Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Humanus Personalservice GmbH
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?/fot. Fotolia
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?/fot. Fotolia
Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

Jeśli korzystasz z usług agencji pracy, to twoim pierwszym krokiem winno być merytoryczne sprawdzenie informacji o tym przedsiębiorcy w Internecie, aby upewnić się, czy aby na pewno dokonałeś właściwego wyboru. Tutaj bardzo cenne mogą być opinie o nim na dedykowanych tej tematyce forach oraz wszelakich mediach społecznościowych. Najbezpieczniejsze jest wybranie firmy, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników do interesującego nas kraju, ponieważ to czytelny sygnał, że najprawdopodobniej jej pracownicy są na bieżąco z nowościami i zawiłościami prawa pracy występującymi w docelowej destynacji.

Co powinno budzić wątpliwości?

- wiele negatywnych opinii w Internecie

- dane firmy nie widnieją w rejestrze KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on dostępny pod www.kraz.praca.gov.pl. Chyba, że mamy do czynienia z zagraniczną agencją pracy

- jeśli jesteśmy delegowani do pracy przez polską agencję pracy, to zalecamy wyszukać NIP firmy, a także sprawdzić jaki jest jej statut w KRS. Warto zwrócić uwagę, czy aby przypadkiem nie jest w stanie upadłości

- agencja od dawna nie aktualizowała informacji na stronie internetowej oraz profilu w mediach społecznościowych

- przedsiębiorstwo pobiera pieniądze za samo znalezienie pracy za granicą

- brak standardowych danych kontaktowych w stopce na stronie internetowej

- przedstawiciele firmy nie są zainteresowani twoją znajomością języka obcego i nie weryfikują jej w żaden sposób.

Profesjonalne i rzetelne przedsiębiorstwa zajmują się delegowaniem pracowników za granicę z zachowaniem najwyższych możliwych standardów. Dobrze obsłużony pracobiorca, który pozostaje w poczuciu, iż agencja zrobiła ze swojej strony wszystko, aby czuł się bezpieczny w każdym zakresie, to obowiązek firmy chcącej utrzymać poziom dynamicznego rynku pracy XXI wieku. Kompetentna agencja zapewni więc legalne zatrudnienie w Niemczech, zaoferuje załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem, zorganizuje zakwaterowanie i opiekę rezydenta, a także terminowo wypłaci ustalone w umowie wynagrodzenie. Ponadto, zajmie się wszelkimi niezbędnymi szczegółami, jak choćby odprowadzi składki emerytalne czy wyjaśni wszelkie kwestie odnoszące się do zawiłości ubezpieczenia społecznego.

Temat wynagrodzenia powinien być przez nas rozpatrywany z dużą dozą racjonalnego podejścia. Porównaj zarobki oferowanego tobie stanowiska w innych firmach i miastach – wydaje ci się, że są aż nadto atrakcyjne? To na pewno powód do zadania agencji kilku pytań więcej – jaka jest tygodniowa norma czasu pracy? Czy nadgodziny są dodatkowo płatne? Czy kwota podawana jest netto, czy brutto? Ile dni w tygodniu miałbym pracować? Czy przejazdy i mieszkanie będą zwolnione z opłat? Podanie wysokiego wynagrodzenia może być taktyczną zagrywką nieuczciwego przedsiębiorcy, który niepytany nie wspomni, że owszem, wypłata będzie bardzo godna, ale pracować będziesz o wiele dłużej niż w konkurencyjnym miejscu pracy i z o wiele gorszymi benefitami…

Atrakcyjność benefitów pozapłacowych może z kolei być na tyle interesująca, że przy podsumowaniu kilku propozycji nawet ta z najniższym wynagrodzeniem może okazać się dla ciebie najlepsza. O jakie benefity pytać? Przede wszystkim o transport do i z miejsca pracy, lokum mieszkalne, a także pomoc rezydenta.

W Niemczech kilka regulacji jest zupełnie innych niż w Polsce. Pełny etat pracy w tym kraju wynosi 40 godzin tygodniowo, ale już 48 godzin to określony ustawowo maksymalny czas pracy na tydzień. Zgodnie z przepisami dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć 10 godzin. Zostało przyjęte, że zazwyczaj od poniedziałku do czwartku Niemcy pracują po osiem godzin, natomiast w piątek po siedem godzin. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego jest zależny od ustaleń zawartych w regulaminach zakładów pracy, ale najczęściej wynosi on 30 dni. Minimalny wymiar urlopu to 24 dni. Co ciekawe, pracodawca w Niemczech ma pełne prawo zwolnić pracownika, gdy ten przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Niestety, wciąż notujemy dość spory odsetek Polaków, którzy decydują się pracować „na czarno”, kompletnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które się z tym wiążą. To m.in. bardzo wysoka grzywna, potężne koszty leczenia w przypadku choroby, a jednocześnie braku posiadania ubezpieczenia, a nawet deportacja do kraju, obwarowana horrendalnymi karami finansowymi. Po stronie ryzyka z całą pewnością należy zaliczyć także ewentualność problemów z otrzymaniem wynagrodzenia oraz inne skutki wykorzystywania przez nieuczciwego pracodawcę, który zyskuje sporo argumentów do tego, aby traktować cię w poczuciu bezkarności.

Ryzyko niefortunnych zdarzeń niemalże nie występuje, jeśli zdecydujemy się na współpracę z rzetelną agencją pracy. To też zresztą najlepsza opcja dla osób, które nie posługują się językiem obcym w stopniu bardzo dobrym. Agencje m.in. przetłumaczą CV na język obcy, pomogą w wypełnianiu dokumentacji, a także wezmą na siebie realizację wszelkich kwestii formalnych. Wykwalifikowani specjaliści powinni również oszacować potencjalne szanse kandydata na znalezienie pracy, a także dać mu w tej kwestii uczciwy feedback.

Jakie dokumenty będziesz potrzebować do podjęcia pracy w Niemczech?

Na początkowym etapie rekrutacji najprawdopodobniej będziesz musiał przedłożyć CV, a także, jeśli będą wymagane, dodatkowe certyfikaty i uprawnienia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia twojej oferty, zostaniesz poproszony o dowód osobisty lub paszport, numer konta bankowego + SWIFT/BIC, a jeśli będziesz je posiadał, to także: prawo jazdy, akt zawarcia związku małżeńskiego i akt urodzenia dzieci. W przypadku kandydatów, którzy mają już za sobą pracę w Niemczech, dodatkowo wymagane będą: numer identyfikacji podatkowej - Steuer-ID, numer ubezpieczenia zdrowotnego; kasa chorych, numer ubezpieczenia społecznego – Sozialversicherungsnummer.

W czystej teorii w Niemczech istnieją trzy opcje zawarcia pracy: pisemna, ustna i za pomocą „milczącej zgody”, czyli stillschweigend. Polega to na tym, że pracownik podejmuje pracę, a pracodawca się temu się nie sprzeciwia. Warto jednak wiedzieć, że umowa na czas określony musi być zawsze zatwierdzona w formie pisemnej, zaś ze swojej strony radzimy, by w każdej kooperacji naciskać na to, by unikać innych form współpracy. To może znacznie zredukować ryzyko niepotrzebnych przykrości.

Pamiętaj również, że jeśli jednak okaże się, że otrzymujesz inne wynagrodzenie, niż te, które zostało zapisane w umowie lub pracodawca nie wywiązuje się z innych ustaleń, to nie pozostawaj bierny. Zwróć się do związków zawodowych danej branży, działających w Polsce lub w Niemczech, albo do niemieckiego Stowarzyszenia Pracowników Migracyjnych (SPM).

Gotowi? Powodzenia!

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych https://www.facebook.com/humanuspracaniemcy/ (dla pracowników z Polski), https://www.humanus-zeitarbeit.de/

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W lipcu spadła liczba ofert pracy
  W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.
  PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi
  W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.
  Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz
  Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.
  Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
  Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.
  Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?
  Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.
  Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
  Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.
  Kontrola trzeźwości w pracy - zmiany w Kodeksie pracy
  Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.
  Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
  Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
  Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
  Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy
  Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.