reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi

Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi

Kierowca powracając z trasy, niekiedy przez krótki czas (np. 30 minut) prowadzi pojazd w porze, która jest przyjęta w firmie jako pora nocna. Jest to sytuacja nieprzewidywalna przed rozpoczęciem przewozu (wynika przede wszystkim z sytuacji na drodze). W takich dniach jego czas pracy wykracza nieznacznie poza dopuszczalne maksymalnie 10 godzin, kiedy może pracować kierowca, gdy nawet niewielka część jego pracy odbywa się w nocy. Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w porze nocnej dotyczy tylko zwykłego czasu pracy, czy powinno być liczone wraz z godzinami nadliczbowymi?

Wskazany maksymalny wymiar czasu pracy jest liczony łącznie z ewentualną pracą w godzinach nadliczbowych. Kierowca nie może przepracować więcej niż 10 godzin, jeżeli część jego pracy obejmuje porę nocną niezależnie od tego, czy praca w porze nocnej była planowana czy była skutkiem niezaplanowanego wydłużenia przewozu na skutek sytuacji panującej na drodze, objazdów czy remontów dróg.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie (art. 21 ustawy o czasie pracy kierowców). W tym przypadku chodzi o cały czas pracy przypadający w tym dniu, czyli nie tylko czas pracy wynikający z rozkładu czasu pracy, ale także wynikający z pracy w godzinach nadliczbowych oraz z innych okresów wliczanych do czasu pracy na podstawie przepisów o czasie pracy kierowców.

Praca kierowcy – zwłaszcza wykonującego przewozy o charakterze wykraczającym swoim czasem poza przewozy lokalne – w pewnym zakresie zawsze będzie nieprzewidywalna w odniesieniu do czasu jej trwania. Sytuacje, na jakie Pan wskazuje w pytaniu, będą się zdarzały. Nieprzewidywalność ich, jak również ich rozpiętość czasowa nie mają jednak znaczenia dla zachowania norm czasu pracy kierowcy.

WAŻNE!

Łączny czas pracy kierowcy w dniu, w którym jego praca obejmuje porę nocną, nie może przekroczyć 10 godzin.

Po osiągnięciu 10 godzin pracy w danym dniu, które przypadły w nocy, kierowca powinien zaprzestać nie tylko prowadzenia pojazdu, ale też wykonywania innych czynności zaliczanych do jego czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pora nocna w zakładzie przypada w godz. między 22.00 a 6.00. Kierowca wyjechał o godz. 13.00 ze Szczecina. Pracodawca planował, że dojedzie on do Białegostoku do godz. 22.00. Jednak ze względu na trudne warunki jazdy spowodowane śnieżycą, pracownik nie zdążył dojechać o czasie. W takim przypadku mógł on prowadzić pojazd maksymalnie do godz. 23.00 (10 godzin), ponieważ od godz. 22.00 wykonywał pracę w porze nocnej.

Omawiane ograniczenie długości czasu pracy nie ma jednak zastosowania do wszystkich kierowców (art. 22 ustawy o czasie pracy kierowców). Nie stosujemy go przede wszystkim do kierowców samochodów:

  • używanych do przewozu rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą nie przekracza 3,5 tony,
  • przeznaczonych do przewozu pasażerów, które ze względu na typ konstrukcyjny i wyposażenie nadają się do przewozu najwyżej 9 osób łącznie z kierowcą i są do tego celu przeznaczone.

Pora nocna obejmuje 8 kolejnych godzin przypadających między godzinami 21.00 a 7.00 (art. 1517 Kodeksu pracy). Dokładne wskazanie tych konkretnych 8 godzin następuje:

  • w układzie zbiorowym pracy,
  • w regulaminie pracy,
  • w pisemnej informacji przekazywanej każdemu z pracowników przez pracodawcę, który nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy i który nie jest także zobowiązany do wydawania regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517 Kodeksu pracy,
  • art. 2, art. 21, art. 22 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama