REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób pracownik może udowodnić pracę w godzinach nadliczbowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Superson-Polowiec

REKLAMA

Coraz większa świadomość pracowników w zakresie przysługujących im praw powoduje, że wiele sporów znajduje swój finał w sądzie. Często spotykanymi postępowaniami sądowymi są sprawy o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń przez pracownika łączy się z koniecznością znajomości podstaw rządzących postępowaniem sądowym w sprawach pracowniczych, a w szczególności w zakresie postępowania dowodowego.

REKLAMA

Wszczęcie sprawy w sądzie

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że niezbędnym warunkiem wszczęcia przez sąd postępowania jest złożenie pozwu. Pracownik wnoszący powództwo nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych (art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Niezwłocznie po wniesieniu pozwu następuje tzw. wstępne badanie sprawy (wyłącznie w sprawach, w których powodem jest pracownik). Przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia ustala, czy pozew spełnia niezbędne wymagania. W przypadku gdy pozew zawiera braki, które uniemożliwiają nadanie dalszego biegu (np. nie załączono odpisu dla strony pozwanej, nie wskazano wartości przedmiotu sporu, nie podano adresu pozwanego itp.), przewodniczący wzywa stronę do uzupełnienia braków, wyznaczając w tym celu termin. Pracownik, występując do sądu, nie musi więc martwić się, że jego pismo nie jest „profesjonalne” lub nie zawiera wszystkich elementów.

Ponadto, jeżeli pismu wszczynającemu postępowanie w sprawie o roszczenie pracownika z zakresu prawa pracy można nadać bieg, mimo że nie odpowiada ono warunkom formalnym, usunięcie braków takiego pisma może nastąpić w toku czynności wyjaśniających lub na rozprawie.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik pracował w nadgodzinach, ale nie ma żadnych dokumentów, które mogłyby to udowodnić. Czy wnosząc pozew o nadgodziny do sądu, musi dołączyć do pozwu dowody?

Pracownik nie musi dołączyć dowodów do pozwu. Przede wszystkim powinien opisać w pozwie, jak świadczył pracę, dlaczego zostawał po godzinach itp. Powinien wskazać dowody – może to zrobić, wskazując np., że pracodawca ma system elektronicznego zapisu wejść i wyjść z pracy, z którego wynika, jak długo pracował, może powołać się na obowiązujący u pracodawcy harmonogram pracy, może wskazać świadków, czy nawet odwołać się do bilingu rozmów telefonicznych, które np. prowadził po godzinach itp. W przypadku wskazania dowodów, które znajdują się w posiadaniu pracodawcy, sąd wezwie pracodawcę do ich przedstawienia.

Postępowanie

Przed rozprawą przewodniczący na podstawie pism procesowych złożonych przez strony może wydać zarządzenia, których celem jest przygotowanie rozprawy. Należą do nich:

  • wezwanie strony do stawienia się na rozprawę osobiście lub przez pełnomocnika,
  • żądanie przedłożenia na rozprawę od organu (np. PIP) znajdujących się u niego dowodów, jeżeli strona sama nie może otrzymać tych dowodów,
  • wezwanie na rozprawę wskazanych przez stronę świadków,
  • wezwanie na rozprawę osób powołanych zgodnie przez strony na biegłych,
  • zarządzenie przedstawienia przez stronę dokumentów, przedmiotów oględzin, ksiąg, planów itd.

Dowody

Jeżeli strony nie wykazują woli zawarcia ugody, sąd wydaje postanowienia dowodowe i przystępuje do przeprowadzenia dowodów.

Wśród środków dowodowych można wymienić:

  • dokumenty – wśród nich przede wszystkim akta osobowe oraz inne dokumenty związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika,
  • zeznania świadków – głównie będą to osoby zatrudnione u pracodawcy będącego stroną, ale też wszystkie inne osoby mające wiedzę na temat istotnych okoliczności sprawy,
  • opinię biegłego – w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych z poszczególnych dziedzin wiedzy (np. rachunkowości itp.),
  • przesłuchanie stron – dowód ten zarządzany jest przez sąd, jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla wyjaśnienia sprawy; w praktyce jednak sądy z ostrożności przeprowadzają ten dowód na zakończenie postępowania dowodowego w każdej sprawie z zakresu prawa pracy,
  • inne środki dowodowe – wśród nich dowód z fotokopii, planów, rysunków lub nagrań wideo.

Postępowanie dowodowe jest prowadzone co do zasady na podstawie wniosków dowodowych zgłoszonych przez strony, gdyż to na stronach spoczywa obowiązek wskazywania dowodów potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy. Sąd może jednak dopuścić dowód niewskazany przez stronę. W praktyce w sprawach pracowniczych sądy korzystają w ograniczonym zakresie z tej możliwości, żądając od pracodawcy przedłożenia akt osobowych, ewidencji czasu pracy, kart wynagrodzeń, zaświadczenia o wynagrodzeniu i innych dokumentów mających znaczenie w wyjaśnieniu sprawy lub w szczególnych przypadkach dopuszczając z urzędu dowód z zeznań świadka (tylko w sprawach, w których pracownik występuje bez profesjonalnego pełnomocnika), lub z opinii biegłego (najczęściej w sprawach o wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych – w celu wyliczenia należnej pracownikowi kwoty).

Przykład

Pracownik kilka dni w tygodniu zostawał w pracy po godzinach. Czy w pozwie w celu udowodnienia nadgodzin pracownik może powołać się na prowadzoną w tym czasie (po godzinach pracy) korespondencję e-mailową?

REKLAMA

Tak, dowodem w sprawach o nadgodziny mogą być wszystkie informacje, z których wynika fakt świadczenia pracy po godzinach. Może to być zarówno prowadzona korespondencja e-mailowa, wydruk z systemu komputerowego wskazujący na logowanie się do niego oraz dokonywane w nim operacje.

Pracownicy często obawiają się, że nie mają wystarczających dowodów. Warto pamiętać, że nie musimy pytać o zgodę na „bycie świadkiem” – każda osoba wskazana jako świadek musi stawić się na wezwanie sądu i zeznawać w sprawie. Ponadto pracownik może wnioskować o przedłożenie dokumentów, danych itp. przez pracodawcę – jeśli wie, że pracodawca takie dokumenty posiada.

Nie wymagają dowodu fakty powszechnie znane czy też znane sądowi z urzędu (np. z innych spraw toczących się przed tym sądem) albo też fakty przyznane przez stronę przeciwną, jeżeli przyznanie nie budzi wątpliwości co do zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy.

WAŻNE!

Zasadą w postępowaniu dowodowym jest swobodna ocena dowodów przez sąd, który ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

Podstawa prawna:

  • art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2010 r. nr 90, poz. 594 ze zm.),
  • art. 227–309, 459–4777 Kodeksu postępowania cywilnego.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA