REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Jednej z naszych pracownic rozchorowało się 5-letnie dziecko. Pediatra wypisał jej zwolnienie, ale mam wątpliwości, czy może ona korzystać z opieki na tej podstawie. W okresie objętym zwolnieniem lekarskim na dziecko mąż tej pracownicy – ojciec chorego dziecka nie pracuje, gdyż przebywa na poszpitalnym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownica może korzystać ze zwolnienia na dziecko, jeśli mąż nie pracuje i przebywa w domu?

Korzystający z poszpitalnego zwolnienia lekarskiego ojciec dziecka nie może zapewnić choremu dziecku koniecznej opieki, a zatem pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres objęty zwolnieniem lekarskim, chyba że poza mężem pracownicy w jej gospodarstwie domowym jest inny członek rodziny, który taką opiekę może dziecku zapewnić oraz nie odmawia jej sprawowania, np. babcia.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

W okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego na dziecko pracownik, który jest wskazany na zwolnieniu lekarskim jako osoba opiekująca się chorym dzieckiem, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że:

  • pracownik opiekuje się osobiście chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14. roku życia (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej),
  • okres opieki nad dzieckiem (łącznie z opieką na pozostałe dzieci pracownika oraz innych chorych członków rodziny) w danym roku kalendarzowym nie przekroczył 60 dni (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
  • inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym nie mogą zapewnić choremu dziecku opieki – ograniczenie to nie dotyczy opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu osobistej opieki nad chorym dzieckiem przysługuje do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji opisanej w pytaniu chore dziecko pracownicy ma 5 lat, kryterium wieku jest więc spełnione. Jeżeli pracownica mieszka z dzieckiem i mężem (pozostają oni w jednym gospodarstwie domowym) i nie wykorzystała jeszcze 60 dni opieki w danym roku kalendarzowym na dziecko (lub na dziecko oraz innych chorych członków rodziny łącznie), wówczas będzie miała prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko. Chorego męża pracownicy, korzystającego z poszpitalnego zwolnienia lekarskiego, nie można uznać za osobę, która może zapewnić dziecku należytą opiekę. W praktyce osoba, która wyszła ze szpitala i korzysta z takiego zwolnienia lekarskiego ze względu na swój stan zdrowia, zwykle sama potrzebuje opieki i z tego powodu nie może właściwie zająć się innym chorym członkiem rodziny.

Natomiast w sytuacji, w której w gospodarstwie domowym pracownicy, oprócz niej, jej męża i chorego dziecka, zamieszkuje jeszcze inny członek rodziny, np. babcia lub dziadek dziecka, zasiłek opiekuńczy może pracownicy nie przysługiwać. W takiej sytuacji istotne jest, czy taki członek rodziny:

  • faktycznie będzie w stanie zająć się chorym dzieckiem,
  • nie odmawia sprawowania tej opieki.

REKLAMA

Jeśli taka osoba np. pracuje, prowadzi gospodarstwo rolne, własną działalność w ustalonych z góry godzinach (np. prowadzi sklep), jest całkowicie niezdolna do pracy, chora lub ze względu na wiek niedołężna czy niesprawna psychicznie, nie można uznać, że zapewni ona opiekę nad dzieckiem. W konsekwencji pracownicy będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Jeżeli jednak taki członek rodziny jest sprawny fizycznie i psychicznie, zdrowy, przebywa na emeryturze lub pracuje, lecz np. w niepełnym wymiarze czasu pracy i w innych godzinach niż pracownica (np. pracownica pracuje w godz. od 6.00 do 14.00, a jej matka wspólnie z nią zamieszkująca przychodzi do pracy na godz. 16.00 i pracuje do godz. 20.00), wówczas taka osoba może zapewnić dziecku opiekę.

Ponadto istotne jest to, by członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, np. babcia, dziadek czy ciocia, jako osoby niezobowiązane do sprawowania opieki nad dzieckiem na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie odmówił jej sprawowania. Jeżeli odmówią (mają do tego prawo), zasiłek opiekuńczy będzie się należał matce lub ojcu dziecka.

W przypadku pracujących członków rodziny ważne jest, czy godziny pracy faktycznie pozwalają na zapewnienie opieki nad chorym dzieckiem. Jeśli domownicy pracują w tych samych godzinach, godziny pracy albo czas dojazdu do pracy lub z pracy częściowo pokrywają się lub jeden z domowników pracuje na zmianach nocnych i w ciągu dnia odpoczywa, nie można uznać, że zapewnią oni choremu dziecku opiekę.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33 ust. 1 i ust. 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA