Kategorie

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Marta Golan
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia
Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Warunki otrzymania zasiłku

Najczęściej zawieraną umową z nianią jest umowa uaktywniająca, tj. umowa zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi. W przypadku choroby niani może ona uzyskać dwa świadczenia – zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne pod warunkiem, że zgłosi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zostanie zgłoszona do tego ubezpieczenia.

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że jeśli niania zachoruje po tym okresie nabędzie prawo do wnioskowania o zasiłek.

Od 2 stycznia 2015 roku podpisano z opiekunką dziecka umowę uaktywniającą i zgłoszono ją do ubezpieczenia chorobowego (wcześniej nie posiadała żadnego zatrudnienia). W dniach 15 – 20 marca 2015 roku przebywała na zwolnieniu chorobowym. Niani nie przysługuje zasiłek chorobowy, bowiem nie minęło jeszcze 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Niania uzyska prawo do zasiłku dopiero 1 kwietnia 2015 r.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Warto pamiętać, że do powyższego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, np. z tytułu umowy o pracę, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Niania nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m. in. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje niani przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, zasiłek ten przysługuje przez okres 270 dni.

Dokumenty, które należy złożyć

To na rodzicach (zleceniodawcach) ciążą obowiązki dokumentacyjne wobec ZUS. Niania, która zachoruje i otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie powinna je przekazać rodzicom nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli opiekunka nie dotrzyma tego terminu, wówczas należny jej zasiłek będzie obniżony o 25 %. W praktyce zleceniodawca powinien zanotować na zaświadczeniu datę dostarczenia przez nianię tego zaświadczenia. W celu wypłaty zasiłku zleceniodawca powinien wypełnić formularz ZUS Z-3a.

Niania, która zachoruje w okresie ciąży uzyska prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % podstawy jego wymiaru.

Co w przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy?

W przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje jej świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W celu uzyskania tego świadczenia, opiekunka powinna wystąpić z wnioskiem o świadczenie na co najmniej 6 tygodni przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Rodzice powinni przekazać do ZUS wniosek niani złożony na druku ZUS Np–7, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza – druk ZUS N–9, w przypadku gdy świadczenie przypada na okres ciąży – niania powinna przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?