reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika

Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika

Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności są inne - wynikają one z różnych przepisów prawa i ich stosowanie jest odrębne. Co pracodawca powinien zrobić w razie zawiadomienia przez komornika o zajęciu innych wierzytelności pracownika? Zobacz wzór odpowiedzi na zawiadomienie komornika.

Otrzymaliśmy dwa zajęcia od komornika - zajęcie wynagrodzenia za pracę i zajęcie wierzytelności. Pracownik będący dłużnikiem ma zawartą z nami jedynie umowę o pracę. Jak powinniśmy postąpić w przypadku zajęcia wierzytelności, co ono obejmuje? Co należy odpowiedzieć komornikowi na takie zawiadomienie? - pyta Czytelnik z Kielc.

Przez inne wierzytelności należy rozumieć m.in. przychody z umów cywilnoprawnych. Informację w tym zakresie powinno zawierać zawiadomienie komornika. Po otrzymaniu zawiadomienia komornika dotyczącego Państwa pracownika o zajęciu wierzytelności powinni Państwo w terminie 7 dni skierować do komornika pismo informujące o tym, że dłużnik nie otrzymuje ich od Państwa.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dotyczy wszystkich świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy w wyniku zatrudnienia i bez względu na sposób jego nawiązania - a zatem przez umowę o pracę, powołanie, mianowanie lub wybór. Obejmuje ono w szczególności periodyczne wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie za prace zlecone oraz nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy (art. 881 § 2 zd. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej: k.p.c.). Należy przyjąć, że wynagrodzenia za prace zlecone nie należy utożsamiać z wynagrodzeniem przysługującym z umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło zawieranych z własnym pracownikiem. Trzeba je uznać za dodatkowe wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za inne wykonywane przez niego czynności nadal wynikające ze stosunku pracy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zajęcie wierzytelności dotyczy natomiast innych świadczeń niż wynagrodzenie za pracę w rozumieniu ww. przepisu Kodeksu postępowania cywilnego. Mogą je stanowić m.in. wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych (w tym również wynikające z faktur czy rachunków, a także przysługujące pracownikom zawierającym tego rodzaju umowy z własnym pracodawcą), umowy o roboty budowlane, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, a także świadczenia rzeczowe, jeżeli osoba niebędąca pracownikiem nabyła do nich prawo. Zatem źródłem uzyskania wierzytelności jest inny stosunek prawny łączący strony niż zatrudnienie pracownicze. Ponadto przy egzekucji z wierzytelności zajęcie wierzytelności obejmuje tylko wierzytelność istniejącą i przysługującą dłużnikowi na podstawie określonego stosunku prawnego. Egzekucję z wierzytelności powstałych później, na podstawie innego stosunku prawnego - chociażby pomiędzy tymi samymi stronami - można prowadzić tylko na podstawie nowego zajęcia.

Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności są inne - wynikają one z różnych przepisów prawa i ich stosowanie jest odrębne.

Przykład

Pracownik przez cały styczeń 2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu nabył prawo do zasiłku chorobowego. Ponadto w grudniu otrzymał wynagrodzenie za umowę cywilnoprawną wykonaną w listopadzie.

W styczniu 2019 r. pracodawca otrzymał zajęcie wynagrodzenia za pracę skierowane do tego pracownika. Należy przyjąć, że takie zawiadomienie nie jest podstawą do dokonania potrącenia z zasiłku i wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy cywilnoprawnej. Jest nią zawiadomienie komornika o zajęciu innych wierzytelności albo o zajęciu wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności.

Pomimo że samo zajęcie innych wierzytelności nie będzie mogło być zastosowane do Państwa pracownika (ponieważ takich wierzytelności nie ma), należy złożyć komornikowi oświadczenie w tym zakresie w terminie tygodnia od otrzymania zawiadomienia o zajęciu. Nie można zawiadomienia pozostawić bez odpowiedzi. W oświadczeniu należy stwierdzić:

  • czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też podmiot zobowiązany do dokonania potrącenia odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;
  • czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli

art. 896 § 2 k.p.c.

Wzór odpowiedzi na zawiadomienie komornika

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

Macrot Sp. z o.o.

ul. Ludna 5

02-790 Warszawa

Komornik Sądowy

przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa

Kancelaria Komornicza

Sygn. akt Km 7317/17

W odpowiedzi na zajęcie wierzytelności skierowane do Pana Marka Kwietnia, PESEL 89122548789, zam. w Krośnie Odrzańskim (66-600), ul. Piękna 14, informujemy, że ww. nie otrzymuje od Macrot Sp. z o.o. wierzytelności określonych przez komornika w zawiadomieniu z dnia 19 listopada 2018 r.

Pan Marek Kwiecień pozostaje w zatrudnieniu pracowniczym w ww. spółce i osiąga przychody ze stosunku pracy.

Na podstawie powyższego, zajęcie innych wierzytelności nie może zostać dokonane.

Wnosimy o zmianę rodzaju zajęcia.

Ilona Kot

starszy specjalista ds. płac

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu kadr i płac

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika/fot. Fotolia
Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika/fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama