| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Za 44,5 godziny pracy w niedziele oraz w dni wolne od pracy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie i 100% dodatek za godziny nadliczbowe. W związku z godzinami wynikającymi z przekroczenia dobowego (21,5 godziny) powinni Państwo wypłacić wynagrodzenie i 50% dodatek. Natomiast za 6 godzin pracy w porze nocnej należy wypłacić pracownikowi dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana jako nadgodziny dobowe oraz nadgodziny średniotygodniowe (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Nadgodziny średniotygodniowe można ustalić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Wynikają one z przekroczenia normy stanowiącej pełny, tygodniowy wymiar czasu pracy (przeciętnie 40 godzin), które to przekroczenie nie zostało wcześniej zaliczone do nadgodzin dobowych. Przekroczenie takie najczęściej występuje w systemach czasu pracy przewidujących możliwość stosowania różnych dobowych godzin pracy (przedłużenia i wyrównania czasu pracy w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego).

Pracodawca w okresie rozliczeniowym czasu pracy musi zachować m.in. zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy stałych dniach wolnych od pracy (np. stała wolna sobota) jakakolwiek praca w takim dniu wymaga udzielenia dnia wolnego. Zatem nawet za jedną godzinę pracy w wolną sobotę pracownik powinien otrzymać w ciągu okresu rozliczeniowego dzień wolny w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Tylko w sytuacji, kiedy udzielenie dnia wolnego za pracę w sobotę było niemożliwe, np. praca w sobotę miała miejsce w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, pracodawca może zrekompensować pracownikowi taką pracę dodatkiem do wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK