REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej/Fot. Fotolia
Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę - nagrodę jubileuszową - pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż.

W jednostce samorządowej doszło do zatrudnienia jej byłego pracownika, który jednocześnie jest emerytem. Czy temu pracownikowi będzie przysługiwała nagroda jubileuszowa? - pyta Czytelnik z Lublina.

Tak. Ponownie zatrudniony w jednostce samorządowej na podstawie umowy o pracę emeryt co do zasady ma prawo do jubileuszówki, jeśli spełni przewidziane prawem warunki. Inaczej byłoby, gdyby obecnie osiągnął on staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona wraz z końcem poprzedniego okresu zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę, gdy brakowało mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia do niej prawa. W takiej sytuacji pracownik nie powinien uzyskać ponownie gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres.

Były pracownik, który po przejściu na emeryturę ponownie zostaje zatrudniony w tej samej jednostce samorządowej w ramach stosunku pracy, jest uprawniony do wszystkich elementów wynagrodzenia, do których mają prawo jej inni pracownicy (w tym do nagrody jubileuszowej). Oczywiście po spełnieniu uwarunkowań wymaganych prawem czy zapisami wewnętrznych aktów zakładowych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż, do którego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawa do jubileuszówki w stosunku do pracowników, którzy pobierają emeryturę. Świadczenie to przysługuje im na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom.

Wysokość nagrody jubileuszowej w zależności od przepracowanego okresu pracy

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Kup książkę:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Wysokość nagrody jubileuszowej

Przepracowany okres

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

75% wynagrodzenia miesięcznego

po 20 latach pracy,

100% wynagrodzenia miesięcznego

po 25 latach pracy,

150% wynagrodzenia miesięcznego

po 30 latach pracy,

200% wynagrodzenia miesięcznego

po 35 latach pracy,

300% wynagrodzenia miesięcznego

po 40 latach pracy,

400% wynagrodzenia miesięcznego

po 45 latach pracy

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu przez pracownika do niej prawa, a jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest wymaganej dokumentacji - niezwłocznie po udokumentowaniu przez zatrudnionego uprawnienia do omawianej należności.

W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi samorządowemu, któremu do uzyskania uprawnienia do gratyfikacji jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania zatrudnienia (§ 8 ust. 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Zdarza się, że osoba, która otrzymała jubileuszówkę w okolicznościach, o których mowa powyżej, w krótkim czasie po odejściu na emeryturę decyduje się na ponowne podjęcie pracy w tej samej jednostce samorządowej. W takiej sytuacji po osiągnięciu stażu pracy wymaganego do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona przy okazji poprzedniego okresu zatrudnienia, nie powinien on otrzymać nagrody za ten sam okres. Przechodząc bowiem na emeryturę skorzystał on z przywileju uzyskania jubileuszówki przed terminem, tj. przed osiągnięciem pełnego stażu wskazanego w ustawie o pracownikach samorządowych. A zatem nie może więc liczyć na wypłatę kolejnej gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres pracy.

Tak zwana budżetówka kwotę należnej nagrody jubileuszowej oblicza według reguł ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wymusza to w pierwszej kolejności wyznaczenia średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, z uwzględnieniem zarówno składników o charakterze stałym, jak i zmiennym. Do podstawy wyliczeń przyjmuje się:

 • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej - w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do jubileuszówki,
 • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują),
 • składniki płacy za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne) - w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do jubileuszówki (niezależnie od okresu, za jaki te składniki są należne).

Obliczając nagrodę jubileuszową, nie należy korzystać ze współczynnika ekwiwalentowego, gdyż wystarczy poprzestać na wyliczeniu przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ( uchwała SN z 9 maja 2000 r., III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806).

Przykład

Z końcem marca 2013 r. pełnoetatowy pracownik urzędu miasta przeszedł na emeryturę i odszedł z pracy. W ostatnim dniu zatrudnienia wypłacono mu nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, mimo, iż do osiągnięcia tego stażu pracy brakowało mu 6 miesięcy. Następnie od 1 maja 2013 r. zatrudnił się w tym samym urzędzie miasta (na cały etat) i w październiku 2018 r. nabył prawo do jubileuszówki w wysokości 400% miesięcznej płacy (z racji 45-lecia pracy). Na jego wynagrodzenie składają się: pensja zasadnicza w kwocie 3000 zł brutto, dodatek stażowy w wysokości 20% wspomnianej pensji oraz premie miesięczne, które w okresie 3 miesięcy poprzedzających październik wyniosły:

 • za 07/2018 r.: 200 zł,

 • za 08/2018 r.: 250 zł,

 • za 09/2018 r. 240 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie od lipca do września 2018 r. pracownik na 64 dni nominalnie do przepracowania wykonywał pracę przez 50 dni, wyliczenia nagrody jubileuszowej w opisywanym przypadku powinny wyglądać następująco:

Krok 1. Uzupełnienie premii miesięcznych:

(200 zł + 250 zł + 240 zł) : 50 dni = 13,80 zł;

13,80 zł x 64 dni = 883,20 zł.

Krok 2. Wyliczenie średniego miesięcznego wynagrodzenia:

3000 zł + 600 zł (dodatek stażowy: 20% x 3000 zł) + (883,20 zł : 3) = 3894,40 zł.

Krok 3. Ustalenie kwoty należnej jubileuszówki:

3894,40 zł x 400% = 15577,60 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Danka
  2021-12-22 18:46:21
  Jestem na emeryturze. W poprzedniej pracy zaliczono mi prace w gospodarstwie do lat emerytury. Teraz mam 41 lat pracy łacznie z tymi w gospodarstwie. W szkole mówią mi ze jubileuszówka mi sie nie nalezy bo mi pracę w gospodarstwie zaliczono do stazu lat pracy i na tej podstawie otrzymałam emeryturę zatem nie mogę dostac nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy.
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

REKLAMA

Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

Co to jest mentoring

Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

REKLAMA

Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

REKLAMA