Kategorie

Czy pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeżeli jego żona wykorzystała już 14 dni opieki

Kamila Tobiasz
Pracownik 31 stycznia br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie z tytułu opieki nad chorym ojcem. Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli jego żona wykorzystała w styczniu 14 dni z tytułu opieki nad chorym 16-letnim synem?

Pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, gdyż jego żona wykorzystała już 14 dni z tytułu opieki nad chorym 16-letnim synem, a tym samym wykorzystał limit 14-dniowej opieki na innego członka rodziny. Limit ten jest niezależny od liczby członków rodziny uprawnionych do uzyskania zasiłku opiekuńczego oraz od liczby członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ze względu na konieczności sprawowania osobistej opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku wystąpienia jednej z sytuacji wskazanych w ustawie zasiłkowej, m.in. zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, o którym pracownik został poinformowany w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem,
 • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
 • innym chorym członkiem rodziny.

Od tego, do której kategorii należy osoba, nad którą ma być sprawowana osobista opieka, został uzależniony maksymalny okres zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten przysługuje bowiem przez okres objęty zaświadczeniem lekarskim, uprawniającym do zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

 • 60 dni – w przypadku gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat (w sytuacjach wskazanych w ustawie zasiłkowej) oraz nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
 • 14 dni – jeśli opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, w tym także nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat.

Okresy te są niezależne od tego, jaka jest liczba członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz jaka jest liczba dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.


Do kręgu członków rodziny, z tytułu opieki nad którymi ubezpieczonemu przysługuje zasiłek opiekuńczy, zostali zaliczeni: małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeśli w okresie sprawowania opieki pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym razem z ubezpieczonym, przynajmniej przez okres choroby. Zasiłek opiekuńczy nie będzie jednak przysługiwał, jeżeli poza ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym pozostają inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.

WAŻNE!

Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uznany jest za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny wyłącznie przez okres sprawowania nad nim osobistej opieki.

PRZYKŁAD

Reklama

Janina K. pobierała w okresie od 9 do 18 stycznia 2012 r. zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki sprawowanej nad wspólnie z nią mieszkającą chorą matką. W kolejnym okresie choroby matki, przypadającym od 1 do 15 lutego 2012 r., w związku z przeprowadzką Janiny K. do innego miasta, opiekę nad matką sprawowała jej siostra Marta W., która na ten czas zamieszkała z matką. Marcie W. będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, ponieważ wymagany do przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uważa się za spełniony także wówczas, gdy pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny tylko w okresie choroby. Jednak prawo do zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało Marcie W. wyłącznie przez okres 4 dni, gdyż wymiar zasiłku opiekuńczego obu sióstr z tytułu opieki nad chorą matką nie może przekroczyć łącznie 14 dni kalendarzowych.

Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, gdyż żona pracownika wykorzystała już 14-dniowy okres opieki nad chorym 16-letnim synem. Zatem spowodowało to wyczerpanie maksymalnego okresu przysługiwania zasiłku opiekuńczego na dany rok kalendarzowy. Ze względu na wiek syna, przekraczający 14 lat, został on zaliczony do kategorii „innych członków rodziny”, podobnie jak ojciec pracownika. Skoro długość okresu przysługiwania zasiłku opiekuńczego jest niezależna od liczby osób uprawnionych do tego zasiłku, a także osób, nad którymi ma być sprawowana osobista opieka, bez znaczenia do ustalenia maksymalnego okresu zasiłkowego pozostaje fakt, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione na innego ubezpieczonego (męża), a opieka miałaby być sprawowana nad innym niż syn członkiem rodziny (ojcem).

Podstawa prawna:

 • art. 32 ust. 1 i ust. 2, art. 33 ust. 1 i ust. 3, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?