REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pozapłacowe a ZUS i podatek w 2025 r. Jaka jest ich realna wartość? [TABELA]

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Menedżerka w Zespole ds. rozwiązań dla pracodawców
Starszy konsultant w Zespole ds. rozwiązań dla pracodawców
benefity pozapłacowe 2025 zus podatek pit przychód pracownicze
Benefity pozapłacowe 2025 - zus i podatek pit
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Benefity pozapłacowe dla pracowników mogą przybierać różną formę, np.: dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży, dofinansowanie do żłobków i przedszkoli, świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej, dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe). Mogą być też częściowo odpłatne, co często pracodawcy stosują przy pakietach medycznych i ubezpieczeniach. Które benefity pracownicze są zwolnione z podatku i składek ZUS? Jaka jest realna wartość benefitów pozapłacowych dla pracowników i pracodawców? Przedstawia ją tabela.
rozwiń >

Benefity pozapłacowe sposobem na wzrost satysfakcji pracowników – konsekwencje PIT i ZUS dodatkowych świadczeń pracowniczych

Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, a wraz z nim ewoluują także formy wynagradzania pracowników. W dobie rosnących oczekiwań zatrudnianych osób oraz zmieniających się trendów w zarządzaniu zasobami ludzkimi, samo wynagrodzenie zasadnicze coraz częściej okazuje się niewystarczające. Pracownicy zwracają uwagę nie tylko na wysokość pensji, ale także na dodatkowe korzyści oferowane przez pracodawcę. Właśnie dlatego zakłady pracy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe, które obecnie zaczynają stanowić istotny element całkowitego wynagrodzenia za pracę. Często pracownicy nie zdają sobie jednak sprawy, ile właściwie wart jest pakiet benefitów zapewnianych przez ich pracodawcę. Jednocześnie efektywne zarządzanie pakietem benefitowym po stronie pracodawców ma bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ponoszonych przez pracodawców i pracowników w kontekście obciążeń PIT i ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Benefity pracownicze zwolnione z PIT i ZUS?

W określonych przypadkach równowartość benefitów pracowniczych może być zwolniona z opodatkowania (enumeratywny katalog zwolnień przedmiotowych zawartych w Ustawie o PIT) lub wyłączona z podstawy obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej określanym jako: „Rozporządzenie składkowe”).

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze praktyki rynkowe w zakresie benefitów pracowniczych, na które warto zwrócić uwagę przed wprowadzeniem dodatkowych, niepieniężnych elementów wynagradzania.

Finansowanie benefitów pracowniczych w ramach ZFŚS

Świadczenia finansowane z ZFŚS mogą korzystać ze zwolnień podatkowych i wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, co sprawia, że jest to jedna z najkorzystniejszych metod finansowania benefitów pracowniczych. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, wartość świadczeń otrzymywanych przez pracownika z ZFŚS w związku z finansowaniem działalności socjalnej korzysta ze zwolnienia z podatku do kwoty 1.000 PLN rocznie. Niemniej jednak, limit nie obowiązuje w przypadku m.in.: zapomóg wypłacanych pracownikom w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych (w tym klęsk żywiołowych), świadczeń wypłacanych w związku z pobytem dzieci w żłobkach i przedszkolach czy dopłat do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18.

Odmiennie sytuacja prezentuje się w zakresie wyłączenia wartości benefitów pracowniczych finansowanych z ZFŚS z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku, świadczenia finansowane z ZFŚS przeznaczone na cele socjalne korzystają z pełnego wyłączenia, niezależnie od ich wysokości lub wartości, o ile wypłacane są zgodnie z kryterium socjalnym zawartym w Ustawie o ZFŚS, czyli uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danej osoby. W praktyce pracodawcy najczęściej stosują kryterium dochodowe, tj. pobierają oświadczenia od pracowników o wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny i na tej podstawie zaszeregowują pracownika do określonej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Platforma kafeteryjna jako nowy model zapewnienia benefitów pracowniczych

REKLAMA

Ciekawym modelem finansowania świadczeń może być wprowadzenie systemu kafeteryjnego. W takim modelu, pracownicy otrzymują dostęp do specjalnej platformy, za pomocą której mogą dokonać zakupu określonego rodzaju usług lub produktów. Przy zakupie dodatkowych świadczeń, pracownicy wykorzystują punkty o określonej wartości (np. 1 pkt = 1 PLN) przyznane im uprzednio przez pracodawcę.

Za pomocą platformy kafeteryjnej można zakupić szereg towarów (m.in. odzież, jedzenie, sprzęt sportowy, obuwie, itp.) lub skorzystać z szerokiego pakietu usług (np. wizyta w spa, bilety do kina, teatru, rezerwacja hotelu). Świadczenia zapewniane poprzez wykorzystanie platformy kafeteryjnej stanowią zatem konkurencyjny sposób zapewniania dodatkowych świadczeń pozapłacowych jednocześnie pozwalając pracownikom zdecydować, jak chcą wykorzystać dodatkowe środki przekazywane im przez pracodawcę.

Jeżeli wartość świadczeń wypłacanych pracownikom z wykorzystaniem platformy kafeteryjnej i finansowanych z ZFŚS nie przekracza w danym roku podatkowym 1.000 PLN (razem z innymi świadczeniami zapewnionymi z ZFŚS) oraz jest przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym, to może korzystać z pełnego zwolnienia od PIT. Niezależnie natomiast od wartości tych świadczeń, są one zawsze wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Karty lunchowe – alternatywa dla dofinansowania do posiłków

Popularnym benefitem pracowniczym jest także finansowanie posiłków dla pracowników z wykorzystaniem przedpłaconych kart, zasilanych w określonej wysokości przez pracodawcę. Rozwiązanie to, o ile stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w myśl przepisów Ustawy o PIT, może korzystać z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne po spełnieniu określonych kryteriów. W praktyce oznacza to, że miesięczna wartość takiego dofinansowania nie może przekroczyć 450 PLN, a jego przeznaczenie musi być jasno określone jako zakup posiłku (za posiłek należy w tym wypadku uznać gotowe dania, jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia – z karty przedpłaconej nie można zatem korzystać do wykonania np. zakupów spożywczych).

Benefity częściowo odpłatne

Pracodawcy mogą również rozważyć wprowadzenie benefitów pracowniczych, charakteryzujących się częściowym uczestnictwem pracowników w ich finansowaniu. Takie rozwiązanie jest niezwykle popularne w przypadku pakietów medycznych, kart sportowych lub grupowych ubezpieczeń na życie. Również i w tym przypadku wartość finansowana przez pracodawcę będzie stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu – jednakże na mocy przepisów Rozporządzenia składkowego, oferowanie przez pracodawcę usług po cenach niższych niż rynkowe nie stanowi podstawy składek na ubezpieczenia społeczne.

Ponadto, przepisy w żadnym stopniu nie określają wysokości kosztów jakie pracownik musiałby ponieść – oznacza to, że z przedmiotowego wyłączenia mogą korzystać benefity pracownicze, choćby ich koszt (ponoszony przez pracownika) wynosił np. 1 PLN. Jest to zatem ciekawy model zapewnienia wielu świadczeń atrakcyjnych dla pracowników z wykorzystaniem ich minimalnej partycypacji w kosztach ich finasowania, a jednocześnie efektywny od strony kosztowej zarówno z perspektywy pracodawcy jak i pracownika z uwagi na brak konieczności zapłaty składek ZUS od wartości takiego benefitu.

Inne formy benefitów pracowniczych

W dobie konkurencyjnego rynku pracy, oferowanie dodatkowych świadczeń staje się pewnego rodzaju wymogiem, jakiego pracownicy oczekują od swoich pracodawców. Świadczenia pozapłacowe mogą przybierać różne formy – również odmienne niż wskazane w niniejszym artykule, niemniej z perspektywy ekonomicznej w każdym przypadku należy analizować ich skutki podatkowe i składkowe, gdyż niewłaściwy dobór świadczeń (lub systemu ich finansowania) może prowadzić do niepotrzebnych kosztów w zakresie PIT i składek na ubezpieczenia społeczne. Odpowiednia strategia pozwala nie tylko na efektywne zarządzanie kosztami, ale także przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności pracodawcy na rynku pracy przyciągając i utrzymując wartościowych pracowników bowiem dodatkowe świadczenia nie stanowią jedynie dodatkowego elementu ich gratyfikacji, jest to także element wpływający na ich lojalność i satysfakcję z pracy, a także motywację.

Realna wartość benefitów pozapłacowych dla pracowników i pracodawców - tabela

Rodzaj świadczenia

Wysokość świadczenia

Estymowany koszt PIT pracownika

Estymowany koszt ZUS pracownika

Estymowany koszt pracodawcy*

Dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży***

1 500,00

-

-

1 500,00

Dofinansowania do żłobków i przedszkoli***

1 500,00

-

-

1 500,00

Świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej**

1 000,00

-

-

1 000,00

Świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej

2 000,00

207,00 / 552,00
(zależnie od stawki)

429,52

2 409,60

Dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe)

450,00 (miesięcznie)

54,00 / 144,00
(zależnie od stawki)

-

450,00

Dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe)

600,00 (miesięcznie)

69,00 / 185,00
(zależnie od stawki)

32,22

630,73

Benefity częściowo odpłatne - pakiety medyczne, ubezpieczenia, itp.

199,00 (pracodawca)
1,00 (pracownik)

24,00 / 64,00
(zależnie od stawki)

-

199,00

*Przy założeniu współczynnika składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67% podstawy wymiaru.

**Przy założeniu, że całkowita roczna wartość świadczeń finansowanych z ZFŚS nie przekracza kwoty 1.000,00 PLN oraz przy stosowaniu kryterium socjalnego do wypłaty świadczeń.

*** Przy założeniu stosowania kryterium socjalnego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W rok zadowolenie z pracy menadżerów i specjalistów spadło aż o siedem procent, co to oznacza dla rynku pracy

Najlepiej wynagradzani na rynku pracownicy – menadżerowie oraz specjaliści nie są zadowoleni z obecnych warunków kontraktowych. Na spadek zadowolenia złożyły się przede wszystkim mniej satysfakcjonujące płace. Mimo, że w dużej skali rosły one w rok o kilkanaście procent przy inflacji o połowę niższej, to odczuwają oni spadek płacy realnej.

Rewolucja w kodeksie pracy: ministerstwo proponuje nowe zasady pracy w upał. A co z pracującymi zdalnie: jakie normy będą ich obowiązywać, co z kosztami modernizacji

Nowe normy dotyczące pracy w upał, które od roku szykuje ministerstwo pracy mają wykluczyć pracę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz nałożyć na pracodawców nowe obowiązki w zakresie BHP. O ile sprawa jest w miarę klarowna jeśli chodzi o pracę w firmach i na powietrzu, o tyle nic nie wiadomo o pracy zdalnej.

ZUS: dodatek dopełniający do renty socjalnej w nowej wysokości od 1 marca 2025 r.

Nowy dodatek do renty socjalnej przez pierwsze dwa miesiące 2025 r. wynosi 2520 zł. Od 1 marca 2025 r. do końca lutego 2026 r. ma podwyższoną (po waloryzacji o inflację) wartość 2610,72 zł. To nowe świadczenie określone jako dodatek dopełniający będący rekompensatą za brak zrównania renty socjalnej z pensją minimalną 4666 zł (politycy deklarowali taką podwyżkę na przełomie 2023 r. i 2024 r.). Będzie wypłacane dopiero po 1 maja 2025 r., ale z wstecz od 1 stycznia 2025 r. Otrzymają je niektórzy renciści - muszą być niezdolni do samodzielnej egzystencji.

GUS: Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej 2024

GUS podał kwoty przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku: przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej 2024, przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r., przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2024 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2024 r. Sprawdź, jak przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej rosło w Polsce od 1950 r.

REKLAMA

Kara pieniężna dla pracownika 2025 i 2026

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa, w tym kara pieniężna nakładana na pracownika, stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy, będąc pod tym względem częścią dyrektywnej kompetencji do ich wydawania. Analizujemy za co, kiedy i jak nałożyć karę pieniężna na pracownika oraz czy może się on od niej odwołać w 2025 r.

Pracownicy coraz mocniej identyfikują się z firmami, w których pracują, na co wskazuje wzrost wskaźnika zaangażowania

Pozytywne nastawienie zatrudnionych do firm, w których pracują nie jest mocno zakłócone malejącą satysfakcją z wynagrodzeń. Czy pracodawcy potrafią to odpowiednio wykorzystać? A co z pracownikami, którym losy firmy są na tyle obojętne, że nie wychylają się poza swoje stanowisko pracy.

Więcej uprawnień pracowniczych dla tej grupy pracowników w 2025 r. Jest projekt ustawy

Często jest tak, że musi się wydarzyć coś dramatycznego, aby prawo w Polsce się zmieniło. Nie inaczej jest w przypadku ratowników medycznych. W ostatnim czasie było bardzo dużo incydentów, czynnych napaści czy nawet zabójstw osób, które przecież niosą pomoc innym. W zawodzie ratowników muszą nastąpić zmiany, o co od dawna postuluje Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych. W dniu 18 lutego 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Zdrowia. Analizujemy jak jest i co się zmieni.

Mniej Ukraińców na polskim rynku pracy, ale to wszystko może się lada moment zmienić

W ciągu trzech lat trwania wojny w Ukrainie obywatele tego kraju z mniejszą lub większą intensywnością wpływali na polski rynek pracy. Jakie są prognozy na najbliższą przyszłość? Jak pod tym względem może zmienić si polski rynek pracy w 2025 roku.

REKLAMA

Jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w 2025 r.?

Prezes GUS wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r. Dzięki temu wiemy, jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w 2025 roku.

Działalność socjalna: Jaki jest odpis na ZFŚS w 2025 r.?

Wiadomo już, ile wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2025 r. Prezes GUS wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r.

REKLAMA