REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Marta Golan
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Warunki otrzymania zasiłku

Najczęściej zawieraną umową z nianią jest umowa uaktywniająca, tj. umowa zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi. W przypadku choroby niani może ona uzyskać dwa świadczenia – zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne pod warunkiem, że zgłosi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zostanie zgłoszona do tego ubezpieczenia.

Autopromocja

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że jeśli niania zachoruje po tym okresie nabędzie prawo do wnioskowania o zasiłek.

Od 2 stycznia 2015 roku podpisano z opiekunką dziecka umowę uaktywniającą i zgłoszono ją do ubezpieczenia chorobowego (wcześniej nie posiadała żadnego zatrudnienia). W dniach 15 – 20 marca 2015 roku przebywała na zwolnieniu chorobowym. Niani nie przysługuje zasiłek chorobowy, bowiem nie minęło jeszcze 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Niania uzyska prawo do zasiłku dopiero 1 kwietnia 2015 r.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Warto pamiętać, że do powyższego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, np. z tytułu umowy o pracę, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niania nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m. in. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje niani przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, zasiłek ten przysługuje przez okres 270 dni.

Dokumenty, które należy złożyć

To na rodzicach (zleceniodawcach) ciążą obowiązki dokumentacyjne wobec ZUS. Niania, która zachoruje i otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie powinna je przekazać rodzicom nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli opiekunka nie dotrzyma tego terminu, wówczas należny jej zasiłek będzie obniżony o 25 %. W praktyce zleceniodawca powinien zanotować na zaświadczeniu datę dostarczenia przez nianię tego zaświadczenia. W celu wypłaty zasiłku zleceniodawca powinien wypełnić formularz ZUS Z-3a.

Niania, która zachoruje w okresie ciąży uzyska prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % podstawy jego wymiaru.

Co w przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy?

W przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje jej świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W celu uzyskania tego świadczenia, opiekunka powinna wystąpić z wnioskiem o świadczenie na co najmniej 6 tygodni przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Rodzice powinni przekazać do ZUS wniosek niani złożony na druku ZUS Np–7, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza – druk ZUS N–9, w przypadku gdy świadczenie przypada na okres ciąży – niania powinna przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA