Kategorie

Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej/Fot. Fotolia
Fotolia
Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę - nagrodę jubileuszową - pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż.

W jednostce samorządowej doszło do zatrudnienia jej byłego pracownika, który jednocześnie jest emerytem. Czy temu pracownikowi będzie przysługiwała nagroda jubileuszowa? - pyta Czytelnik z Lublina.

Reklama

Tak. Ponownie zatrudniony w jednostce samorządowej na podstawie umowy o pracę emeryt co do zasady ma prawo do jubileuszówki, jeśli spełni przewidziane prawem warunki. Inaczej byłoby, gdyby obecnie osiągnął on staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona wraz z końcem poprzedniego okresu zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę, gdy brakowało mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia do niej prawa. W takiej sytuacji pracownik nie powinien uzyskać ponownie gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres.

Były pracownik, który po przejściu na emeryturę ponownie zostaje zatrudniony w tej samej jednostce samorządowej w ramach stosunku pracy, jest uprawniony do wszystkich elementów wynagrodzenia, do których mają prawo jej inni pracownicy (w tym do nagrody jubileuszowej). Oczywiście po spełnieniu uwarunkowań wymaganych prawem czy zapisami wewnętrznych aktów zakładowych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż, do którego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawa do jubileuszówki w stosunku do pracowników, którzy pobierają emeryturę. Świadczenie to przysługuje im na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom.

Wysokość nagrody jubileuszowej w zależności od przepracowanego okresu pracy

Wysokość nagrody jubileuszowej

Przepracowany okres

75% wynagrodzenia miesięcznego

po 20 latach pracy,

100% wynagrodzenia miesięcznego

po 25 latach pracy,

150% wynagrodzenia miesięcznego

po 30 latach pracy,

200% wynagrodzenia miesięcznego

po 35 latach pracy,

300% wynagrodzenia miesięcznego

po 40 latach pracy,

400% wynagrodzenia miesięcznego

po 45 latach pracy

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu przez pracownika do niej prawa, a jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest wymaganej dokumentacji - niezwłocznie po udokumentowaniu przez zatrudnionego uprawnienia do omawianej należności.

Reklama

W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi samorządowemu, któremu do uzyskania uprawnienia do gratyfikacji jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania zatrudnienia (§ 8 ust. 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Zdarza się, że osoba, która otrzymała jubileuszówkę w okolicznościach, o których mowa powyżej, w krótkim czasie po odejściu na emeryturę decyduje się na ponowne podjęcie pracy w tej samej jednostce samorządowej. W takiej sytuacji po osiągnięciu stażu pracy wymaganego do nagrody jubileuszowej, która została mu już wypłacona przy okazji poprzedniego okresu zatrudnienia, nie powinien on otrzymać nagrody za ten sam okres. Przechodząc bowiem na emeryturę skorzystał on z przywileju uzyskania jubileuszówki przed terminem, tj. przed osiągnięciem pełnego stażu wskazanego w ustawie o pracownikach samorządowych. A zatem nie może więc liczyć na wypłatę kolejnej gratyfikacji za wieloletnią pracę za ten sam okres pracy.

Tak zwana budżetówka kwotę należnej nagrody jubileuszowej oblicza według reguł ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wymusza to w pierwszej kolejności wyznaczenia średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, z uwzględnieniem zarówno składników o charakterze stałym, jak i zmiennym. Do podstawy wyliczeń przyjmuje się:

 • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej - w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do jubileuszówki,
 • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują),
 • składniki płacy za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne) - w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do jubileuszówki (niezależnie od okresu, za jaki te składniki są należne).

Obliczając nagrodę jubileuszową, nie należy korzystać ze współczynnika ekwiwalentowego, gdyż wystarczy poprzestać na wyliczeniu przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ( uchwała SN z 9 maja 2000 r., III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806).

Przykład

Z końcem marca 2013 r. pełnoetatowy pracownik urzędu miasta przeszedł na emeryturę i odszedł z pracy. W ostatnim dniu zatrudnienia wypłacono mu nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, mimo, iż do osiągnięcia tego stażu pracy brakowało mu 6 miesięcy. Następnie od 1 maja 2013 r. zatrudnił się w tym samym urzędzie miasta (na cały etat) i w październiku 2018 r. nabył prawo do jubileuszówki w wysokości 400% miesięcznej płacy (z racji 45-lecia pracy). Na jego wynagrodzenie składają się: pensja zasadnicza w kwocie 3000 zł brutto, dodatek stażowy w wysokości 20% wspomnianej pensji oraz premie miesięczne, które w okresie 3 miesięcy poprzedzających październik wyniosły:

 • za 07/2018 r.: 200 zł,

 • za 08/2018 r.: 250 zł,

 • za 09/2018 r. 240 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie od lipca do września 2018 r. pracownik na 64 dni nominalnie do przepracowania wykonywał pracę przez 50 dni, wyliczenia nagrody jubileuszowej w opisywanym przypadku powinny wyglądać następująco:

Krok 1. Uzupełnienie premii miesięcznych:

(200 zł + 250 zł + 240 zł) : 50 dni = 13,80 zł;

13,80 zł x 64 dni = 883,20 zł.

Krok 2. Wyliczenie średniego miesięcznego wynagrodzenia:

3000 zł + 600 zł (dodatek stażowy: 20% x 3000 zł) + (883,20 zł : 3) = 3894,40 zł.

Krok 3. Ustalenie kwoty należnej jubileuszówki:

3894,40 zł x 400% = 15577,60 zł.

Podstawa prawna:

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?