| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Zatrudnianie pracowników w nocy

Zatrudnianie pracowników w nocy

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcy, gdy pracujący w nocy jest zatrudniony przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym czy umysłowym. Ustawodawca zobowiązuje wówczas pracodawcę do określenia wykazu tych prac. Wykaz pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, w jej braku, z przedstawicielami pracowników. Przy sporządzaniu takiego wykazu pracodawca musi zasięgnąć też opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Pracownik musi być poinformowany o tym, że w zakładzie, w którym obejmuje pracę, jest ona wykonywana również w porze nocnej.

Polecamy serwis: Mała firma

Obowiązek pracodawcy zawiadomienia inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy powstaje tylko wtedy, gdy pracujący w nocy zwróci się o to na piśmie do pracodawcy. Wniosek pracownika o poinformowanie właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy oraz kopię informacji w tej sprawie skierowanej do właściwego inspektora pracy - pracodawca jest obowiązany zamieścić w części B akt osobowych pracownika. Taki obowiązek nakłada na niego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Zobacz: Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK