reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Warunki otrzymania zasiłku

Najczęściej zawieraną umową z nianią jest umowa uaktywniająca, tj. umowa zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi. W przypadku choroby niani może ona uzyskać dwa świadczenia – zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne pod warunkiem, że zgłosi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zostanie zgłoszona do tego ubezpieczenia.

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że jeśli niania zachoruje po tym okresie nabędzie prawo do wnioskowania o zasiłek.

Od 2 stycznia 2015 roku podpisano z opiekunką dziecka umowę uaktywniającą i zgłoszono ją do ubezpieczenia chorobowego (wcześniej nie posiadała żadnego zatrudnienia). W dniach 15 – 20 marca 2015 roku przebywała na zwolnieniu chorobowym. Niani nie przysługuje zasiłek chorobowy, bowiem nie minęło jeszcze 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Niania uzyska prawo do zasiłku dopiero 1 kwietnia 2015 r.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Warto pamiętać, że do powyższego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, np. z tytułu umowy o pracę, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Niania nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m. in. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje niani przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, zasiłek ten przysługuje przez okres 270 dni.

Dokumenty, które należy złożyć

To na rodzicach (zleceniodawcach) ciążą obowiązki dokumentacyjne wobec ZUS. Niania, która zachoruje i otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie powinna je przekazać rodzicom nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli opiekunka nie dotrzyma tego terminu, wówczas należny jej zasiłek będzie obniżony o 25 %. W praktyce zleceniodawca powinien zanotować na zaświadczeniu datę dostarczenia przez nianię tego zaświadczenia. W celu wypłaty zasiłku zleceniodawca powinien wypełnić formularz ZUS Z-3a.

Niania, która zachoruje w okresie ciąży uzyska prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % podstawy jego wymiaru.

Co w przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy?

W przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje jej świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W celu uzyskania tego świadczenia, opiekunka powinna wystąpić z wnioskiem o świadczenie na co najmniej 6 tygodni przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Rodzice powinni przekazać do ZUS wniosek niani złożony na druku ZUS Np–7, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza – druk ZUS N–9, w przypadku gdy świadczenie przypada na okres ciąży – niania powinna przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama