REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Jednej z naszych pracownic rozchorowało się 5-letnie dziecko. Pediatra wypisał jej zwolnienie, ale mam wątpliwości, czy może ona korzystać z opieki na tej podstawie. W okresie objętym zwolnieniem lekarskim na dziecko mąż tej pracownicy – ojciec chorego dziecka nie pracuje, gdyż przebywa na poszpitalnym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownica może korzystać ze zwolnienia na dziecko, jeśli mąż nie pracuje i przebywa w domu?

Korzystający z poszpitalnego zwolnienia lekarskiego ojciec dziecka nie może zapewnić choremu dziecku koniecznej opieki, a zatem pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres objęty zwolnieniem lekarskim, chyba że poza mężem pracownicy w jej gospodarstwie domowym jest inny członek rodziny, który taką opiekę może dziecku zapewnić oraz nie odmawia jej sprawowania, np. babcia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego na dziecko pracownik, który jest wskazany na zwolnieniu lekarskim jako osoba opiekująca się chorym dzieckiem, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że:

 • pracownik opiekuje się osobiście chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14. roku życia (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej),
 • okres opieki nad dzieckiem (łącznie z opieką na pozostałe dzieci pracownika oraz innych chorych członków rodziny) w danym roku kalendarzowym nie przekroczył 60 dni (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
 • inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym nie mogą zapewnić choremu dziecku opieki – ograniczenie to nie dotyczy opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu osobistej opieki nad chorym dzieckiem przysługuje do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji opisanej w pytaniu chore dziecko pracownicy ma 5 lat, kryterium wieku jest więc spełnione. Jeżeli pracownica mieszka z dzieckiem i mężem (pozostają oni w jednym gospodarstwie domowym) i nie wykorzystała jeszcze 60 dni opieki w danym roku kalendarzowym na dziecko (lub na dziecko oraz innych chorych członków rodziny łącznie), wówczas będzie miała prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko. Chorego męża pracownicy, korzystającego z poszpitalnego zwolnienia lekarskiego, nie można uznać za osobę, która może zapewnić dziecku należytą opiekę. W praktyce osoba, która wyszła ze szpitala i korzysta z takiego zwolnienia lekarskiego ze względu na swój stan zdrowia, zwykle sama potrzebuje opieki i z tego powodu nie może właściwie zająć się innym chorym członkiem rodziny.

Natomiast w sytuacji, w której w gospodarstwie domowym pracownicy, oprócz niej, jej męża i chorego dziecka, zamieszkuje jeszcze inny członek rodziny, np. babcia lub dziadek dziecka, zasiłek opiekuńczy może pracownicy nie przysługiwać. W takiej sytuacji istotne jest, czy taki członek rodziny:

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

 • faktycznie będzie w stanie zająć się chorym dzieckiem,
 • nie odmawia sprawowania tej opieki.

Jeśli taka osoba np. pracuje, prowadzi gospodarstwo rolne, własną działalność w ustalonych z góry godzinach (np. prowadzi sklep), jest całkowicie niezdolna do pracy, chora lub ze względu na wiek niedołężna czy niesprawna psychicznie, nie można uznać, że zapewni ona opiekę nad dzieckiem. W konsekwencji pracownicy będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Jeżeli jednak taki członek rodziny jest sprawny fizycznie i psychicznie, zdrowy, przebywa na emeryturze lub pracuje, lecz np. w niepełnym wymiarze czasu pracy i w innych godzinach niż pracownica (np. pracownica pracuje w godz. od 6.00 do 14.00, a jej matka wspólnie z nią zamieszkująca przychodzi do pracy na godz. 16.00 i pracuje do godz. 20.00), wówczas taka osoba może zapewnić dziecku opiekę.

Ponadto istotne jest to, by członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, np. babcia, dziadek czy ciocia, jako osoby niezobowiązane do sprawowania opieki nad dzieckiem na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie odmówił jej sprawowania. Jeżeli odmówią (mają do tego prawo), zasiłek opiekuńczy będzie się należał matce lub ojcu dziecka.

W przypadku pracujących członków rodziny ważne jest, czy godziny pracy faktycznie pozwalają na zapewnienie opieki nad chorym dzieckiem. Jeśli domownicy pracują w tych samych godzinach, godziny pracy albo czas dojazdu do pracy lub z pracy częściowo pokrywają się lub jeden z domowników pracuje na zmianach nocnych i w ciągu dnia odpoczywa, nie można uznać, że zapewnią oni choremu dziecku opiekę.

Podstawa prawna

 • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33 ust. 1 i ust. 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA