Kategorie

W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Wirginia Gostomczyk-Urbańska

prezes IDES Consultants Polska

Bardzo często spotykam ludzi, którzy pytają mnie o radę, jak znaleźć dobrą pracę. Zawsze zachęcam do wysyłania CV do profesjonalnych firm rekrutacyjnych i odpowiadania na ogłoszenia. Czy jest to gwarancja sukcesu? W pewnych sytuacjach tak, ale to nie wszystko. Nieocenionym źródłem pozyskiwania wiadomości jest networking, czyli aktywne przekazywanie informacji o poszukiwaniach pracy jak największej liczby osób. To, że jesteśmy bardzo kompetentni w tym, co robimy i możemy zaoferować wielką wartość nowemu pracodawcy, nie wystarczy, jeśli nikt o tym nie wie. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia. Jest pięć podstawowych zasad, „GAINS”, które dobrze jest stosować w networkingu. 1. Cele (gains). 2. Osiągnięcia (accomplishments). 3. Zainteresowania (interests). 4. Sieci kontaktów (networks) i 5. Umiejętności (skills). Gdy poszukujemy pracy, nasi potencjalni pomocnicy muszą wiedzieć: 1. Jakie cele chcemy zrealizować, czyli jaką pracę znaleźć. 2. Jakie mamy osiągnięcia zawodowe, czyli dlaczego mają nas rekomendować. 3. Jakie mamy zainteresowania i na co poświęcamy swój czas wolny. Ludzie mają bardziej przychylną opinię o kimś, kto podziela nasze zainteresowania. 4. Każdy z nas zna ludzi, którzy znają innych. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym lepiej. 5. Jakie mamy umiejętności, w czym jesteśmy szczególnie dobrzy i w czym się wyróżniamy, czyli czym jeszcze pozytywnym możemy zaskoczyć naszego przyszłego pracodawcę. Dzięki networkingowi możemy zamieniać kontakty na dobre kontrakty pracy.

Grzegorz Turniak

prezes BNI Polska

Jeden z powodów, dla których sieć kontaktów jest przydatna profesjonaliście, to osobiste względy – nasi znajomi i przyjaciele pomagają nam rozwijać się, podejmować decyzje, docierać do nowych i wartościowych informacji. Drugi to powód operacyjny – trudno zrobić karierę zawodową bez dobrych relacji z menedżerami z innych działów. Z kolei na najwyższym poziomie zarządzania firmą kontakty z szefami innych firm pozwalają nam stale weryfikować aktualność naszej wizji rzeczywistości.

Oczywiście networking przydatny jest w szukaniu pracy. Pomaga zdobyć wiedzę o dostępnych wakatach zanim pojawią się w ogłoszeniach lub u doradców personalnych. Profesjonalista powinien mieć średnio ok. 250 zawodowych kontaktów w trzech kręgach. W pierwszym są kontakty prywatne, czyli przyjaciele i bardzo bliscy znajomi. W drugim – dobrzy, sprawdzeni koledzy, z którymi pracowaliśmy, robiliśmy projekty i wiemy, że możemy na nich polegać. Trzeci krąg to największa grupa ok. 200 osób, które znamy przelotnie z konferencji czy mikserów biznesowych.

Gdy szukasz pracy, proś o konsultacje ludzi z pierwszych dwóch kręgów. Zaprosić ich na kawę czy obiad, by zapytać, jak oceniają nasze talenty, mocne i słabe strony, gdzie by szukali pracy na naszym miejscu. Takie spotkanie może nam podsunąć zupełnie nowe pomysły na kierunki poszukiwań i jednocześnie pogłębi nasze relacje z przyjaciółmi, którzy dodadzą nam otuchy w trudnych chwilach.

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.


Katarzyna Chudzińska-Hooymeyer

dyrektor zarządzający zasobami ludzkimi HSBC

Im więcej ze sobą rozmawiamy i przebywamy w bliskiej relacji z otoczeniem, tym szybciej zyskujemy wiedzę, rozwijamy samych siebie, budujemy światopogląd i ugruntowujemy przekonania. Doświadczenie ludzi i możliwość docierania do wiedzy innych poprzez networking jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które pozwalają uchronić nas przed błędnymi decyzjami oraz odosobnieniem społecznym. Organizacje takie jak Grupa HSBC zarówno ze względu na globalne rozproszenie, jak i międzynarodowy biznes wręcz zobowiązują do networkingu. Siła organizacji, sukces każdego przedsięwzięcia nie jest jedynie kwestią inteligentnych jednostek działających w odosobnieniu, ale w porozumieniu z innymi. W HSBC wyjście do innych, budowanie kontaktów i relacji, czerpanie wiedzy spoza własnego kręgu zespołu/funkcji/regionu/państwa/kontynentu jest nie tylko formą otwarcia się na inny punkt widzenia, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną bazą osiągnięć, porażek i potrzeb innych, które wspomagają podstawę budowania naszego sukcesu. Networking sam w sobie jest dużym wyzwaniem w dzisiejszym życiu zawodowym, gdy większość z nas jest w ciągłym sprincie, a meta odsuwa się z każdym nowym zadaniem. Świat sprowadzony do lokalnych struktur, tak jak to jest w Grupie HSBC, mobilizuje nas w sposób naturalny do budowania sieci kontaktów zawodowych wewnątrz struktur organizacji, jak również struktur klientów międzynarodowych. Niezaprzeczalnie siła networkingu wpływa na naszą efektywność, wyniki finansowe, konkurencyjność, ale też stanowi o wartości, jaką jest zaistnienie jednostki wśród innych.

pracownik

Dla mnie sieć kontaktów to podstawowe narzędzie poszukiwania pracy. Kiedy ostatnio chciałam zmienić miejsce zatrudnienia, zaczęłam od wyboru firm, w których chciałabym pracować. Następnie uruchomiałam różne kontakty, żeby potwierdzić informacje oficjalne, te krążące w drugim obiegu i takie, które znalazłam w internecie. Rozmawiałam ze znajomymi oraz osobami z branży współpracującymi z wybranymi przeze mnie organizacjami. Dzięki temu udało mi się zweryfikować wiele rzeczy.

Na nowym stanowisku nadal szeroko wykorzystuję networking. Mierząc się z różnymi zawodowymi wyzwaniami, pytam przedstawicieli branży, w której funkcjonuję, o zastosowane przez nich rozwiązania. Nie mam obaw przed takimi kontaktami i mam odwagę zadawać różne pytania, ponieważ dbam o kontakty z mojej „czarnej książeczki” – to oczywiście określenie umowne, bo obecnie istnieje ona głównie w wersji elektronicznej. Nie tylko rozmawiam na szkoleniach i konferencjach, ale pamiętam też o świętach i podtrzymuję korespondencję. Aktywnie udzielam się na branżowych portalach, nie wyobrażam sobie, że mogłaby mnie nie być np. na GoldenLine czy LinkedIn. Pilnuję, by kontakty były żywe. Dzięki temu są one dla mnie przede wszystkim źródłem inspiracji i pozwalają mi otwierać nowe horyzonty.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.