| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi

Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi

Kierowca powracając z trasy, niekiedy przez krótki czas (np. 30 minut) prowadzi pojazd w porze, która jest przyjęta w firmie jako pora nocna. Jest to sytuacja nieprzewidywalna przed rozpoczęciem przewozu (wynika przede wszystkim z sytuacji na drodze). W takich dniach jego czas pracy wykracza nieznacznie poza dopuszczalne maksymalnie 10 godzin, kiedy może pracować kierowca, gdy nawet niewielka część jego pracy odbywa się w nocy. Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w porze nocnej dotyczy tylko zwykłego czasu pracy, czy powinno być liczone wraz z godzinami nadliczbowymi?

Wskazany maksymalny wymiar czasu pracy jest liczony łącznie z ewentualną pracą w godzinach nadliczbowych. Kierowca nie może przepracować więcej niż 10 godzin, jeżeli część jego pracy obejmuje porę nocną niezależnie od tego, czy praca w porze nocnej była planowana czy była skutkiem niezaplanowanego wydłużenia przewozu na skutek sytuacji panującej na drodze, objazdów czy remontów dróg.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie (art. 21 ustawy o czasie pracy kierowców). W tym przypadku chodzi o cały czas pracy przypadający w tym dniu, czyli nie tylko czas pracy wynikający z rozkładu czasu pracy, ale także wynikający z pracy w godzinach nadliczbowych oraz z innych okresów wliczanych do czasu pracy na podstawie przepisów o czasie pracy kierowców.

Praca kierowcy – zwłaszcza wykonującego przewozy o charakterze wykraczającym swoim czasem poza przewozy lokalne – w pewnym zakresie zawsze będzie nieprzewidywalna w odniesieniu do czasu jej trwania. Sytuacje, na jakie Pan wskazuje w pytaniu, będą się zdarzały. Nieprzewidywalność ich, jak również ich rozpiętość czasowa nie mają jednak znaczenia dla zachowania norm czasu pracy kierowcy.

WAŻNE!

Łączny czas pracy kierowcy w dniu, w którym jego praca obejmuje porę nocną, nie może przekroczyć 10 godzin.

Po osiągnięciu 10 godzin pracy w danym dniu, które przypadły w nocy, kierowca powinien zaprzestać nie tylko prowadzenia pojazdu, ale też wykonywania innych czynności zaliczanych do jego czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pora nocna w zakładzie przypada w godz. między 22.00 a 6.00. Kierowca wyjechał o godz. 13.00 ze Szczecina. Pracodawca planował, że dojedzie on do Białegostoku do godz. 22.00. Jednak ze względu na trudne warunki jazdy spowodowane śnieżycą, pracownik nie zdążył dojechać o czasie. W takim przypadku mógł on prowadzić pojazd maksymalnie do godz. 23.00 (10 godzin), ponieważ od godz. 22.00 wykonywał pracę w porze nocnej.

Omawiane ograniczenie długości czasu pracy nie ma jednak zastosowania do wszystkich kierowców (art. 22 ustawy o czasie pracy kierowców). Nie stosujemy go przede wszystkim do kierowców samochodów:

  • używanych do przewozu rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą nie przekracza 3,5 tony,
  • przeznaczonych do przewozu pasażerów, które ze względu na typ konstrukcyjny i wyposażenie nadają się do przewozu najwyżej 9 osób łącznie z kierowcą i są do tego celu przeznaczone.

Pora nocna obejmuje 8 kolejnych godzin przypadających między godzinami 21.00 a 7.00 (art. 1517 Kodeksu pracy). Dokładne wskazanie tych konkretnych 8 godzin następuje:

  • w układzie zbiorowym pracy,
  • w regulaminie pracy,
  • w pisemnej informacji przekazywanej każdemu z pracowników przez pracodawcę, który nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy i który nie jest także zobowiązany do wydawania regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517 Kodeksu pracy,
  • art. 2, art. 21, art. 22 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »