REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki ZUS za pracownika - zmiany od 2018 r.

Po wprowadzeniu jednolitego podatku zamiast PIT, składek ZUS, NFZ pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie w kwocie brutto. Oznacza to, że pracownik sam będzie musiał odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Umowa uaktywniająca dla niani a składki ZUS

Rodzice dziecka mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej, czyli umowy o świadczenie usług. Na czym polega umowa uaktywniająca? Kto jest płatnikiem składek ZUS? Czy ubezpieczenie chorobowe niani jest obowiązkowe?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2016/2017

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, jeżeli spełni prawem wymagane warunki, m.in. przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę i odprowadzała składki. Jakie inne warunki musi spełnić osoba w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w 2016/2017 roku?

REKLAMA

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Jak ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży

Wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy przysługują przez okres do 182 dni. W sytuacji gdy choroba przypada w okresie ciąży, wypłata zasiłku może trwać do 270 dni. W jaki sposób ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży?

Jak prawidłowo wypełnić druk ZUS Z-3

Sporządzenie i przekazanie do ZUS druku ZUS Z-3 jest konieczne, gdy pracodawca sam nie wypłaca zasiłków (np. zatrudnia mniej niż 20 pracowników), a obowiązek ten jest przerzucony na ZUS. Jest on niezbędny do ustalenia, jaką kwotę powinien otrzymać ubezpieczony. Jak prawidłowo wypełnić formularz ZUS Z-3?

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

Opłacanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Od tej zasady istnieją wyjątki. Kto może zostać zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?

REKLAMA

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - zmiany od 2017 r.

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia, a nie jak dotychczas – do 10 lat. W praktyce oznaczało, że organy nie były związane jakimkolwiek terminem. Przewiduje się, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie w 2017 r.

Choroba i inne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może w jednym miesiącu być nieobecny z wielu powodów, np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, wypoczynkowego. Wszystkie nieobecności muszą być prawidłowo rozliczone i wypłacone. Jak więc obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik w trakcie miesiąca miał różne nieobecności?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r. wynosi 98,8 proc.

Zwolnienie pracodawców z Rp-7 - zmiany w 2018 r.

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z przesłania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 - wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie w 2018 roku. Kogo obejmie zwolnienie?

Emeryt na umowie zlecenie a składki ZUS 2016

Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorcy posiadający ustalone prawo do emerytury i wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają z jej tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Czy zleceniobiorca-emeryt, który podpisał dwie umowy zlecenia musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych dwie umowy czy wystarczy ozusowanie jednej?

Zmiany w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i KRUS

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku macierzyńskiego do 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Obecnie należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach. Rada Ministrów przyjęła 26 lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego

Za pełnienie dyżurów w ramach stosunku pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Czy w związku z tym należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne jest jednym ze świadczeń, z których może skorzystać ubezpieczony, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, a gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym.

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz do zasiłku chorobowego. Kto wypłaca i jakie wynagrodzenie przysługuje na zwolnieniu lekarskim?

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Informacje o stanie konta ubezpieczonych - ZUS rozpoczął wysyłkę

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych - poinformował zakład. Ponadto zaleca, by każdy, kto otrzymał informację, uważnie ją przeczytał. Informacje otrzyma 20 mln ubezpieczonych.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r. wynosi 107,3%.

Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia. W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń w 2016 roku?

Podjęcie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik może wrócić do pracy, o ile uzyska zaświadczenie od właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy. Wówczas, organ rentowy nie ma prawa kwestionować wypłaty świadczenia za okres faktycznej choroby.

Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynastkę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak wypłata trzynastki za ubiegły rok wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2016 r. wynosi 105,5%.

Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o wysokości odprowadzonych składek ZUS za 2015 rok. Jak prawidłowo sporządzić informację dla ubezpieczonego?

Zmniejszenie świadczeń chorobowych o 200 mln zł - kontrole ZUS w 2015 r.

W 2015 r. ZUS przeprowadził ponad 580 tys. kontroli osób na zwolnieniach. Na prawie 200 mln zł cofnięto lub zmniejszono świadczenia chorobowe - podał ZUS.

Uprawnienia dla pracownika-ojca

Ojciec dziecka niezależnie od tego czy jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czy też ubezpieczonym w myśl Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Podstawa wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami od 1 stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami (duchownych, osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, prowadzących pozarolniczą działalność). Jaka jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe?

Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. błędy w zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) mogą być korygowane. Do tych najczęstszych można zaliczyć, m.in. błędny PESEL, numer NIP, datę początkową lub końcową zwolnienia. Na czym polega zmiana?

Umowa zlecenie 2016 - składki ZUS, zbieg tytułów

Od 1 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Na czym polega zmiana?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym 2016

Od 1 stycznia 2016 r. nie ulegają zmianom ogólne zasady ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniom i podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopu wychowawczego. Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego?

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Pracownik odchodzący na emeryturę, oprócz odprawy emerytalnej otrzyma prezenty rzeczowe od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Czy otrzymanie prezentów skutkuje powstaniem przychodu u osób je otrzymujących i czy należy od ich wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2016 r. wynosi 96,1%.

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Płaca minimalna 2016 - konsekwencje

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1850 zł brutto. Konsekwencją wzrostu płacy minimalnej będzie również zmiana wysokości niektórych świadczeń ze stosunku pracy. Podwyższone zostaną wszystkie obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych podstawy, progi i wskaźniki.

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców w 2016 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowić przeciętny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2016 r.?

Doradcy ds. ulg i umorzeń dla przedsiębiorców od 2016 r.

Od 2016 r. specjalni doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą przedsiębiorcom najlepsze formy uregulowania zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Doradca pomoże zawnioskować o układ ratalny i przeprowadzi cały proces aplikowania.

ZUS dla Biznesu - Tydzień Przedsiębiorcy 23-27.11

W dniach 23-27 listopada br. ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy w ramach akcji „ZUS dla Biznesu”, w której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z porad ekspertów w 43 oddziałach, 212 inspektoratach i 70 biurach terenowych. W szczególności pomoc skierowana jest do osób, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą.

Zasady przyznawania świadczeń rehabilitacyjnych

Świadczenie rehabilitacyjne jest uprawnieniem ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Ubezpieczony powinien wiedzieć jakie warunki musi spełnić by owe świadczenie zostało mu przyznane.

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Ustalenie płatnika składek na 2016 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2016 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2015 r. Jeśli 30 listopada płatnik ma zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, w kolejnym roku będzie miał prawo wypłaty zasiłków. W innym przypadku wypłaci je ZUS.

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS ws. zaległości składkowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na fałszywe e-maile dotyczące zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc. E-maile zawierają zawirusowane oprogramowanie.

Za jaki okres zwrot nienależnie pobranych świadczeń

ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego maksymalnie za 3 lata wstecz, licząc od daty ostatniej wypłaty świadczenia. Oznacza to, że ZUS może upomnieć się o zwrot nienależnie pobranego świadczenia nawet za odległy okres.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

Umowa zlecenia – oskładkowanie po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.

Zwrot składek na ZUS osób zaginionych - skarga do TK

Prokurator Generalny zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o zwrocie nienależnie opłaconych składek na ZUS w stosunku do spadkobierców osób zaginionych, które zostały uznane za zmarłe. Wskazał, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przyjęto wadliwą konstrukcję obliczania biegu terminu przedawnienia.

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Rośnie liczba osób delegowanych do pracy w UE

Polska jest największym eksporterem usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Polskie firmy delegują zarówno pracowników sezonowych, jak i specjalistów. Osoba, która chce podlegać pod polski system zabezpieczenia społecznego musi spełniać określone warunki.

Platforma Usług Elektronicznych dla ubezpieczonych i płatników

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to całodobowy dostęp do informacji zapisanych na koncie w ZUS, m.in. informacji o składkach na koncie, ubezpieczeniach. Mogą z niej korzystać ubezpieczeni, płatnicy składek i świadczeniobiorcy. Profil założyło już ok. 1,3 mln osób.

REKLAMA