| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wypłata renty rodzinnej do ukończenia studiów

Wypłata renty rodzinnej do ukończenia studiów

Od października 2003 r. jestem uprawniona do renty rodzinnej. Świadczenie to pobierałam najpierw w czasie nauki w liceum, a następnie przez kolejne lata studiów wyższych. Na początku września 2011 r. zdałam wszystkie egzaminy i uzyskałam wpis na ostatni rok studiów. 22 września 2010 r. ukończyłam 25 lat. Kilka dni później dostarczyłam do ZUS oświadczenie stwierdzające, że jestem już na ostatnim roku studiów. Czy mimo to, że ukończyłam 25 lat przed rozpoczęciem tego roku studiów, ZUS będzie mi wypłacał rentę do czasu ukończenia nauki na V roku?

Jeśli dostarczy Pani zaświadczenie uczelni potwierdzające wpis na ostatni rok studiów, ZUS będzie mógł wypłacać rentę rodzinną do zakończenia tego roku studiów. Na podstawie odpowiedniego oświadczenia studenta renta może być tylko tymczasowo wypłacana. W razie jednak nienadesłania zaświadczenia uczelni do końca października, ZUS wstrzymuje wypłatę renty rodzinnej i zobowiązuje świadczeniobiorcę do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.

Renta rodzinna dla zdrowego dziecka może być wypłacana nie dłużej niż do ukończenia przez nie 25. roku życia. Od tej zasady jest jeden wyjątek. W przypadku bowiem ukończenia 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej prawo do renty rodzinnej ulega przedłużeniu do zakończenia tego roku studiów. Ustalenie faktu posiadania statusu studenta ostatniego roku studiów w dacie ukończenia 25 lat następuje na podstawie wpisu na ostatni rok studiów, dokonanego zgodnie z obowiązującym w danej uczelni regulaminem. Taki wpis możliwy jest na ogół po zdaniu wszystkich egzaminów przewidzianych dla przedostatniego roku studiów.

Może się zdarzyć, że osoba uprawniona do renty rodzinnej ukończyła 25 lat w czasie wakacji poprzedzających rozpoczęcie nauki na ostatnim roku studiów w szkole wyższej. ZUS stosuje wykładnię, że w przypadku gdy taka osoba uzyskała wcześniej wpis na ten rok studiów, ma prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów. Co więcej, ZUS wypłaca rentę rodzinną również takiej osobie, która ukończyła 25 lat bezpośrednio przed rozpoczęciem wakacji poprzedzających ostatni rok studiów, jeśli przed ukończeniem tego wieku zdała wszystkie egzaminy i od nowego roku akademickiego będzie uczęszczała na ostatni rok studiów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »