Kategorie

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Humanus Personalservice GmbH
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?/fot. Fotolia
Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

Jeśli korzystasz z usług agencji pracy, to twoim pierwszym krokiem winno być merytoryczne sprawdzenie informacji o tym przedsiębiorcy w Internecie, aby upewnić się, czy aby na pewno dokonałeś właściwego wyboru. Tutaj bardzo cenne mogą być opinie o nim na dedykowanych tej tematyce forach oraz wszelakich mediach społecznościowych. Najbezpieczniejsze jest wybranie firmy, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników do interesującego nas kraju, ponieważ to czytelny sygnał, że najprawdopodobniej jej pracownicy są na bieżąco z nowościami i zawiłościami prawa pracy występującymi w docelowej destynacji.

Co powinno budzić wątpliwości?

- wiele negatywnych opinii w Internecie

- dane firmy nie widnieją w rejestrze KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on dostępny pod www.kraz.praca.gov.pl. Chyba, że mamy do czynienia z zagraniczną agencją pracy

- jeśli jesteśmy delegowani do pracy przez polską agencję pracy, to zalecamy wyszukać NIP firmy, a także sprawdzić jaki jest jej statut w KRS. Warto zwrócić uwagę, czy aby przypadkiem nie jest w stanie upadłości

- agencja od dawna nie aktualizowała informacji na stronie internetowej oraz profilu w mediach społecznościowych

- przedsiębiorstwo pobiera pieniądze za samo znalezienie pracy za granicą

- brak standardowych danych kontaktowych w stopce na stronie internetowej

- przedstawiciele firmy nie są zainteresowani twoją znajomością języka obcego i nie weryfikują jej w żaden sposób.

Reklama

Profesjonalne i rzetelne przedsiębiorstwa zajmują się delegowaniem pracowników za granicę z zachowaniem najwyższych możliwych standardów. Dobrze obsłużony pracobiorca, który pozostaje w poczuciu, iż agencja zrobiła ze swojej strony wszystko, aby czuł się bezpieczny w każdym zakresie, to obowiązek firmy chcącej utrzymać poziom dynamicznego rynku pracy XXI wieku. Kompetentna agencja zapewni więc legalne zatrudnienie w Niemczech, zaoferuje załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem, zorganizuje zakwaterowanie i opiekę rezydenta, a także terminowo wypłaci ustalone w umowie wynagrodzenie. Ponadto, zajmie się wszelkimi niezbędnymi szczegółami, jak choćby odprowadzi składki emerytalne czy wyjaśni wszelkie kwestie odnoszące się do zawiłości ubezpieczenia społecznego.

Temat wynagrodzenia powinien być przez nas rozpatrywany z dużą dozą racjonalnego podejścia. Porównaj zarobki oferowanego tobie stanowiska w innych firmach i miastach – wydaje ci się, że są aż nadto atrakcyjne? To na pewno powód do zadania agencji kilku pytań więcej – jaka jest tygodniowa norma czasu pracy? Czy nadgodziny są dodatkowo płatne? Czy kwota podawana jest netto, czy brutto? Ile dni w tygodniu miałbym pracować? Czy przejazdy i mieszkanie będą zwolnione z opłat? Podanie wysokiego wynagrodzenia może być taktyczną zagrywką nieuczciwego przedsiębiorcy, który niepytany nie wspomni, że owszem, wypłata będzie bardzo godna, ale pracować będziesz o wiele dłużej niż w konkurencyjnym miejscu pracy i z o wiele gorszymi benefitami…

Reklama

Atrakcyjność benefitów pozapłacowych może z kolei być na tyle interesująca, że przy podsumowaniu kilku propozycji nawet ta z najniższym wynagrodzeniem może okazać się dla ciebie najlepsza. O jakie benefity pytać? Przede wszystkim o transport do i z miejsca pracy, lokum mieszkalne, a także pomoc rezydenta.

W Niemczech kilka regulacji jest zupełnie innych niż w Polsce. Pełny etat pracy w tym kraju wynosi 40 godzin tygodniowo, ale już 48 godzin to określony ustawowo maksymalny czas pracy na tydzień. Zgodnie z przepisami dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć 10 godzin. Zostało przyjęte, że zazwyczaj od poniedziałku do czwartku Niemcy pracują po osiem godzin, natomiast w piątek po siedem godzin. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego jest zależny od ustaleń zawartych w regulaminach zakładów pracy, ale najczęściej wynosi on 30 dni. Minimalny wymiar urlopu to 24 dni. Co ciekawe, pracodawca w Niemczech ma pełne prawo zwolnić pracownika, gdy ten przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Niestety, wciąż notujemy dość spory odsetek Polaków, którzy decydują się pracować „na czarno”, kompletnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które się z tym wiążą. To m.in. bardzo wysoka grzywna, potężne koszty leczenia w przypadku choroby, a jednocześnie braku posiadania ubezpieczenia, a nawet deportacja do kraju, obwarowana horrendalnymi karami finansowymi. Po stronie ryzyka z całą pewnością należy zaliczyć także ewentualność problemów z otrzymaniem wynagrodzenia oraz inne skutki wykorzystywania przez nieuczciwego pracodawcę, który zyskuje sporo argumentów do tego, aby traktować cię w poczuciu bezkarności.

Ryzyko niefortunnych zdarzeń niemalże nie występuje, jeśli zdecydujemy się na współpracę z rzetelną agencją pracy. To też zresztą najlepsza opcja dla osób, które nie posługują się językiem obcym w stopniu bardzo dobrym. Agencje m.in. przetłumaczą CV na język obcy, pomogą w wypełnianiu dokumentacji, a także wezmą na siebie realizację wszelkich kwestii formalnych. Wykwalifikowani specjaliści powinni również oszacować potencjalne szanse kandydata na znalezienie pracy, a także dać mu w tej kwestii uczciwy feedback.

Jakie dokumenty będziesz potrzebować do podjęcia pracy w Niemczech?

Na początkowym etapie rekrutacji najprawdopodobniej będziesz musiał przedłożyć CV, a także, jeśli będą wymagane, dodatkowe certyfikaty i uprawnienia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia twojej oferty, zostaniesz poproszony o dowód osobisty lub paszport, numer konta bankowego + SWIFT/BIC, a jeśli będziesz je posiadał, to także: prawo jazdy, akt zawarcia związku małżeńskiego i akt urodzenia dzieci. W przypadku kandydatów, którzy mają już za sobą pracę w Niemczech, dodatkowo wymagane będą: numer identyfikacji podatkowej - Steuer-ID, numer ubezpieczenia zdrowotnego; kasa chorych, numer ubezpieczenia społecznego – Sozialversicherungsnummer.

W czystej teorii w Niemczech istnieją trzy opcje zawarcia pracy: pisemna, ustna i za pomocą „milczącej zgody”, czyli stillschweigend. Polega to na tym, że pracownik podejmuje pracę, a pracodawca się temu się nie sprzeciwia. Warto jednak wiedzieć, że umowa na czas określony musi być zawsze zatwierdzona w formie pisemnej, zaś ze swojej strony radzimy, by w każdej kooperacji naciskać na to, by unikać innych form współpracy. To może znacznie zredukować ryzyko niepotrzebnych przykrości.

Pamiętaj również, że jeśli jednak okaże się, że otrzymujesz inne wynagrodzenie, niż te, które zostało zapisane w umowie lub pracodawca nie wywiązuje się z innych ustaleń, to nie pozostawaj bierny. Zwróć się do związków zawodowych danej branży, działających w Polsce lub w Niemczech, albo do niemieckiego Stowarzyszenia Pracowników Migracyjnych (SPM).

Gotowi? Powodzenia!

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych https://www.facebook.com/humanuspracaniemcy/ (dla pracowników z Polski), https://www.humanus-zeitarbeit.de/

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?