REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Marta Golan
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia
Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Warunki otrzymania zasiłku

Najczęściej zawieraną umową z nianią jest umowa uaktywniająca, tj. umowa zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi. W przypadku choroby niani może ona uzyskać dwa świadczenia – zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne pod warunkiem, że zgłosi chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i zostanie zgłoszona do tego ubezpieczenia.

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że jeśli niania zachoruje po tym okresie nabędzie prawo do wnioskowania o zasiłek.

Od 2 stycznia 2015 roku podpisano z opiekunką dziecka umowę uaktywniającą i zgłoszono ją do ubezpieczenia chorobowego (wcześniej nie posiadała żadnego zatrudnienia). W dniach 15 – 20 marca 2015 roku przebywała na zwolnieniu chorobowym. Niani nie przysługuje zasiłek chorobowy, bowiem nie minęło jeszcze 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Niania uzyska prawo do zasiłku dopiero 1 kwietnia 2015 r.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Warto pamiętać, że do powyższego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, np. z tytułu umowy o pracę, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niania nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, m. in. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje niani przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, zasiłek ten przysługuje przez okres 270 dni.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dokumenty, które należy złożyć

To na rodzicach (zleceniodawcach) ciążą obowiązki dokumentacyjne wobec ZUS. Niania, która zachoruje i otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie powinna je przekazać rodzicom nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli opiekunka nie dotrzyma tego terminu, wówczas należny jej zasiłek będzie obniżony o 25 %. W praktyce zleceniodawca powinien zanotować na zaświadczeniu datę dostarczenia przez nianię tego zaświadczenia. W celu wypłaty zasiłku zleceniodawca powinien wypełnić formularz ZUS Z-3a.

Niania, która zachoruje w okresie ciąży uzyska prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % podstawy jego wymiaru.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Co w przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy?

W przypadku, gdy niania jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje jej świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W celu uzyskania tego świadczenia, opiekunka powinna wystąpić z wnioskiem o świadczenie na co najmniej 6 tygodni przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Rodzice powinni przekazać do ZUS wniosek niani złożony na druku ZUS Np–7, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza – druk ZUS N–9, w przypadku gdy świadczenie przypada na okres ciąży – niania powinna przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA