REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ubiegać się o świadczenia emerytalno-rentowe po zmianie przepisów

Od 23 listopada 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych. W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów przewiduje ono m.in. możliwość elektronicznego zgłoszenia wniosku o emeryturę lub rentę, a także określa zasady ubiegania się o emeryturę lub rentę w drodze wyjątku.

Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury

Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Praca ta jest pracą wymienioną w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy skompletować?

Choroba pracownika - problem pracodawcy

W okresie jesienno-zimowym zwiększa się absencja pracowników z powodu chorób. W związku z tym pracodawcy mają wiele obowiązków, np. wypłacanie wynagrodzenia chorobowego. Mogą również przeprowadzać kontrole wykorzystywania L4.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

REKLAMA

Zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent może być niekonstytucyjna

Zdaniem przedstawicieli organizacji związkowych zawarta w expose premiera propozycja zmiany systemu waloryzacji rent i emerytur z procentowej na kwotową może być niekonstytucyjna.

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Wypłata renty rodzinnej do ukończenia studiów

Od października 2003 r. jestem uprawniona do renty rodzinnej. Świadczenie to pobierałam najpierw w czasie nauki w liceum, a następnie przez kolejne lata studiów wyższych. Na początku września 2011 r. zdałam wszystkie egzaminy i uzyskałam wpis na ostatni rok studiów. 22 września 2010 r. ukończyłam 25 lat. Kilka dni później dostarczyłam do ZUS oświadczenie stwierdzające, że jestem już na ostatnim roku studiów. Czy mimo to, że ukończyłam 25 lat przed rozpoczęciem tego roku studiów, ZUS będzie mi wypłacał rentę do czasu ukończenia nauki na V roku?

Zmiany w polityce prorodzinnej, KRUS, emeryturach

Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reforma KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców - to niektóre zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego expose.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela zwolnionego z pracy z powodu stanu zdrowia

Zatrudniamy nauczyciela mianowanego, który od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niewykluczone, że w najbliższym czasie lekarz przeprowadzający badanie okresowe orzeknie, że jest on niezdolny do dalszego wykonywania pracy nauczycielskiej. Czy gdyby musiał odejść z pracy ze względu na stan zdrowia, ZUS przyzna mu wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela?

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Obowiązek zapłaty odsetek przez ZUS w razie opóźnienia wypłaty świadczenia

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?

Przejście z renty na emeryturę

Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renciście z urzędu jest przyznawana emerytura. Jeśli jednak zgłosi on wniosek o przyznanie emerytury do końca miesiąca, w którym osiągnie wiek emerytalny, zachowa prawo do renty. Wtedy może wybrać, które świadczenie chce pobierać.

ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy

Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL.

Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku?

Nieobecność pracownicy w pracy i brak zwolnienia lekarskiego

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego

Przedłużenie umowy terminowej choremu pracownikowi

Zatrudniliśmy pracownicę na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Pracownica ta uległa wypadkowi w czasie pracy w marcu 2010 r., była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, tj. do 15 września 2010 r. Następnie od 16 września przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne do końca marca 2011 r. Czy umowa o pracę rozwiąże się 31 grudnia 2010 r. i czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia jej trwania do końca świadczenia rehabilitacyjnego?

Zaliczenie przez ZUS okresów pobierania renty do stażu emerytalnego

Niedługo ukończę 65 lat i chciałbym złożyć wniosek o emeryturę. Udowodniłem 15 lat składkowych, 7 lat nieskładkowych oraz 2 lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Przez 7 lat pobierałem okresową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Uprawnienia do renty utraciłem z końcem sierpnia 2009 r., gdyż lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że jestem zdolny do pracy. Czy przy ustalaniu wymaganego do przyznania tego świadczenia 25-letniego stażu ubezpieczeniowego ZUS uwzględni również okres, w którym pobierałem rentę?

Osoby pobierające rentę socjalną zarobią więcej - prezydent podpisał ustawę

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim

Jednej z naszych pracownic rozchorowało się 5-letnie dziecko. Pediatra wypisał jej zwolnienie, ale mam wątpliwości, czy może ona korzystać z opieki na tej podstawie. W okresie objętym zwolnieniem lekarskim na dziecko mąż tej pracownicy – ojciec chorego dziecka nie pracuje, gdyż przebywa na poszpitalnym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownica może korzystać ze zwolnienia na dziecko, jeśli mąż nie pracuje i przebywa w domu?

Zwolnienie lekarskie a udział pracownika w zajęciach i egzaminach

Pracownik we wrześniu br. przedstawił nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Zwolnienie jest opatrzone kodem 2 (chory może chodzić) Dowiedzieliśmy się, że okres zwolnienia pracownik wykorzystuje na przygotowanie się do egzaminów, udział w zajęciach oraz zdawanie egzaminów. Czy można to uznać za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

Wzrosła liczba emerytów i rencistów

Liczba emerytów i rencistów na koniec sierpnia 2011 r. wzrosła do 7 mln 424,9 tys. osób z 7 mln 422,6 tys. osób - podał w komunikacie ZUS.

Poświadczenia życia dla osób pobierających zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe

Na wniosek zainteresowanych we wszystkich placówkach ZUS będą dokonywane tzw. poświadczenia życia dla osób zamieszkałych w Polsce i pobierających zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe.

Prawo do zasiłków i ich wysokość a urlop wypoczynkowy

Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, świadczenie urlopowe lub kwoty dopłat do wypoczynku pracownika należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? W jaki sposób należy uzupełniać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie za urlop? Czy choroba lub inna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy skutkuje tym, że planowany urlop się nie rozpoczyna, a rozpoczęty ulega przerwaniu? Te i podobne pytania powodują wiele praktycznych wątpliwości i problemów.

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Choroba pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego

Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 13 do 22 lipca. Wcześniej wnioskował również o urlop bezpłatny od 25 lipca do 12 sierpnia i otrzymał od pracodawcy zgodę na ten urlop. Następnie do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika od 13 do 26 lipca. W związku z tym jego urlop wypoczynkowy został przesunięty na późniejszy termin. Czy ta sama zasada dotyczy urlopu bezpłatnego? Co zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie pokrywa się z urlopem bezpłatnym? Czy należy wypłacić wynagrodzenie za całe zwolnienie lekarskie czy tylko za dni do urlopu bezpłatnego?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenie. Szkolenie obejmuje tematykę z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, składek i programu Płatnik.

Wyższy limit zarobków dla osób pobierających rentę socjalną

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o rencie socjalnej. Zmiana przewiduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły zarobić, bez utraty tego świadczenia, do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 30 proc.

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory, ale nie miał prawa do zasiłku

Niezgłoszenie zawieszenia działalności może wpływać na wypłatę renty

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Nadużywanie prawa do zwolnień lekarskich przez pracowników

Nadużywanie przez pracowników prawa do zwolnień lekarskich uderza przede wszystkim w pracodawców. Jest to patologia, na którą zwracają uwagę Pracodawcy RP.

Osoby pobierające rentę socjalną więcej zarobią

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - przewiduje projekt, który w poniedziałek, 29 sierpnia, poparły wszystkie kluby. Dotychczas przepisy ustalały ten próg na poziomie 30 proc. średniej płacy.

Wyrównanie zasiłku chorobowego

Osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 7 marca do 31 maja 2011 r. Dopiero 19 lipca br. wystąpiła do nas o wyrównanie wypłaconego zasiłku chorobowego do 100% twierdząc, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy zlecenia. Nie mieliśmy do tej pory żadnej informacji o zdarzeniu przy wykonywaniu zlecenia, które spowodowało niezdolność do pracy i nie wynikało to również ze zwolnienia lekarskiego. Czy powinniśmy wyrównać zleceniobiorcy zasiłek za taki okres wstecz?

Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2009 r. pracowała w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 czerwca 2011 r. zwiększono jej wymiar zatrudnienia do 3/4 etatu. Od 7 sierpnia br. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy przy ustalaniu podstawy świadczeń chorobowych powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie, które pracownica osiągała z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, czy uwzględnić również wynagrodzenia osiągnięte na 1/2 etatu?

ZUS skontrował zwolnienia lekarskie i wstrzymał wypłatę świadczeń chorobowych

W pierwszej połowie roku, po kontroli zwolnień lekarskich, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę blisko 75,5 mln złotych.

Prawo absolwentki do zasiłku chorobowego

Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik w czasie przerwy w pracy wyszedł na polecenie kierownika do apteki kupić środki przeciwbólowe do apteczki. Po drodze złamał nogę. Jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca ma wątpliwości, czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. W związku z tym ciągle trwają ustalenia z powołanym zespołem powypadkowym. W międzyczasie nadszedł termin wypłaty wynagrodzeń. Wypłaciłam więc pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (zamiast z wypadkowego). Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS i przeliczyć świadczenia, jeżeli pracodawca zatwierdzi protokół powypadkowy i zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy?

Nie zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur - nowe rozporządzenie

Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do dyspozycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń. Dokument przygotował resort pracy.

Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Zatrudniamy na umowę zlecenia studenta (25 lat), który 20 lipca br. obronił pracę magisterską. Od 15 lipca br. do chwili obecnej przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mu prawo do świadczenia chorobowego i za jaki okres? Czy przystąpienie w tym czasie do egzaminu jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku chorobowego (na zwolnieniu lekarskim jest wskazanie, że chory może chodzić)?

REKLAMA