REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pozapłacowe a ZUS i podatek w 2025 r. Jaka jest ich realna wartość? [TABELA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Menedżerka w Zespole ds. rozwiązań dla pracodawców
Starszy konsultant w Zespole ds. rozwiązań dla pracodawców
benefity pozapłacowe 2025 zus podatek pit przychód pracownicze
Benefity pozapłacowe 2025 - zus i podatek pit
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Benefity pozapłacowe dla pracowników mogą przybierać różną formę, np.: dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży, dofinansowanie do żłobków i przedszkoli, świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej, dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe). Mogą być też częściowo odpłatne, co często pracodawcy stosują przy pakietach medycznych i ubezpieczeniach. Które benefity pracownicze są zwolnione z podatku i składek ZUS? Jaka jest realna wartość benefitów pozapłacowych dla pracowników i pracodawców? Przedstawia ją tabela.
rozwiń >

Benefity pozapłacowe sposobem na wzrost satysfakcji pracowników – konsekwencje PIT i ZUS dodatkowych świadczeń pracowniczych

Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, a wraz z nim ewoluują także formy wynagradzania pracowników. W dobie rosnących oczekiwań zatrudnianych osób oraz zmieniających się trendów w zarządzaniu zasobami ludzkimi, samo wynagrodzenie zasadnicze coraz częściej okazuje się niewystarczające. Pracownicy zwracają uwagę nie tylko na wysokość pensji, ale także na dodatkowe korzyści oferowane przez pracodawcę. Właśnie dlatego zakłady pracy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe, które obecnie zaczynają stanowić istotny element całkowitego wynagrodzenia za pracę. Często pracownicy nie zdają sobie jednak sprawy, ile właściwie wart jest pakiet benefitów zapewnianych przez ich pracodawcę. Jednocześnie efektywne zarządzanie pakietem benefitowym po stronie pracodawców ma bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ponoszonych przez pracodawców i pracowników w kontekście obciążeń PIT i ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Benefity pracownicze zwolnione z PIT i ZUS?

W określonych przypadkach równowartość benefitów pracowniczych może być zwolniona z opodatkowania (enumeratywny katalog zwolnień przedmiotowych zawartych w Ustawie o PIT) lub wyłączona z podstawy obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej określanym jako: „Rozporządzenie składkowe”).

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze praktyki rynkowe w zakresie benefitów pracowniczych, na które warto zwrócić uwagę przed wprowadzeniem dodatkowych, niepieniężnych elementów wynagradzania.

Finansowanie benefitów pracowniczych w ramach ZFŚS

Świadczenia finansowane z ZFŚS mogą korzystać ze zwolnień podatkowych i wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, co sprawia, że jest to jedna z najkorzystniejszych metod finansowania benefitów pracowniczych. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, wartość świadczeń otrzymywanych przez pracownika z ZFŚS w związku z finansowaniem działalności socjalnej korzysta ze zwolnienia z podatku do kwoty 1.000 PLN rocznie. Niemniej jednak, limit nie obowiązuje w przypadku m.in.: zapomóg wypłacanych pracownikom w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych (w tym klęsk żywiołowych), świadczeń wypłacanych w związku z pobytem dzieci w żłobkach i przedszkolach czy dopłat do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18.

Odmiennie sytuacja prezentuje się w zakresie wyłączenia wartości benefitów pracowniczych finansowanych z ZFŚS z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku, świadczenia finansowane z ZFŚS przeznaczone na cele socjalne korzystają z pełnego wyłączenia, niezależnie od ich wysokości lub wartości, o ile wypłacane są zgodnie z kryterium socjalnym zawartym w Ustawie o ZFŚS, czyli uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danej osoby. W praktyce pracodawcy najczęściej stosują kryterium dochodowe, tj. pobierają oświadczenia od pracowników o wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny i na tej podstawie zaszeregowują pracownika do określonej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Platforma kafeteryjna jako nowy model zapewnienia benefitów pracowniczych

Ciekawym modelem finansowania świadczeń może być wprowadzenie systemu kafeteryjnego. W takim modelu, pracownicy otrzymują dostęp do specjalnej platformy, za pomocą której mogą dokonać zakupu określonego rodzaju usług lub produktów. Przy zakupie dodatkowych świadczeń, pracownicy wykorzystują punkty o określonej wartości (np. 1 pkt = 1 PLN) przyznane im uprzednio przez pracodawcę.

Za pomocą platformy kafeteryjnej można zakupić szereg towarów (m.in. odzież, jedzenie, sprzęt sportowy, obuwie, itp.) lub skorzystać z szerokiego pakietu usług (np. wizyta w spa, bilety do kina, teatru, rezerwacja hotelu). Świadczenia zapewniane poprzez wykorzystanie platformy kafeteryjnej stanowią zatem konkurencyjny sposób zapewniania dodatkowych świadczeń pozapłacowych jednocześnie pozwalając pracownikom zdecydować, jak chcą wykorzystać dodatkowe środki przekazywane im przez pracodawcę.

Jeżeli wartość świadczeń wypłacanych pracownikom z wykorzystaniem platformy kafeteryjnej i finansowanych z ZFŚS nie przekracza w danym roku podatkowym 1.000 PLN (razem z innymi świadczeniami zapewnionymi z ZFŚS) oraz jest przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym, to może korzystać z pełnego zwolnienia od PIT. Niezależnie natomiast od wartości tych świadczeń, są one zawsze wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Karty lunchowe – alternatywa dla dofinansowania do posiłków

Popularnym benefitem pracowniczym jest także finansowanie posiłków dla pracowników z wykorzystaniem przedpłaconych kart, zasilanych w określonej wysokości przez pracodawcę. Rozwiązanie to, o ile stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w myśl przepisów Ustawy o PIT, może korzystać z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne po spełnieniu określonych kryteriów. W praktyce oznacza to, że miesięczna wartość takiego dofinansowania nie może przekroczyć 450 PLN, a jego przeznaczenie musi być jasno określone jako zakup posiłku (za posiłek należy w tym wypadku uznać gotowe dania, jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia – z karty przedpłaconej nie można zatem korzystać do wykonania np. zakupów spożywczych).

Benefity częściowo odpłatne

Pracodawcy mogą również rozważyć wprowadzenie benefitów pracowniczych, charakteryzujących się częściowym uczestnictwem pracowników w ich finansowaniu. Takie rozwiązanie jest niezwykle popularne w przypadku pakietów medycznych, kart sportowych lub grupowych ubezpieczeń na życie. Również i w tym przypadku wartość finansowana przez pracodawcę będzie stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu – jednakże na mocy przepisów Rozporządzenia składkowego, oferowanie przez pracodawcę usług po cenach niższych niż rynkowe nie stanowi podstawy składek na ubezpieczenia społeczne.

Ponadto, przepisy w żadnym stopniu nie określają wysokości kosztów jakie pracownik musiałby ponieść – oznacza to, że z przedmiotowego wyłączenia mogą korzystać benefity pracownicze, choćby ich koszt (ponoszony przez pracownika) wynosił np. 1 PLN. Jest to zatem ciekawy model zapewnienia wielu świadczeń atrakcyjnych dla pracowników z wykorzystaniem ich minimalnej partycypacji w kosztach ich finasowania, a jednocześnie efektywny od strony kosztowej zarówno z perspektywy pracodawcy jak i pracownika z uwagi na brak konieczności zapłaty składek ZUS od wartości takiego benefitu.

Inne formy benefitów pracowniczych

W dobie konkurencyjnego rynku pracy, oferowanie dodatkowych świadczeń staje się pewnego rodzaju wymogiem, jakiego pracownicy oczekują od swoich pracodawców. Świadczenia pozapłacowe mogą przybierać różne formy – również odmienne niż wskazane w niniejszym artykule, niemniej z perspektywy ekonomicznej w każdym przypadku należy analizować ich skutki podatkowe i składkowe, gdyż niewłaściwy dobór świadczeń (lub systemu ich finansowania) może prowadzić do niepotrzebnych kosztów w zakresie PIT i składek na ubezpieczenia społeczne. Odpowiednia strategia pozwala nie tylko na efektywne zarządzanie kosztami, ale także przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności pracodawcy na rynku pracy przyciągając i utrzymując wartościowych pracowników bowiem dodatkowe świadczenia nie stanowią jedynie dodatkowego elementu ich gratyfikacji, jest to także element wpływający na ich lojalność i satysfakcję z pracy, a także motywację.

Realna wartość benefitów pozapłacowych dla pracowników i pracodawców - tabela

Rodzaj świadczenia

Wysokość świadczenia

Estymowany koszt PIT pracownika

Estymowany koszt ZUS pracownika

Estymowany koszt pracodawcy*

Dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży***

1 500,00

-

-

1 500,00

Dofinansowania do żłobków i przedszkoli***

1 500,00

-

-

1 500,00

Świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej**

1 000,00

-

-

1 000,00

Świadczenia w ramach platformy kafeteryjnej

2 000,00

207,00 / 552,00
(zależnie od stawki)

429,52

2 409,60

Dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe)

450,00 (miesięcznie)

54,00 / 144,00
(zależnie od stawki)

-

450,00

Dofinansowanie do posiłków (karty lunchowe)

600,00 (miesięcznie)

69,00 / 185,00
(zależnie od stawki)

32,22

630,73

Benefity częściowo odpłatne - pakiety medyczne, ubezpieczenia, itp.

199,00 (pracodawca)
1,00 (pracownik)

24,00 / 64,00
(zależnie od stawki)

-

199,00

*Przy założeniu współczynnika składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67% podstawy wymiaru.

**Przy założeniu, że całkowita roczna wartość świadczeń finansowanych z ZFŚS nie przekracza kwoty 1.000,00 PLN oraz przy stosowaniu kryterium socjalnego do wypłaty świadczeń.

*** Przy założeniu stosowania kryterium socjalnego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA