24 dni rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS. Jak uzyskać skierowanie?

REKLAMA
REKLAMA
- Program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej
- Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację
- Warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
- Co obejmuje program rehabilitacji zdrowotnej
Program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej
Program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej jest skierowany do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale mają szansę ją odzyskać. ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń:
REKLAMA
- narządu ruchu,
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja po wypadkach),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- narządu głosu,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- ośrodkowego układu nerwowego.
Skierowanie na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać w przypadku schorzeń narządu ruchu i układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację
O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą poprosić swojego lekarza osoby, które pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS. Mają do tego prawo także ci, którzy:
- pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz, u którego leczy się osoba ubezpieczona. Lekarz może w jej imieniu złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek wraz z dokumentacją medyczną osoba ubezpieczona może dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą.
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, zainteresowany otrzyma pocztą zawiadomienie o skierowaniu z informacją o terminie i miejscu swojej rehabilitacji.
Warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
Rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni, ale lekarz w ośrodku może ją wydłużyć albo skrócić. Osoba skierowana na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z:
- rehabilitacją,
- zakwaterowaniem,
- wyżywieniem,
- dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
Osoba skierowana nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zaświadczenie ZLA (tzw. zwolnienie lekarskie, potocznie L4).
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.
Co obejmuje program rehabilitacji zdrowotnej
Lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym ustali indywidualnie zabiegi i zajęcia z zakresu:
- fizjoterapii, w tym:
- kinezyterapii, np. terapia manualna, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia grupowe itp.,
- fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
- masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.;
- oddziaływań psychologicznych, w tym:
- terapię indywidualną,
- psychoedukację,
- treningi relaksacyjne;
- edukacji zdrowotnej w zakresie:
- zasad prawidłowego żywienia,
- czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
- podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
- czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
- podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika,
- profilaktyki i leczenia uzależnień.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA