REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa i obowiązki w zakresie BHP, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym różni się pisemne potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od umowy o pracę

Czasami zdarza się, że zawieramy z pracownikami ustnie umowy o pracę, a następnie przed dopuszczeniem do pracy potwierdzamy im na piśmie ustalenia dotyczące zawarcia danej umowy. Dotychczas w przypadku potwierdzenia zawartej ustnie umowy o pracę dokonywaliśmy tego na formularzu właściwym dla umowy o pracę. Czy to błąd? Jak powinno wyglądać pisemne potwierdzenie warunków zawartej ustnie umowy? Czym ono różni się od zwykłej umowy o pracę?

Dane kandydata ubiegającego się o pracę

Chciałbym zatrudnić pracownika. Mam jednak dylemat, czy mogę go zapytać o doświadczenie zawodowe oraz sytuację rodzinną? Czy może mi udzielić informacji np. o liczbie posiadanych dzieci?

Zatrudnianie osób po 50. roku życia - zmiana przepisów

Zniesienie limitów "dorabiania" dla osób posiadających uprawnienia do emerytury i renty oraz obniżenie kosztów zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którym zajmie się Sejm.

Ustna umowa o pracę

Zostałem zatrudniony jako pracownik, ale bez zawierania pisemnej umowy o pracę. W związku z tym mam wątpliwości, czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę w innej formie niż na piśmie?

REKLAMA

Korzyści związane z zatrudnieniem pracownika tymczasowego

Agencja pracy tymczasowej może bez ograniczeń zawierać z pracownikiem tymczasowym umowy na czas określony. Wbrew pozorom nie jest to wynikiem wprowadzenia tzw. ustawy antykryzysowej, lecz wcześniejszych przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Prawa pracownika związane z BHP

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikowi prawa w zakresie BHP.

Bezrobocie będzie rosnąć, ale wolniej niż na początku roku

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Prowadzę zakład produkcji wyrobów z drewna. Materiały pozyskuję, przecierając, od czasu do czasu dłużyce trakiem zainstalowanym w nieogrzewanej hali. Inspektor pracy kontrolujący zakład wydał nakaz, określając w nim termin zapewnienia ogrzewania hali traka. Zaproponował mi także mandat karny. Ponieważ odmówiłem przyjęcia mandatu, poinformował mnie, że skieruje do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie. Uważam, że proces technologiczny przecierania drewna obejmujący w szczególności ciągły przepływ dłużycy transportowanej z zewnątrz hali wózkami szynowymi czyni bezzasadne ogrzewanie hali. Czy mogę uchylić się od tego obowiązku?

REKLAMA

Uproszczenie procedur zatrudniania pracowników tymczasowych

W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

Kiedy pracodawca może żądać informacji o niekaralności

Zaświadczenia z KRK można żądać wyłącznie od kandydata do pracy, a nie zatrudnionego już pracownika i tylko wtedy, gdy ustawa stawia wymóg niekaralności na stanowisku pracy, o które ubiega się kandydat.

Pracownik do wynajęcia czyli jak zarządzać pracownikami tymczasowymi

Praca tymczasowa to nowoczesny sposób zarządzania personelem. Umożliwia bowiem dostosowanie poziomu zatrudnienia do wymogów rynku. Pracodawca nie musi przez cały czas utrzymywać wysokiego poziomu zatrudnienia. Może mieć stały „trzon pracowników”, a okresowo, przy zwiększonych zamówieniach, korzystać z pracy pracowników tymczasowych.

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Pracodawca może wyznaczyć podmiot odpowiedzialny m.in. za zawieranie z pracownikami umów o pracę. Powinien jednak liczyć się z tym, że zawarcie umowy bez umocowania powoduje bezskuteczność takiej umowy.

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków.

Łatwiejsze zatrudnienie osób niepełnosprawnych

23 września br. odbyło się spotkanie Komisji Przyjazne Państwo. Omówiony został projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zadecydowano, że Komisja skieruje projekt nowelizacji do Marszałka Sejmu.

Prawie 1,7 mln bezrobotnych, będą dalsze zwolnienia

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o bezrobociu w sierpniu br. oraz o wydajności pracy w 2009 roku.

BHP w średnim przedsiębiorstwie

Nasza firma zatrudnia około 80 pracowników. Sprawy bhp zlecamy firmie zewnętrznej. Jeden z pracowników zajmujących się sprawami kadrowymi ukończył niedawno studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Mam pytanie, czy taki pracownik mógłby zająć się sprawami bhp naszej firmy?

Rekrutacja head huntera

Nikt nie kwestionuje faktu, że executive search to najlepsza technika do pozyskiwania top managementu w firmie. Właściwie wybrana firma gwarantuje dyskrecję i profesjonalizm w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Tymczasem w praktyce zdarza się, że proces podejmowania decyzji o wyborze firmy realizującej rekrutacje na strategiczne stanowiska przebiega w sposób niedbały bądź przypadkowy.

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Domyślne nawiązanie stosunku pracy

Pomimo zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik nadal stawiał się w pracy i podpisywał listę obecności. Po kilku dniach ochrona przestała wpuszczać go na teren zakładu. Według twierdzenia pracownika fakt, że przez pewien czas przychodził do pracy świadczy o tym, że został ponownie zatrudniony. Czy ma rację?

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Student w zakładzie pracy

Student przyjęty na praktykę może częściowo zastąpić pracownika będącego na urlopie. Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązkach, jakie na nim ciążą w związku z przyjęciem na praktykę, np. związanych z bhp.

Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jaki zdarzy się telepracownikowi w drodze do pracy lub z pracy. Wynika to stąd, że telepracownik nie odbywa takiej podróży. Jednak inaczej będzie wtedy, gdy telepracownik wykonuje zawodowe obowiązki nie w domu, lecz w innym miejscu uzgodnionym z przełożonym.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy na czarno, ale także zawarcia jej w formie ustnej, czyli bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Kontrolne badania lekarskie

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy?

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

Zbiorowa ochrona zdrowia pracowników

Środki ochrony zbiorowej to środki, które mają za zadanie ochronę pracowników w danej firmie. W związku z tym są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzielą się one na środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.

Koszty uzyskania przychodu

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Porównanie metod rekrutacji stosowanych przez agencje zewnętrzne

Korzystanie z usług zewnętrznych konsultantów przy prowadzeniu działań z zakresu rekrutacji i selekcji pracowników to najbardziej aktywny sposób na poszukiwanie i przyciąganie najlepszych pracowników na rynku, a zwłaszcza tych, którzy nowej pracy nie poszukują sami.

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Jestem naczelnikiem wydziału w urzędzie gminy. Pracownica zatrudniona w wydziale na stanowisku głównego specjalisty spodziewa się narodzin dziecka i rozpocznie urlop macierzyński. Pracownica ta zajmuje się istotnymi sprawami dla funkcjonowania urzędu, dlatego musimy zatrudnić inną osobę na tym stanowisku. Czy osoba zatrudniona w jej miejsce na zastępstwo, która nigdy wcześniej nie pracowała w samorządzie, powinna odbyć służbę przygotowawczą?

Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Nasza firma zastanawia się nad skorzystaniem z usług pracowników tymczasowych, aby zredukować koszty pracy. Na rynku spotyka się jednak wiele opinii, że z pracownikami tymczasowymi jest wiele kłopotów. Czy zatem w przypadku pracy tymczasowej korzyści są większe niż ewentualne ryzyko? Co zrobić, by uniknąć kiepskich pracowników i nie narażać się na niepotrzebne koszty?

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Katalog obowiązków pracodawcy został rozszerzony m.in. o konieczność wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Prawo obowiązujące przy kierowaniu pracownika do pracy za granicą

Zasady obowiązywania polskiego prawa pracy przy kierowaniu pracowników do pracy za granicą uzupełniają normy prawa obowiązującego w państwie przyjmującym.

Skuteczność oceny w procesie rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna, testy selekcyjne, wywiady telefoniczne, assessment center należą do metod oceny kandydatów w trakcie procesów rekrutacji. Firmy docierają do kandydatów najróżniejszymi sposobami, aby następnie wybrać najlepszego z nich. Warto jednak zauważyć, że często wybrany przez firmę kandydat nie podejmuje pracy, na przykład z powodu otrzymania w trakcie procesu rekrutacji innej oferty.

W jakiej wysokości wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

W naszej firmie istnieje konieczność używania odzieży i obuwia roboczego. Do tej pory to pracodawca dostarczał pracownikom odzież i ponosił koszty jej prania i konserwacji. Chcielibyśmy jednak wypłacać pracownikom ekwiwalent za jej pranie. Jakie są zasady ustalania wysokości takiego ekwiwalentu. Czy musimy go płacić nawet w miesiącach, w których pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby czy urlopu wypoczynkowego?

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Tworzenie służby bhp w firmie

Pracodawca może powierzyć obowiązki służby bhp firmie zewnętrznej. Jest to dopuszczalne w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników.

Zatrudnianie pracowników uczelni

Pracownikami uczelni są zarówno nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Tylko nauczycieli można zatrudniać na podstawie mianowania.

Zadania i obowiązki służby bhp

Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne, w szczególności w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu jej wykonywania.

Jadalnia w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić im pomieszczenie do spożywania posiłków.

Ochrona zdrowia pracowników

W ramach opieki zdrowotnej prowadzonej przez pracodawców pracownik podlega badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Pracodawca ponosi koszty tych badań.

Praca przy komputerze

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy jest zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 212 k.p.). Szczegółowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe są określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

REKLAMA