REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Marta Golan
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Warunki otrzymania zasiłku

Najczęściej zawieraną umową z nianią jest umowa uaktywniająca, tj. umowa zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi. W przypadku choroby niani może ona uzyskać dwa świadczenia – zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne pod warunkiem, że zgłosi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zostanie zgłoszona do tego ubezpieczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że jeśli niania zachoruje po tym okresie nabędzie prawo do wnioskowania o zasiłek.

Od 2 stycznia 2015 roku podpisano z opiekunką dziecka umowę uaktywniającą i zgłoszono ją do ubezpieczenia chorobowego (wcześniej nie posiadała żadnego zatrudnienia). W dniach 15 – 20 marca 2015 roku przebywała na zwolnieniu chorobowym. Niani nie przysługuje zasiłek chorobowy, bowiem nie minęło jeszcze 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Niania uzyska prawo do zasiłku dopiero 1 kwietnia 2015 r.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Warto pamiętać, że do powyższego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, np. z tytułu umowy o pracę, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niania nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m. in. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje niani przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, zasiłek ten przysługuje przez okres 270 dni.

Dokumenty, które należy złożyć

To na rodzicach (zleceniodawcach) ciążą obowiązki dokumentacyjne wobec ZUS. Niania, która zachoruje i otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie powinna je przekazać rodzicom nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli opiekunka nie dotrzyma tego terminu, wówczas należny jej zasiłek będzie obniżony o 25 %. W praktyce zleceniodawca powinien zanotować na zaświadczeniu datę dostarczenia przez nianię tego zaświadczenia. W celu wypłaty zasiłku zleceniodawca powinien wypełnić formularz ZUS Z-3a.

Niania, która zachoruje w okresie ciąży uzyska prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % podstawy jego wymiaru.

Co w przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy?

W przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje jej świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W celu uzyskania tego świadczenia, opiekunka powinna wystąpić z wnioskiem o świadczenie na co najmniej 6 tygodni przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Rodzice powinni przekazać do ZUS wniosek niani złożony na druku ZUS Np–7, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza – druk ZUS N–9, w przypadku gdy świadczenie przypada na okres ciąży – niania powinna przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obiady za 1 zł w Lidlu i darmowa kawa a w Biedronce vouchery rabatowe do 1000 zł na zakupy. Kiedy i dla kogo?

Co daje Biedronka a co Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków. Skorzystać może naprawdę wiele osób!

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

REKLAMA

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

REKLAMA

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA