REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podjęcie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Marta Golan
Podjęcie pracy podczas zwolnienia lekarskiego/fot. Fotolia
Podjęcie pracy podczas zwolnienia lekarskiego/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik może wrócić do pracy, o ile uzyska zaświadczenie od właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy. Wówczas, organ rentowy nie ma prawa kwestionować wypłaty świadczenia za okres faktycznej choroby.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej - ustawa zasiłkowa), jeżeli osoba ubezpieczona wykonywała w okresie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową lub jeżeli wykorzystywała zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem – z mocy prawa traciła prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Przykładem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem jest m.in. nieprzestrzeganie wskazań lekarskich w zakresie nakazu leżenia w łóżku, zakazu wykonywania różnych prac domowych czy wyjazd na wakacje.

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik chce skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy. Co w takiej sytuacji ma zrobić pracownik?

W takim przypadku, praktyką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było orzekanie o utracie prawa do zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Orzecznictwo - zmiana

Z pomocą przyszła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2016 r. (III UZP 15/15), w myśl uchwały której​ przepis art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie ma zastosowania do ubezpieczonego, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy uzyskał zaświadczenie właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy i w związku z tym zaświadczeniem podjął pracę zarobkową, o czym zawiadomiono organ rentowy.

Powyższe oznacza to, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik może wrócić do pracy, o ile uzyska zaświadczenie od właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy. Wówczas, organ rentowy nie ma prawa kwestionować wypłaty świadczenia za okres faktycznej choroby.

Przed uchwałą Sądu Najwyższego, organ rentowy powołując się na art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej orzekał głównie o utracie prawa do zasiłku.

Piotr J. otrzymał od lekarza zwolnienie od 1 do 13 marca z tytułu choroby. Po kilku dniach Piotr poczuł się lepiej i chciał wrócić do pracy. Udał się więc do lekarza, który wystawił mu zaświadczenie o zdolności do pracy od 7 marca. ZUS zażądał od Piotra zwrócenia zasiłku pobranego za okres od 1 do 7 marca.

Odwołanie od decyzji ZUS

Jeśli ZUS wyda niekorzystną dla nas decyzję, warto się od niej odwołać.

Odwołanie od decyzji organu rentowego należy złożyć w terminie 1 miesiąca od daty doręczenia decyzji stanowiącej o utracie prawa do zasiłku chorobowego. Pismo należy złożyć do organu, który wydał decyzję.

Polecamy serwis: Urlop rodzicielski

W treści odwołania należy wyraźnie określić:

  • decyzję jakiej dotyczy odwołanie (np. podać numer nadany przez ZUS);
  • zarzuty i wnioski,
  • uzasadnienie zarzutów i wniosków
  • podpis ubezpieczonego
  • lub podpis jego przedstawiciela ustawowego bądź pełnomocnika.

Jeśli ZUS uzna odwołanie za słuszne może w ciągu 30 dni od daty złożenia odwołania:

  • zmienić lub
  • uchylić zaskarżoną decyzję.

W takiej sytuacji wydaje nową decyzję.

Jeżeli ZUS uzna, że odwołanie od decyzji nie jest słuszne, ma obowiązek przekazać w ciągu 30 dni od daty złożenia odwołania – odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wówczas odwołanie ZUS przesyła wraz aktami sprawy i uzasadnieniem. 

Zadaj pytanie na Forum Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

REKLAMA

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

REKLAMA

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

Emerytury i renty: Zmiana kwot przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Od 1 grudnia 2024 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytur i rent.

REKLAMA