reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Od nowego roku osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu-rentowemu oraz wypadkowemu - od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia.

Ważna jest data podpisania umowy ze zleceniodawcą.

Zasiłek dla zleceniobiorcy w razie wypadku przy pracy

W przypadku złamania nogi w biurze czy wypadku komunikacyjnego w drodze do pracy, poszkodowany zleceniobiorca (na równi z pracownikiem) otrzyma zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.

Polecamy produkt: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

W pierwszej kolejności wytłumaczenia wymaga pojęcie wypadku przy pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych  za wypadek przy pracy (nawet na umowie zlecenie) uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

100 proc. podstawy wymiaru

Zleceniobiorca, podobnie jak pracownik (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) otrzyma należne świadczenia za wypadek przy pracy. Należy rozumieć przez to możliwość uzyskania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, świadczenia rehabilitacyjnego, renty.

Zobacz: Kalkulator składki wypadkowej

Ubezpieczonemu zleceniobiorcy przysługuje przede wszystkim zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego będzie przysługiwał zleceniobiorcy niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, tj. bez okresu wyczekiwania.

Jeżeli zleceniobiorca po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują na odzyskanie zdolności do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100 % podstawy wymiaru.

Osoba pracująca na umowie zlecenie otrzyma również jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego będzie przysługiwał zleceniobiorcy niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, tj. bez okresu wyczekiwania.

Aby zleceniobiorca otrzymał świadczenia, w pierwszej kolejności musi zgłosić wypadek zleceniodawcy. Ten z kolei ma obowiązek sporządzić tzw. kartę wypadku, ustalić okoliczności wypadku oraz zgłosić sprawę do ZUS w terminie 14 dni od wypadku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016/ fot. Fotolia
Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016/ fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama