REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r./Fot. fotolia
Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r./Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy, który ma zacząć funkcjonować od 2019 r. Zdaniem Pracodawców RP, nowa instytucja utrudni polskim firmom delegowanie pracowników.

UE chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy. Wbrew nazwie, nie będzie się on jednak zajmował szeroko rozumianym rynkiem pracy czy osobami bezrobotnymi. Celem ma być przede wszystkim kwestia delegowania pracowników oraz kontrola firm świadczących usługi transgraniczne. Może to być kolejny cios wymierzony w nasze rodzime firmy delegujące pracowników, ponieważ w tej dziedzinie Polska jest liderem na rynku unijnym.

REKLAMA

Nowa instytucja ma wspomagać obywateli, przedsiębiorstwa i krajowe organy administracji w jak najpełniejszym wykorzystywaniu swobody przemieszczania się oraz zagwarantować sprawiedliwą mobilność pracowników. Zadaniem Urzędu będzie też działanie na rzecz sprawniejszej wymiany informacji oraz wsparcie w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych kontroli. Wzmocnienie współpracy ma z kolei zapobiegać potencjalnym oszustwom i nadużyciom. Cele Urzędu, choć szczytne, są bardzo wybiórcze i odnoszą się jedynie do problematyki związanej z delegowaniem pracowników.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Czego brakuje?

Projektowane rozporządzenie przewiduje możliwość przeprowadzenia kontroli przez Urząd ds. pracy. Jednak nie zawiera ono podstawowych zasad regulujących sposób ich prowadzenia oraz gwarancji zachowania fundamentalnych praw podmiotom kontrolowanym, czyli przedsiębiorcom. W proponowanej regulacji zabrakło jakichkolwiek przepisów określających w sposób precyzyjny w oparciu o jakie procedury miałoby się toczyć postępowanie przed Urzędem, kto będzie jego stroną i jakie będą prawa stron. Więcej miejsca niż kluczowym kwestiom proceduralnym poświęcono jego strukturze i budżetowi, choć te ostatnie zagadnienia również budzą wątpliwości w kontekście bezstronności nowego Urzędu.

Cios dla polskich firm

Przy tak określonych zadaniach nowotworzonego Urzędu, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to kolejna inicjatywa instytucji unijnych, która utrudni polskim firmom delegowanie pracowników. Propozycja ta stanowi realne zagrożenie i będzie miała niekorzystne konsekwencje dla rodzimych przedsiębiorców, będących europejskimi liderami w świadczeniu usług transgranicznych. Naszym zdaniem, pośrednim celem zaproponowanych rozwiązań jest ograniczenie procederu delegowania pracowników, co negatywnie wpłynie na funkcjonowanie firm specjalizujących się w tego rodzaju działalności. Na szczęście zagrożenia te dostrzega również polski rząd, który krytycznie ocenił projektowaną regulację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie wolnej konkurencji

REKLAMA

Procedowane aktualnie w ramach UE regulacje dotyczące delegowania, prowadzą do ograniczenia wolnej konkurencji na rynku wspólnotowym, a także swobodnego przepływu osób i usług. Dlatego konsekwentnie sprzeciwiamy się takiemu podejściu, które w naszej ocenie jest zaprzeczeniem podstawowych wartości i filarów funkcjonowania Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiający Europejski Urząd ds. Pracy został przedstawiony przez Komisję Europejską w marcu br. Jest elementem rozwiązań ujętych w Europejskim Filarze Praw Socjalnych. Urząd ma zacząć funkcjonować już od 2019 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

REKLAMA

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

REKLAMA

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA