REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Humanus Personalservice GmbH
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?/fot. Fotolia
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

Jeśli korzystasz z usług agencji pracy, to twoim pierwszym krokiem winno być merytoryczne sprawdzenie informacji o tym przedsiębiorcy w Internecie, aby upewnić się, czy aby na pewno dokonałeś właściwego wyboru. Tutaj bardzo cenne mogą być opinie o nim na dedykowanych tej tematyce forach oraz wszelakich mediach społecznościowych. Najbezpieczniejsze jest wybranie firmy, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników do interesującego nas kraju, ponieważ to czytelny sygnał, że najprawdopodobniej jej pracownicy są na bieżąco z nowościami i zawiłościami prawa pracy występującymi w docelowej destynacji.

Autopromocja

Co powinno budzić wątpliwości?

- wiele negatywnych opinii w Internecie

- dane firmy nie widnieją w rejestrze KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on dostępny pod www.kraz.praca.gov.pl. Chyba, że mamy do czynienia z zagraniczną agencją pracy

- jeśli jesteśmy delegowani do pracy przez polską agencję pracy, to zalecamy wyszukać NIP firmy, a także sprawdzić jaki jest jej statut w KRS. Warto zwrócić uwagę, czy aby przypadkiem nie jest w stanie upadłości

- agencja od dawna nie aktualizowała informacji na stronie internetowej oraz profilu w mediach społecznościowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedsiębiorstwo pobiera pieniądze za samo znalezienie pracy za granicą

- brak standardowych danych kontaktowych w stopce na stronie internetowej

- przedstawiciele firmy nie są zainteresowani twoją znajomością języka obcego i nie weryfikują jej w żaden sposób.

Profesjonalne i rzetelne przedsiębiorstwa zajmują się delegowaniem pracowników za granicę z zachowaniem najwyższych możliwych standardów. Dobrze obsłużony pracobiorca, który pozostaje w poczuciu, iż agencja zrobiła ze swojej strony wszystko, aby czuł się bezpieczny w każdym zakresie, to obowiązek firmy chcącej utrzymać poziom dynamicznego rynku pracy XXI wieku. Kompetentna agencja zapewni więc legalne zatrudnienie w Niemczech, zaoferuje załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem, zorganizuje zakwaterowanie i opiekę rezydenta, a także terminowo wypłaci ustalone w umowie wynagrodzenie. Ponadto, zajmie się wszelkimi niezbędnymi szczegółami, jak choćby odprowadzi składki emerytalne czy wyjaśni wszelkie kwestie odnoszące się do zawiłości ubezpieczenia społecznego.

Temat wynagrodzenia powinien być przez nas rozpatrywany z dużą dozą racjonalnego podejścia. Porównaj zarobki oferowanego tobie stanowiska w innych firmach i miastach – wydaje ci się, że są aż nadto atrakcyjne? To na pewno powód do zadania agencji kilku pytań więcej – jaka jest tygodniowa norma czasu pracy? Czy nadgodziny są dodatkowo płatne? Czy kwota podawana jest netto, czy brutto? Ile dni w tygodniu miałbym pracować? Czy przejazdy i mieszkanie będą zwolnione z opłat? Podanie wysokiego wynagrodzenia może być taktyczną zagrywką nieuczciwego przedsiębiorcy, który niepytany nie wspomni, że owszem, wypłata będzie bardzo godna, ale pracować będziesz o wiele dłużej niż w konkurencyjnym miejscu pracy i z o wiele gorszymi benefitami…

Atrakcyjność benefitów pozapłacowych może z kolei być na tyle interesująca, że przy podsumowaniu kilku propozycji nawet ta z najniższym wynagrodzeniem może okazać się dla ciebie najlepsza. O jakie benefity pytać? Przede wszystkim o transport do i z miejsca pracy, lokum mieszkalne, a także pomoc rezydenta.

W Niemczech kilka regulacji jest zupełnie innych niż w Polsce. Pełny etat pracy w tym kraju wynosi 40 godzin tygodniowo, ale już 48 godzin to określony ustawowo maksymalny czas pracy na tydzień. Zgodnie z przepisami dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć 10 godzin. Zostało przyjęte, że zazwyczaj od poniedziałku do czwartku Niemcy pracują po osiem godzin, natomiast w piątek po siedem godzin. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego jest zależny od ustaleń zawartych w regulaminach zakładów pracy, ale najczęściej wynosi on 30 dni. Minimalny wymiar urlopu to 24 dni. Co ciekawe, pracodawca w Niemczech ma pełne prawo zwolnić pracownika, gdy ten przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Niestety, wciąż notujemy dość spory odsetek Polaków, którzy decydują się pracować „na czarno”, kompletnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które się z tym wiążą. To m.in. bardzo wysoka grzywna, potężne koszty leczenia w przypadku choroby, a jednocześnie braku posiadania ubezpieczenia, a nawet deportacja do kraju, obwarowana horrendalnymi karami finansowymi. Po stronie ryzyka z całą pewnością należy zaliczyć także ewentualność problemów z otrzymaniem wynagrodzenia oraz inne skutki wykorzystywania przez nieuczciwego pracodawcę, który zyskuje sporo argumentów do tego, aby traktować cię w poczuciu bezkarności.

Ryzyko niefortunnych zdarzeń niemalże nie występuje, jeśli zdecydujemy się na współpracę z rzetelną agencją pracy. To też zresztą najlepsza opcja dla osób, które nie posługują się językiem obcym w stopniu bardzo dobrym. Agencje m.in. przetłumaczą CV na język obcy, pomogą w wypełnianiu dokumentacji, a także wezmą na siebie realizację wszelkich kwestii formalnych. Wykwalifikowani specjaliści powinni również oszacować potencjalne szanse kandydata na znalezienie pracy, a także dać mu w tej kwestii uczciwy feedback.

Jakie dokumenty będziesz potrzebować do podjęcia pracy w Niemczech?

Na początkowym etapie rekrutacji najprawdopodobniej będziesz musiał przedłożyć CV, a także, jeśli będą wymagane, dodatkowe certyfikaty i uprawnienia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia twojej oferty, zostaniesz poproszony o dowód osobisty lub paszport, numer konta bankowego + SWIFT/BIC, a jeśli będziesz je posiadał, to także: prawo jazdy, akt zawarcia związku małżeńskiego i akt urodzenia dzieci. W przypadku kandydatów, którzy mają już za sobą pracę w Niemczech, dodatkowo wymagane będą: numer identyfikacji podatkowej - Steuer-ID, numer ubezpieczenia zdrowotnego; kasa chorych, numer ubezpieczenia społecznego – Sozialversicherungsnummer.

W czystej teorii w Niemczech istnieją trzy opcje zawarcia pracy: pisemna, ustna i za pomocą „milczącej zgody”, czyli stillschweigend. Polega to na tym, że pracownik podejmuje pracę, a pracodawca się temu się nie sprzeciwia. Warto jednak wiedzieć, że umowa na czas określony musi być zawsze zatwierdzona w formie pisemnej, zaś ze swojej strony radzimy, by w każdej kooperacji naciskać na to, by unikać innych form współpracy. To może znacznie zredukować ryzyko niepotrzebnych przykrości.

Pamiętaj również, że jeśli jednak okaże się, że otrzymujesz inne wynagrodzenie, niż te, które zostało zapisane w umowie lub pracodawca nie wywiązuje się z innych ustaleń, to nie pozostawaj bierny. Zwróć się do związków zawodowych danej branży, działających w Polsce lub w Niemczech, albo do niemieckiego Stowarzyszenia Pracowników Migracyjnych (SPM).

Gotowi? Powodzenia!

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych https://www.facebook.com/humanuspracaniemcy/ (dla pracowników z Polski), https://www.humanus-zeitarbeit.de/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • doren
    2022-10-18 00:02:05
    W Niemczech można śmiało powiedzieć, że spora część Polaków robi w budowlance i nie bez powodu, po prostu jesteśmy w tym dobrzy :) Do tego magazyny, produkcja itd. Dlatego dobrze jest wyjechać już z niemieckimi uprawnieniami na wózki widłowe czy inne maszyny budowlane. Można je zrobić w Centrum Szkoleń UDC we Frankfurcie w j. polskim, szybko i bez większych problemów
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

REKLAMA

Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

REKLAMA

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA