REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika

Pęśko Bożena
Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika/fot. Fotolia
Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika/fot. Fotolia
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności są inne - wynikają one z różnych przepisów prawa i ich stosowanie jest odrębne. Co pracodawca powinien zrobić w razie zawiadomienia przez komornika o zajęciu innych wierzytelności pracownika? Zobacz wzór odpowiedzi na zawiadomienie komornika.

Otrzymaliśmy dwa zajęcia od komornika - zajęcie wynagrodzenia za pracę i zajęcie wierzytelności. Pracownik będący dłużnikiem ma zawartą z nami jedynie umowę o pracę. Jak powinniśmy postąpić w przypadku zajęcia wierzytelności, co ono obejmuje? Co należy odpowiedzieć komornikowi na takie zawiadomienie? - pyta Czytelnik z Kielc.

REKLAMA

Autopromocja

Przez inne wierzytelności należy rozumieć m.in. przychody z umów cywilnoprawnych. Informację w tym zakresie powinno zawierać zawiadomienie komornika. Po otrzymaniu zawiadomienia komornika dotyczącego Państwa pracownika o zajęciu wierzytelności powinni Państwo w terminie 7 dni skierować do komornika pismo informujące o tym, że dłużnik nie otrzymuje ich od Państwa.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dotyczy wszystkich świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy w wyniku zatrudnienia i bez względu na sposób jego nawiązania - a zatem przez umowę o pracę, powołanie, mianowanie lub wybór. Obejmuje ono w szczególności periodyczne wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie za prace zlecone oraz nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy (art. 881 § 2 zd. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej: k.p.c.). Należy przyjąć, że wynagrodzenia za prace zlecone nie należy utożsamiać z wynagrodzeniem przysługującym z umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło zawieranych z własnym pracownikiem. Trzeba je uznać za dodatkowe wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za inne wykonywane przez niego czynności nadal wynikające ze stosunku pracy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zajęcie wierzytelności dotyczy natomiast innych świadczeń niż wynagrodzenie za pracę w rozumieniu ww. przepisu Kodeksu postępowania cywilnego. Mogą je stanowić m.in. wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych (w tym również wynikające z faktur czy rachunków, a także przysługujące pracownikom zawierającym tego rodzaju umowy z własnym pracodawcą), umowy o roboty budowlane, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, a także świadczenia rzeczowe, jeżeli osoba niebędąca pracownikiem nabyła do nich prawo. Zatem źródłem uzyskania wierzytelności jest inny stosunek prawny łączący strony niż zatrudnienie pracownicze. Ponadto przy egzekucji z wierzytelności zajęcie wierzytelności obejmuje tylko wierzytelność istniejącą i przysługującą dłużnikowi na podstawie określonego stosunku prawnego. Egzekucję z wierzytelności powstałych później, na podstawie innego stosunku prawnego - chociażby pomiędzy tymi samymi stronami - można prowadzić tylko na podstawie nowego zajęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności są inne - wynikają one z różnych przepisów prawa i ich stosowanie jest odrębne.

Przykład

Pracownik przez cały styczeń 2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu nabył prawo do zasiłku chorobowego. Ponadto w grudniu otrzymał wynagrodzenie za umowę cywilnoprawną wykonaną w listopadzie.

W styczniu 2019 r. pracodawca otrzymał zajęcie wynagrodzenia za pracę skierowane do tego pracownika. Należy przyjąć, że takie zawiadomienie nie jest podstawą do dokonania potrącenia z zasiłku i wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy cywilnoprawnej. Jest nią zawiadomienie komornika o zajęciu innych wierzytelności albo o zajęciu wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności.

Pomimo że samo zajęcie innych wierzytelności nie będzie mogło być zastosowane do Państwa pracownika (ponieważ takich wierzytelności nie ma), należy złożyć komornikowi oświadczenie w tym zakresie w terminie tygodnia od otrzymania zawiadomienia o zajęciu. Nie można zawiadomienia pozostawić bez odpowiedzi. W oświadczeniu należy stwierdzić:

  • czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też podmiot zobowiązany do dokonania potrącenia odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;
  • czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli

art. 896 § 2 k.p.c.

Wzór odpowiedzi na zawiadomienie komornika

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

Macrot Sp. z o.o.

ul. Ludna 5

02-790 Warszawa

Komornik Sądowy

przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa

Kancelaria Komornicza

Sygn. akt Km 7317/17

W odpowiedzi na zajęcie wierzytelności skierowane do Pana Marka Kwietnia, PESEL 89122548789, zam. w Krośnie Odrzańskim (66-600), ul. Piękna 14, informujemy, że ww. nie otrzymuje od Macrot Sp. z o.o. wierzytelności określonych przez komornika w zawiadomieniu z dnia 19 listopada 2018 r.

Pan Marek Kwiecień pozostaje w zatrudnieniu pracowniczym w ww. spółce i osiąga przychody ze stosunku pracy.

Na podstawie powyższego, zajęcie innych wierzytelności nie może zostać dokonane.

Wnosimy o zmianę rodzaju zajęcia.

Ilona Kot

starszy specjalista ds. płac

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA