Zatrudnianie pracowników w nocy
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcy, gdy pracujący w nocy jest zatrudniony przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym czy umysłowym. Ustawodawca zobowiązuje wówczas pracodawcę do określenia wykazu tych prac. Wykaz pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, w jej braku, z przedstawicielami pracowników. Przy sporządzaniu takiego wykazu pracodawca musi zasięgnąć też opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
REKLAMA
Pracownik musi być poinformowany o tym, że w zakładzie, w którym obejmuje pracę, jest ona wykonywana również w porze nocnej.
Polecamy serwis: Mała firma
Obowiązek pracodawcy zawiadomienia inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy powstaje tylko wtedy, gdy pracujący w nocy zwróci się o to na piśmie do pracodawcy. Wniosek pracownika o poinformowanie właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy oraz kopię informacji w tej sprawie skierowanej do właściwego inspektora pracy - pracodawca jest obowiązany zamieścić w części B akt osobowych pracownika. Taki obowiązek nakłada na niego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.
Zobacz: Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat