REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Subskrybuj nas na Youtube
KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn/fot.Shutterstock
KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech.

Kobiety w krajach Unii Europejskiej zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni - to tak, jakby od 26 października do końca roku pracowały za darmo.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

"Kobiety i mężczyźni są równi. To jedna z podstawowych wartości UE. Ale kobiety nadal właściwie pracują przez dwa miesiące w roku bez wynagrodzenia w porównaniu ze swoimi kolegami. Nie możemy dłużej akceptować tej sytuacji" - podkreślili w piątek w Brukseli unijni komisarze ds. równouprawnienia oraz zatrudnienia, Viera Jourova i Marianne Thyssen, oraz wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Kobiety zarabiają w UE średnio o 16,2 proc. mniej niż mężczyźni, ale sytuacja nie jest taka sama w całej Europie. Polska należy pod tym względem do krajów, które nie mają się czego wstydzić - uśredniona luka w zarobkach między kobietami i mężczyznami wynosi w całej polskiej gospodarce 7,2 proc. Jednak bywało już lepiej - w 2010 r. luka w zarobkach wynosiła zaledwie 4,5 proc. W UE trend jest odwrotny, jednak dynamika pozostawia wiele do życzenia - spadek z 16,4 proc. w 2010 do 16,2 proc. w 2016 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

REKLAMA

Z danych Eurostatu wynika, że na rozdźwięk w wysokości dochodów nie ma wpływu położenie geograficzne czy zamożność kraju. Przykładowo najlepszy wynik w UE odnotowuje biedna Rumunia, gdzie różnica wynosi 5,2 proc., następnie Włochy z różnicą 5,3 proc. i najbogatszy w całej Unii Luksemburg, gdzie wynosi ona 5,5 proc. Przed Polską jest jeszcze tylko Belgia, gdzie luka wynosi 6,1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To, że kobiety są opłacane gorzej niż mężczyźni, jest przede wszystkim niesprawiedliwe. Za tę samą pracę kobiety powinny otrzymywać takie samo wynagrodzenie (co mężczyźni). To również strata dla naszej gospodarki. Kobiety stanowią ponad 60 proc. osób z wyższym wykształceniem. Logicznie rzecz biorąc, powinno to oznaczać, że powinny mieć lepsze miejsca pracy i wyższe wynagrodzenie" - mówiła Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Jednak niższe wynagrodzenia dla kobiet za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni to tylko jeden z powodów wpływających na lukę dochodową między płciami. Inne czynniki to m.in. zajmowane przez nie stanowiska. Mężczyznom przypada w udziale większość stanowisk w zarządach i innych stanowisk kierowniczych. W każdym sektorze mężczyźni są awansowani częściej niż kobiety i w związku z tym lepiej zarabiają. Ten trend najlepiej widać na szczeblu prezesów, wśród których tylko 6,3 proc. stanowią kobiety.

To kobiety dużo częściej niż mężczyźni biorą na siebie ważne, ale niepłatne obowiązki, takie jak prowadzenie domu, wychowanie dzieci czy opieka nad wymagającymi jej krewnymi. Z danych przedstawionych przez KE wynika, że pracujący mężczyźni spędzają średnio 9 godzin w tygodniu na niepłatnych zajęciach domowych, podczas gdy w przypadku pracujących kobiet są to 22 godziny, czyli prawie 4 godziny dziennie.

Ma to swoje odzwierciedlenie na rynku pracy - więcej niż jedna na trzy kobiety decyduje się na pracę w mniejszym wymiarze godzin, by mieć czas na inne zajęcia, podczas gdy wśród mężczyzn taka sytuacja zdarza się raz na 10 przypadków.

Kobiety też dużo częściej niż mężczyźni mają przerwę w karierze zawodowej, co wpływa nie tylko na ich średnie zarobki, ale też przyszłą emeryturę. Różnica między średnią emerytura kobiet i mężczyzn w UE jest jeszcze większa niż w przypadku wynagrodzenia i wynosi 36,6 proc.

Największą lukę w wynagrodzeniach - 25,3 proc. - odnotowano w Estonii. Na drugim miejscu od końca są Czesi (21,8 proc.), a na trzecim - Niemcy (21,8 proc.).

Komisja Europejska przedstawiła propozycje, które jej zdaniem mają pomóc zmniejszyć ten rozdźwięk. Jednym z pomysłów jest prawo, by ojcowie brali co najmniej 10 dni zwolnienia, gdy urodzi im się dziecko. Panowie mieliby być również obligatoryjnie brać urlop rodzicielski. Prace nad tymi rozwiązanymi trwają, ale zastrzeżenia zgłasza wiele krajów, m.in. Polska, gdzie takie rozwiązania są możliwe, ale nie obligatoryjne.

KE rekomenduje też państwom członkowskim inwestowanie większych środków w przedszkola i żłobki, a także wykorzystywanie funduszy unijnych w celu rozwijania tej infrastruktury. "To inwestycja z bardzo wysoką i szybką stopą zwrotu" - przekonywała Jourova.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA