Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?/Fot. Fotolia
Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?/Fot. Fotolia
Fotolia
Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Working Tax Credit jest pomocą dedykowaną kilku rodzajom grup obywateli, jednak podstawowym jego warunkiem musi być osiąganie dochodów z pracy. Nie mogą się o niego ubiegać osoby bezrobotne. W taki właśnie sposób brytyjski rząd wspiera aktywność swoich obywateli na rynku pracy i w gospodarce.

Kategorie osób, które mogą starać się o zasiłek:

  1. Osoby nieposiadające dzieci:

a. samotnie wychowujące dzieci: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo

b. wychowujące dzieci wspólnie z partnerem: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące minimum 24 godziny tygodniowo (wystarczy, że ten warunek jest spełniony tylko przez jednego z partnerów)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Osoby posiadające dzieci:

a. mające co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo oraz kwalifikujące się do otrzymywania zasiłku PIP dla osób chorych i niepełnosprawnych

b. mające co najmniej 25 lat i pracujące przynajmniej 25 godzin tygodniowo

c. mające powyżej 60 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin/tydzień

  1. Osoby będące w związku formalnym (związku małżeńskim, związku cywilnym) lub żyjące w związku nieformalnym z partnerem, z którym prowadzą wspólne gospodarstwo domowe o WTC muszą ubiegać się wspólnie, ponieważ do ustalenia wysokości zasiłku brane pod uwagę są dochody osiągane przez obojga partnerów. Kryterium jest wiek - choć jedno z partnerów musi mieć ukończone 25 lat (w przypadku braku dzieci) oraz kryterium czasu pracy – jedno z dwojga musi pracować co najmniej 30 godzin/tydzień. Druga osoba nie musi już spełniać kryterium czasu pracy – może być bezrobotna lub pracować dowolną liczbę godzin – nie są one bowiem brane pod uwagę.

  1. Obcokrajowcy, aby uzyskać WTC muszą posiadać pozwolenie na pobyt stały w Zjednoczonym Królestwie i posiadać w tym kraju tzw. „ośrodek interesów życiowych” (mieszkanie/dom, rodzinę). Nie muszą wykazywać, że przebywają nieustannie na terytorium Wielkiej Brytanii, bowiem dopuszczalne są krótkotrwałe wyjazdy poza UK, np. na wakacje.

Brytyjskie urzędy wychodząc naprzeciw interesom obywateli udostępniają prosty kwestionariusz on-line, którego wypełnienie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Pozwala on sprawdzić, czy przysługuje nam zasiłek WTC – szczegółów należy szukać na stronach rządowych pod hasłem Working Tax Credit.

Jak wygląda procedura wnioskowania?

Wniosek nie jest jednolitym drukiem dla wszystkich wnioskujących, dlatego przed jego uzyskaniem należy skontaktować się z brytyjskim urzędem telefonicznie pod numerem +44 345 300 3900 lub pobrać na stronach rządowych odpowiedni formularz po wypełnieniu stosownej ankiety. Do złożenia wniosku będą potrzebne następujące informacje:

  • Numer NIN - numer ubezpieczenia społecznego
  • Numer UTR (Unique Tax Reference Number) – Niepowtarzalny Referencyjny Numer Podatkowy – tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą i samozatrudnione
  • Numer referencyjny Chlid Benefit – tylko osoby posiadające dzieci i pobierające zasiłek Child Benefit
  • Numer konta bankowego, na który mają wpływać świadczenia
  • Wysokość osiągniętego dochodu w poprzednim roku podatkowym (jeśli wnioskuje się wspólnie z partnerem, należy przedstawić wysokość dochodów swoją i jego). Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, którzy w okresie wskazanego roku podatkowego podczas przebywania w Polsce osiągnęli jakieś dochody, muszą także je wykazać.
  • Informacje i kwoty pobieranych innych świadczeń (zasiłków, rent, emerytur) i innych dochodów
  • Kwoty wydatków na opiekę nad dzieckiem

Po uzupełnieniu danych na formularzu należy go odesłać pocztą na adres:

HM Revenue and Customs - Tax Credit Office
Liverpool
L75 1AZ
United Kingdom

Jeśli zasiłek zostanie przyznany, urząd powiadomi o tym pocztą. Czas oczekiwania zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego i może się różnić (np. gdy urzędnicy potrzebują dodatkowych informacji czas wydania decyzji się przedłuża).

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Procedura odnowienia pobierania zasiłku na kolejny rok jest bardzo prosta – to urząd pod koniec roku podatkowego (w okresie od 6 kwietnia do 30 lipca) wysyła stosowne kwestionariusze weryfikujące sytuację materialną i osobistą wnioskującego. Po ich aktualizacji, należy je odesłać do HMRC, a ten automatycznie odnowi decyzję przyznającą Working Tax Credit na kolejny rok podatkowy.

Jakie kwoty zasiłku można uzyskać?

Work Tax Credit przyznawany jest co roku, w różnych wysokościach, zależnych od progu dochodów i sytuacji obywatela. Stawki WTC są określane rokrocznie na kolejny rok podatkowy (w Wielkiej Brytanii liczony od kwietnia do kwietnia). Zasiłek jest wypłacany w systemie tygodniowym lub miesięcznym. To, jaką kwotę zasiłku otrzymamy zależy od wysokości jego elementów składowych – podstawy i dodatków, do których jest uprawniony wnioskujący. Podstawa na 2018 roku wynosi do 1 960 £ rocznie.


Poniższa tabela przedstawia wartości dodatków, należnych poszczególnym kategoriom wnioskujących (aktualna na 2018 rok):

Para wnioskująca wspólnie

do 2 010 £ rocznie

Rodzic/opiekun samodzielnie wychowujący dziecko

do 2 010 £ rocznie

Osoba pracująca przynajmniej 30 godz./tydzień

do 810 £ rocznie

Osoba niepełnosprawna

do 3 090 £ rocznie

Osoba z głęboką niepełnosprawnością

do 1 330 £ rocznie

Osoby płacące za opiekę nad dzieckiem (chodzi o profesjonalną, zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem – childcare element)

do 122,50 £ (na jedno dziecko) lub 210 £ (na drugie i więcej dzieci) tygodniowo

Osoby posiadające dzieci w ramach otrzymywania zasiłku WTC mogą ubiegać się o zwrot kosztów wydanych na opiekę nad dziećmi – to zasiłek childcare element, będący częścią składową zasiłku WTC. Warunkiem jest korzystanie z profesjonalnej opieki na dzieckiem, np. przedszkola, zarejestrowanej opiekunki lub organizacji zajmującej się dziećmi po szkole (tzw. after school club), a koszty wydane na tą formę opieki mogą być zwrócone w postaci childcare element w wysokości do 70% poniesionych wydatków. Ostateczna wartość pomocy jest ustalana na podstawie dochodów wnioskującego. Aby wnioskować o ten zasiłek w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci należy pracować co najmniej 16 godz./tydzień. W przypadku pary, wymóg godzin pracy wzrasta do poziomu minimum 24 godz./tydzień w odniesieniu do jednego z rodziców, drugi musi przepracować tygodniowo co najmniej 16 godzin.

W związku z tym, że wartość zasiłku Working Tax Credit ustalana jest w oparciu o wartość dochodów wnioskującego, każda ich zmiana (na plus lub minus) pociąga za sobą aktualizację kwoty WTC przelewanej na konto wnioskującego. O każdej zmianie dochodów, utracie pracy lub zmianie pracodawcy, zmianie liczby godzin pracy, uprawniających do pozyskiwania zasiłku należy powiadomić HRMC (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) w terminie do 30 dni. Zatajenie tych informacji może pociągać za sobą odpowiedzialność finansową w postaci zwrotu nienależnej kwoty zasiłku oraz kary w wysokości 300 £, a urząd może w takiej sytuacji także wstrzymać bieżące wypłaty do czasu wyjaśnienia sprawy. Nieopłacalne jest również zwlekanie z aktualizacją danych, które mogą wpłynąć na zwiększenie kwoty zasiłku, bowiem w takiej sytuacji urząd naliczy wyższe świadczenia tylko za okres do 3 miesięcy wstecz i nie będzie możliwe odzyskanie pozostałej kwoty.

Więcej wiadomości o Working Tax Credit, zasadach jego przyznawania i otrzymywania można znaleźć na stronach brytyjskiego rządu www.gov.uk. Trzeba przyznać, że zagadnienia tej formy pomocy są szeroko opisywane prostym i zrozumiałym językiem, więc każdy zainteresowany nie powinien mieć problemu z uzyskaniem jakiejkolwiek informacji.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe zasady przy przyjęciu do policji

    Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

    Jakie zyski z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Symulacja

    25 tys. zł brutto zwrotu w ciągu dekadytyle po 10 latach wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie mogła wypłacić osoba uzyskująca aktualne, średnie wynagrodzenie. Tym samym, zarobi o blisko 9 tys. zł więcej, niż w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w PPK.

    Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy

    W czasach pandemii i pracy hybrydowej, zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników stało się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, wpływające na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zadowolenie swoich pracowników, zyskują długotrwałe korzyści w postaci zwiększenia wydajności, redukcji kosztów rotacji pracowników oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

    Nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej

    Czy będą nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej? Co może robić spółdzielna socjalna? Jak działa spółdzielna socjalna i kto może do niej należeć. Trwają prace nad  projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym.

    ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi

    ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi. W związku z przypadkami nieuczciwych zachowań w firmach transportowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na podjęcie bardziej stanowczych kroków. Przewoźnicy muszą teraz udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące swojej działalności oraz przesłać dokumenty związane z ustaleniem podstawy wymiaru składek.  W wielu odnotowanych przez Grupę Inelo sytuacjach przewoźnicy otrzymali zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z artykułem 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

    Nowe zawody medyczne

    Jakie będą nowe zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Rząd proponuje zmiany w uregulowaniu warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami. Zajdą zmiany w doskonaleniu zawodowym osób wykonujących zawód medyczny oraz w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Będzie nowy rejestr osób wykonujących zawody medyczne.

    Masz prawo do tych pieniędzy! Dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE

    Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE? 

    Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

    Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

    Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

    Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

    Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

    W dniu 31 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Osoby transpłciowe nadal zmagają się z ogromnym problemem dyskryminacji i nierównego traktowania w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym czy gospodarczym. Panuje niezrozumienie i brak akceptacji.

    Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

    Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

    Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

    Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

    Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

    Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

    Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

    Płatne szkolenia dla pracowników

    Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

    O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

    Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

    Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

    Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

    Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

    Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

    Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

    13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

    Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

    Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

    Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

    Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

    Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

    Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

    Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

    Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

    Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

    Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

    Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego.