REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej/Fot. Fotolia
Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę - nagrodę jubileuszową - pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż.

W jednostce samorządowej doszło do zatrudnienia jej byłego pracownika, który jednocześnie jest emerytem. Czy temu pracownikowi będzie przysługiwała nagroda jubileuszowa? - pyta Czytelnik z Lublina.

Autopromocja

Tak. Ponownie zatrudniony w jednostce samorządowej na podstawie umowy o pracę emeryt co do zasady ma prawo do jubileuszówki, jeśli spełni przewidziane prawem warunki. Inaczej byłoby, gdyby obecnie osiągnął on staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona wraz z końcem poprzedniego okresu zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę, gdy brakowało mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia do niej prawa. W takiej sytuacji pracownik nie powinien uzyskać ponownie gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres.

Były pracownik, który po przejściu na emeryturę ponownie zostaje zatrudniony w tej samej jednostce samorządowej w ramach stosunku pracy, jest uprawniony do wszystkich elementów wynagrodzenia, do których mają prawo jej inni pracownicy (w tym do nagrody jubileuszowej). Oczywiście po spełnieniu uwarunkowań wymaganych prawem czy zapisami wewnętrznych aktów zakładowych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż, do którego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawa do jubileuszówki w stosunku do pracowników, którzy pobierają emeryturę. Świadczenie to przysługuje im na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom.

Wysokość nagrody jubileuszowej w zależności od przepracowanego okresu pracy

Wysokość nagrody jubileuszowej

Przepracowany okres

75% wynagrodzenia miesięcznego

po 20 latach pracy,

100% wynagrodzenia miesięcznego

po 25 latach pracy,

150% wynagrodzenia miesięcznego

po 30 latach pracy,

200% wynagrodzenia miesięcznego

po 35 latach pracy,

300% wynagrodzenia miesięcznego

po 40 latach pracy,

400% wynagrodzenia miesięcznego

po 45 latach pracy

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu przez pracownika do niej prawa, a jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest wymaganej dokumentacji - niezwłocznie po udokumentowaniu przez zatrudnionego uprawnienia do omawianej należności.

W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi samorządowemu, któremu do uzyskania uprawnienia do gratyfikacji jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania zatrudnienia (§ 8 ust. 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Zdarza się, że osoba, która otrzymała jubileuszówkę w okolicznościach, o których mowa powyżej, w krótkim czasie po odejściu na emeryturę decyduje się na ponowne podjęcie pracy w tej samej jednostce samorządowej. W takiej sytuacji po osiągnięciu stażu pracy wymaganego do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona przy okazji poprzedniego okresu zatrudnienia, nie powinien on otrzymać nagrody za ten sam okres. Przechodząc bowiem na emeryturę skorzystał on z przywileju uzyskania jubileuszówki przed terminem, tj. przed osiągnięciem pełnego stażu wskazanego w ustawie o pracownikach samorządowych. A zatem nie może więc liczyć na wypłatę kolejnej gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres pracy.

Tak zwana budżetówka kwotę należnej nagrody jubileuszowej oblicza według reguł ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wymusza to w pierwszej kolejności wyznaczenia średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, z uwzględnieniem zarówno składników o charakterze stałym, jak i zmiennym. Do podstawy wyliczeń przyjmuje się:

  • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej - w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do jubileuszówki,
  • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują),
  • składniki płacy za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne) - w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do jubileuszówki (niezależnie od okresu, za jaki te składniki są należne).

Obliczając nagrodę jubileuszową, nie należy korzystać ze współczynnika ekwiwalentowego, gdyż wystarczy poprzestać na wyliczeniu przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ( uchwała SN z 9 maja 2000 r., III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806).

Przykład

Z końcem marca 2013 r. pełnoetatowy pracownik urzędu miasta przeszedł na emeryturę i odszedł z pracy. W ostatnim dniu zatrudnienia wypłacono mu nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, mimo, iż do osiągnięcia tego stażu pracy brakowało mu 6 miesięcy. Następnie od 1 maja 2013 r. zatrudnił się w tym samym urzędzie miasta (na cały etat) i w październiku 2018 r. nabył prawo do jubileuszówki w wysokości 400% miesięcznej płacy (z racji 45-lecia pracy). Na jego wynagrodzenie składają się: pensja zasadnicza w kwocie 3000 zł brutto, dodatek stażowy w wysokości 20% wspomnianej pensji oraz premie miesięczne, które w okresie 3 miesięcy poprzedzających październik wyniosły:

  • za 07/2018 r.: 200 zł,

  • za 08/2018 r.: 250 zł,

  • za 09/2018 r. 240 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie od lipca do września 2018 r. pracownik na 64 dni nominalnie do przepracowania wykonywał pracę przez 50 dni, wyliczenia nagrody jubileuszowej w opisywanym przypadku powinny wyglądać następująco:

Krok 1. Uzupełnienie premii miesięcznych:

(200 zł + 250 zł + 240 zł) : 50 dni = 13,80 zł;

13,80 zł x 64 dni = 883,20 zł.

Krok 2. Wyliczenie średniego miesięcznego wynagrodzenia:

3000 zł + 600 zł (dodatek stażowy: 20% x 3000 zł) + (883,20 zł : 3) = 3894,40 zł.

Krok 3. Ustalenie kwoty należnej jubileuszówki:

3894,40 zł x 400% = 15577,60 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA