową zasiłku WTC. Warunkiem jest korzystanie z profesjonalnej opieki na dzieckiem, np. przedszkola, zarejestrowanej opiekunki lub organizacji zajmującej się dziećmi po szkole (tzw. after school club), a koszty wydane na tą formę opieki mogą być zwrócone w postaci childcare element w wysokości do 70% poniesionych wydatków. Ostateczna wartość pomocy jest ustalana na podstawie dochodów wnioskującego. Aby wnioskować o ten zasiłek w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci należy pracować co najmniej 16 godz./tydzień. W przypadku pary, wymóg godzin pracy wzrasta do poziomu minimum 24 godz./tydzień w odniesieniu do jednego z rodziców, drugi musi przepracować tygodniowo co najmniej 16 godzin.
W związku z tym, że wartość zasiłku Working Tax Credit ustalana jest w oparciu o wartość dochodów wnioskującego, każda ich zmiana (na plus lub minus) pociąga za sobą aktualizację kwoty WTC przelewanej na konto wnioskującego. O każdej zmianie dochodów, utracie pracy lub zmianie pracodawcy, zmianie liczby godzin pracy, uprawniających do pozyskiwania zasiłku należy powiadomić HRMC (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) w terminie do 30 dni. Zatajenie tych informacji może pociągać za sobą odpowiedzialność finansową w postaci zwrotu nienależnej kwoty zasiłku oraz kary w wysokości 300 £, a urząd może w takiej sytuacji także wstrzymać bieżące wypłaty do czasu wyjaśnienia sprawy. Nieopłacalne jest również zwlekanie z aktualizacją danych, które mogą wpłynąć na zwiększenie kwoty zasiłku, bowiem w takiej sytuacji urząd naliczy wyższe świadczenia tylko za okres do 3 miesięcy wstecz i nie będzie możliwe odzyskanie pozostałej kwoty.
Więcej wiadomości o Working Tax Credit, zasadach jego przyznawania i otrzymywania można znaleźć na stronach brytyjskiego rządu www.gov.uk. Trzeba przyznać, że zagadnienia tej formy pomocy są szeroko opisywane prostym i zrozumiałym językiem, więc każdy zainteresowany nie powinien mieć problemu z uzyskaniem jakiejkolwiek informacji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat