REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony

Polecenie wykonania pracy może mieć wpływ na zawarcie kolejnych umów tak na czas określony jak i na nieokreślony.

Umowa o pracę a inne umowy cywilnoprawne

Mimo zobowiązaniowego charakteru, treść stosunków pracy jest wyznaczona nie tylko przez wolę stron konkretnej umowy o pracę, ale również w dużej mierze przez „wolę państwa” sformułowaną na potrzeby każdego potencjalnego stosunku w różnorakich przepisach, w szczególności w kodeksie pracy i kodeksie cywilnym.

Podstawowe cechy stosunku pracy

Przepis art. 22 § 1 kodeksu pracy stanowi, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

REKLAMA

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny może być korzystna dla obu stron stosunku pracy. Dla pracodawcy, ponieważ będzie mógł poznać bliżej pracownika i jego kwalifikacje, a także zdecydować, czy właśnie kogoś takiego szuka, a dla pracownika, ponieważ w ten sposób może on zapoznać się z firmą i warunkami pracy i zdecydować, czy tego właśnie oczekuje.

Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Pracownik zamiast korzystać z urlopu wychowawczego może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Pracownik rozpoczynający pracę w trakcie miesiąca może pracować w nadgodzinach, nawet jeżeli obowiązująca norma czasu pracy na dany miesiąc nie została przekroczona.

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

REKLAMA

Od której godziny obowiązuje zakaz pracy w handlu w dni świąteczne

Zgodnie z kodeksem pracy za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w dniu świątecznym a godz. 6.00 przypadającą następnego dnia. Jeżeli u pracodawcy obowiązuje kodeksowe określenie godzin pracy w święto, to pracownicy mogą wykonywać pracę maksymalnie do godz. 6.00 w Boże Ciało.

Boże Ciało - dzień ustawowo wolny od handlu

Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od handlu. Jeśli tego dnia sklep ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Niedziela dniem wolnym od pracy dla pracowników handlu

Przypadający w najbliższa niedzielę, 23 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że pracownicy placówek handlowych funkcjonujących w niedzielę powinni mieć w tym dniu wolne.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli

W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy.

Ewidencja czasu pracy pracownika

Jestem właścicielką niewielkiej firmy. Ostatnio zatrudniłam dwóch pracowników. Podobno mam obowiązek prowadzić ewidencję ich czasu pracy. Jak prawidłowo prowadzić taką ewidencję i jakie informacje powinny w niej zostać zawarte? Czy wystarczy, jeśli pracownicy podpisują listę obecności?

W niedzielę 23 maja pracownicy zatrudnieni w handlu powinni mieć wolne

Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.

Czy kierowca może przepracować w jednym dniu 15 godzin

Kierowca naszej firmy wykonujący przewozy samochodami ciężarowymi czasami pracuje 15 godzin na dobę. Praca powyżej 10 godzin to dla niego godziny nadliczbowe. Czy na podstawie obowiązujących przepisów można tyle pracować jednego dnia? Czy nie naruszamy w jego przypadku minimalnego odpoczynku dobowego oraz maksymalnego wymiaru czasu pracy w transporcie drogowym?

12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy

Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej (KT) pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.

Stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 76)

Stosunek pracy na podstawie mianowania jest pozaumownym stosunkiem pracy regulowanym przepisami szczególnymi.

Stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (art. 77)

Szczególną cechą stosunku pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę jest jego ścisłe powiązanie z członkostwem w danej spółdzielni.

Dzień wolny za Święto Państwowe 1 maja

Święto Państwowe 1 maja przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje z tego tytułu dzień wolny.

1 i 3 maja pracownicy sklepów mają dni wolne od pracy

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

Zatrudnianie pracowników w nocy

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Dokumenty związane z obniżeniem wymiaru czasu pracy

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w aktach tych muszą się znaleźć informacje dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy w związku z urlopem wychowawczym pracownika.

Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Pracownik, który jest zatrudniony na pełny etat w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, został wezwany do pracy w święto 5 kwietnia 2010 r. (drugi dzień Wielkiejnocy) z powodu konieczności usunięcia awarii. Pracował w godzinach od 10.00 do 13.00. Czy za pracę w święto należy mu się cały dzień wolny, nawet gdy taka praca trwała 3 godziny? W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w święto, jeżeli nie udzielimy mu dnia wolnego? Czy prawidłowo postąpiliśmy wzywając do pracy pracownika w celu usunięcia awarii w święto?

Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron umowy, dokonała wypowiedzenia umowy o pracę, a pracodawca w okresie biegu tego wypowiedzenia, kiedy umowa o pracę trwała nadal, rozwiązał ją bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów określających ten tryb rozwiązywania umów.

Dzień wolny za święto

Podróż służbowa kierowcy po zmianach

Od 3 kwietnia 2010 r. wprowadzono nową definicję podróży służbowej dla kierowców. Po zmianie przepisów przy ustalaniu, czy kierowca przebywa w podróży służbowej, nie ma znaczenia, jak określono jego miejsce pracy. Zgodnie z nową regulacją, podróżą służbową kierowcy jest bowiem każdy wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jego filia, przedstawicielstwo lub oddział.

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Obowiązki pracodawcy wobec kobiet w ciąży

Pracownica w ciąży w związku ze zmniejszeniem jej wymiaru czasu pracy z powodu przebywania w odmiennym stanie może pracować jedynie 8 godzin. Zachowuje ona wówczas prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Zagraniczna podróż służbowa

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

Czym jest norma pracy?

Norma pracy, mówiąc najogólniej to podstawowe czynności, jakie pracownik musi wykonać w określonym czasie pracy, przy normalnych warunkach pracy.

Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Niektórzy pracownicy naszego zakładu pracują w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy powinniśmy oddać tym pracownikom dodatkowy dzień wolny za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek 5 kwietnia br.? Jak w takim przypadku postąpić z niepełnoetatowcami, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni?

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Ustalony ryczałt za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy w danym miesiącu przepracował mniej nadgodzin, niż wynikałoby to z kwoty ryczałtu.

Akta osobowe pracownika

Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi

Kierowca powracając z trasy, niekiedy przez krótki czas (np. 30 minut) prowadzi pojazd w porze, która jest przyjęta w firmie jako pora nocna. Jest to sytuacja nieprzewidywalna przed rozpoczęciem przewozu (wynika przede wszystkim z sytuacji na drodze). W takich dniach jego czas pracy wykracza nieznacznie poza dopuszczalne maksymalnie 10 godzin, kiedy może pracować kierowca, gdy nawet niewielka część jego pracy odbywa się w nocy. Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w porze nocnej dotyczy tylko zwykłego czasu pracy, czy powinno być liczone wraz z godzinami nadliczbowymi?

Godziny nadliczbowe w zadaniowym systemie czasu pracy

Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy praca m.in. wykonywana jest poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy. Nie oznacza to jednak, że pracownikom pracującym nieregularnie nie należy się wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

Jak PIP dokumentuje kontrolę

Decyzja organu kontrolującego oprócz treści powinna zawierać określenie podstawy prawnej, termin usunięcia stwierdzonych uchybień oraz pouczenie o przysługujących podmiotowi kontrolowanemu środkach odwoławczych.

Określenie miejsca pracy jako obligatoryjne postanowienie umowy o pracę

Kodeks pracy określa pewne podstawowe postanowienia umowy o pracę, które muszą się w niej znaleźć. Jednym z nich jest określenie miejsca pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie znaczenie praktyczne ma prawidłowe jego określenie.

Krytyka pod adresem pracownika

Pomimo, że krytykowanie bądź karanie pracowników nie zawsze jest najlepszym motywatorem, to jednak czasami nie ma innego sposobu, aby zmienić zachowanie niezadowalające nas pracownika.

Kiedy pracodawca może zlecić wykonywanie innej pracy?

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie pracy nieprzewidzianej w łączącej strony umowie.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest obowiązkiem pracowniczym. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik jest potrzebny w pracy. Czy zatem pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych, czy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Co musi a co może znaleźć się w umowie o pracę?

Kodeks pracy określa pewne postanowienia umowy o pracę, które muszą się znaleźć w zawieranej umowie. Oprócz jednak pewnych elementów podstawowych, pracownik i pracodawca mają prawo zamieścić w umowie każde postanowienie, na które godzą się obie strony.

Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 28 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Indywidualny rozkład czasu pracy

Chcemy, aby jeden z pracowników pracował w soboty, z zachowaniem 40-godzinnego tygodnia pracy. Czy możemy stworzyć mu indywidualny rozkład czasu pracy? Co możemy zrobić, jeśli odmówi przyjęcia?

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Rozliczanie okresów odpoczynku pracowników

Minimalne, nieprzerwane odpoczynki, jakie przysługują pracownikom, są to obowiązkowe odcinki czasu wolne od pracy zawodowej. Wynoszą przynajmniej 11 godzin w ciągu doby oraz 35 godzin w skali tygodnia (art. 132 i 133 Kodeksu pracy). Poza nielicznymi wyjątkami przełożony nie ma prawa wówczas wzywać pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych czy wyznaczać mu dyżurów, choćby w domu.

Nadgodziny przy niepełnym etacie

Każdy pracownik uzyskuje prawo do dodatku do wynagrodzenia po przekroczeniu dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy bądź przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na to, czy pracuje na pełny lub niepełny etat.

Komu nie można zlecić godzin nadliczbowych

Obowiązkiem pracownika jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy przez czas pracy, do którego zobowiązał się, zawierając umowę o pracę. Jednak w razie szczególnych potrzeb pracodawca ma możliwość wezwania pracownika do pracy poza wyznaczonymi godzinami pracy.

Ewidencja czasu pracy (art. 149)

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.

REKLAMA