Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sądy pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sądy pracy.
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Aktualizacja: 06.12.2017
ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego. »
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Aktualizacja: 28.11.2016
Każda osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez ZUS ma prawo złożenia odwołania do sądu. Gdzie złożyć odwołanie i w jakim terminie? »
ZUS sprawdza zatrudnianie na etat w czasie ciąży
Aktualizacja: 26.11.2015
ZUS coraz częściej kwestionuje zatrudnianie na etat kobiet w ciąży, które wcześniej pracowały na umowy cywilno-prawne. Sprawa najczęściej kończy się w sądzie, którą jednak ZUS zazwyczaj przegrywa. »
Jak prawidłowo odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty
Aktualizacja: 14.06.2012
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują, że odwołanie od decyzji w sprawie emerytury lub renty można wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia jej odpisu. Jeśli ZUS nie wydał decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie lub o ponowne ustalenie jego wysokości, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych 2 miesięcy. »
Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu
Aktualizacja: 07.06.2011
Poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Jeżeli uwagi pracownika nie zostaną uwzględnione przez zespół, to może on odwołać się do sądu pracy. »
Czy sąd jest związany prawomocną decyzją ZUS
Aktualizacja: 10.01.2011
Sąd ubezpieczeń społecznych jest związany decyzją ZUS, od której strona ani nie wniosła odwołania w sposób przewidziany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, ani nie podważyła jej skuteczności w inny przewidziany przez prawo sposób. Zaniechanie złożenia odwołania od decyzji ZUS może mieć zatem bardzo niekorzystne skutki dla ubezpieczonego. »
Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 11.01.2011
Terminowi „umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego” należy dla celów ubezpieczeń społecznych nadać znaczenie, które jest mu przypisane w przepisach prawa pracy. Orzekł tak Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozstrzygając w interesującej sprawie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgodnie z pracowniczym schematem podlegania ubezpieczeniom społecznym, małżonki osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. »
Jak wnieść do sądu odwołanie od decyzji ZUS
Aktualizacja: 22.02.2010
Osoba niezadowolona z decyzji ZUS lub innego organu rentowego może złożyć od niej odwołanie do właściwego sądu. Pouczenie o tym uprawnieniu i sposobie jego realizacji powinno znajdować się w każdej decyzji. »
Aktualizacja: 31.12.2008
Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07). »
Można zaskarżyć odmowę wydania zaświadczenia
Aktualizacja: 20.12.2008
Odmowa wydania zaświadczenia przez ZUS musi mieć formę decyzji. Ubezpieczony może wówczas odwołać się do sądu pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »