reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Niektórym z zatrudnionych przez nas pracowników wypłacamy ryczałty z tytułu używania w pracy ich własnych samochodów, którymi poruszają się po terenie Warszawy. Czy kwota tego ekwiwalentu jest zwolniona ze składek ZUS, jeśli od 7 do 15 listopada pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a wypłaty dokonaliśmy w pełnej wysokości za cały miesiąc?

Kwota wypłaconego przez Państwa ekwiwalentu podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek w części pomniejszonej proporcjonalnie za okres, w którym pracownik nie korzystał z samochodu prywatnego do celów służbowych. Do podstawy wymiaru składek za listopad należało zatem doliczyć kwotę ekwiwalentu stanowiącą różnicę między pełną wypłaconą kwotą świadczenia a kwotą podlegającą wyłączeniu z podstawy wymiaru składek, czyli proporcjonalnie pomniejszoną za okres 6 dni roboczych (przy założeniu, że dni od 11 do 13 listopada były dla tego ubezpieczonego wolne od pracy).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników stanowią przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Składek na ubezpieczenia społeczne nie trzeba opłacać od:

  • wynagrodzeń wypłacanych za czas niezdolności do pracy związanej z chorobą (chociaż stanowią one podstawę do oskładkowania na ubezpieczenie zdrowotne),
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych (zwolnienie z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego),
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe; przychody te nie stanowią podstawy wymiaru zarówno składek społecznych, jak i zdrowotnej).

Wśród przychodów zwolnionych ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w rozporządzeniu składkowym został m.in. wymieniony zwrot kosztów używania przez pracowników pojazdów w jazdach lokalnych na potrzeby pracodawcy, pod warunkiem że pojazdy te nie stanowią własności pracodawcy (§ 2 pkt 13 rozporządzenia).

Zwolnienie ze składek w tym zakresie obejmuje dwa rodzaje wypłat:

  • miesięczny ryczałt pieniężny – ustala się go zgodnie z zasadami wskazanymi w rozporządzeniu w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów) lub
  • tzw. kilometrówkę – pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość miesięcznego ryczałtu jest uzależniona od stawki za 1 km przebiegu pojazdu (zależnej od pojemności skokowej silnika) i limitu kilometrów. Miesięczny limit kilometrów zależy z kolei od liczby mieszkańców miejscowości lub gminy, w której pracownik jest zatrudniony (§ 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów):

  • 300 km – do 100 tys. mieszkańców,
  • 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
  • 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama