Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny
REKLAMA
Pracownikom pracującym w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni od wtorku do soboty powinni Państwo oddać dodatkowy dzień wolny za święto wielkanocne przypadające w poniedziałek 5 kwietnia br. W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni tygodnia, nie mają Państwo obowiązku wyznaczania dodatkowego dnia wolnego w zamian za poniedziałek wielkanocny.
REKLAMA
W każdym systemie czasu pracy, który dopuszcza pracę w niedziele i święta, pracownikowi należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie (art. 147 Kodeksu pracy).
Należy pamiętać, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolny poniedziałek), dochodzi do sytuacji, gdy mimo dwukrotnego obniżenia nominału czasu pracy (zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy) pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego w takim przypadku pracodawca ma obowiązek zaplanować w rozkładzie czasu pracy udzielenie innego dnia wolnego od pracy.
WAŻNE!
Święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika bez względu na to, czy w związku z tym świętem pracownik ma otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy.
Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi >>
Przyjmując jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, obejmujący pełne miesiące kalendarzowe, wymiar czasu pracy w kwietniu 2010 r. obliczamy następująco:
Krok 1. Liczbę pełnych tygodni występujących w kwietniu br. mnożymy przez 40 godzin:
40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.
Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodajemy dni wystające poza pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku:
2 x 8 godzin (za 29 i 30 kwietnia) = 16 godzin.
Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godz. za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela:
W kwietniu br. odejmujemy 8 godzin za święto 5 kwietnia (poniedziałek wielkanocny). Nie odejmujemy natomiast 8 godz. z tytułu pierwszego dnia Wielkanocy, który przypada w niedzielę 4 kwietnia br.:
160 godzin + 16 godzin – 8 godzin = 168 godzin.
W kwietniu br. jest do przepracowania 168 godzin, czyli dla pracowników pracujących w systemie podstawowym czasu pracy po 8 godzin dziennie liczba dni pracy w kwietniu 2010 r. wynosi 21 dni.
Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym w kwietniu 2010 r. powinien mieć co najmniej 9 dni wolnych (4 niedziele + 1 święto + 4 dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). Jeżeli pracownik pracuje od wtorku do soboty z wyłączeniem świąt, to w kwietniu br. bez wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego miałby tylko 8 dni wolnych od pracy. Wobec tego pracodawca musi wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w poniedziałek.
Przykładowy harmonogram czasu pracy w kwietniu 2010 r. dla pracowników pracujących od wtorku do soboty w podstawowym systemie czasu pracy
PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym, w kwietniu 2010 r. powinien mieć co najmniej 9 dni wolnych (4 niedziele + 1 święto + 4 dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). Jeżeli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt, to w kwietniu br. będzie miał 9 dni wolnych od pracy i pracodawca nie ma obowiązku udzielania takiemu pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy. Przedstawia to poniższy harmonogram:
Pracownicy zatrudnieni na część etatu mają również prawo do co najmniej takiej liczby dni wolnych, jaka wynika z sumy niedziel, świąt przypadających w inne dni niż niedziela, i dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym.
PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony na 3/5 etatu, pracujący w czwartki, piątki i soboty, nie musi otrzymać od pracodawcy dodatkowego dnia wolnego od pracy w związku ze świętem przypadającym w kwietniu w poniedziałek. Liczba dni wolnych, którą ten pracownik ma zapewnioną, przekracza bowiem minimalną liczbę dni wolnych, tj. 9 dni, którą pracownik ma mieć zapewnioną z tytułu świąt, niedziel i 5-dniowego tygodnia pracy. Mimo że w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, powinien pamiętać, że wymiar czasu pracy tego pracownika ulega obniżeniu o jedno święto w kwietniu – poniedziałek wielkanocny i wynosi 100 godzin i 48 minut (3/5 etatu x 168 godzin). Na tyle godzin pracodawca powinien zaplanować pracownikowi pracę w kwietniu br. Dlatego dodatkowo dał pracownikowi wolne w piątek 30 kwietnia i zaplanował pracę tylko na 4 godz. i 48 minut w czwartek 29 kwietnia br. Przedstawia to poniższy harmonogram:
Podstawa prawna:
- art. 128 § 3 pkt 2, art. 129 § 1, art. 130 § 1–2, art. 147 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat