reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Zbiorowa ochrona zdrowia pracowników

Zbiorowa ochrona zdrowia pracowników

Środki ochrony zbiorowej to środki, które mają za zadanie ochronę pracowników w danej firmie. W związku z tym są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzielą się one na środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.

Każdy pracodawca musi chronić życie i zdrowie swoich pracowników. W tym celu zobowiązany jest stosować kompleksowe metody ochrony przed różnymi zagrożeniami. Należą do nich wszystkie możliwe środki, które pomogą w zmniejszeniu poziomu zagrożenia, tak aby zagrożenia te osiągnęły dopuszczalne wartości. Każdy pracodawca może w tym celu zastosować środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.

Środki administracyjno-organizacyjne i prawne to głównie działania „przy biurku”. Są to więc wszystkie akty prawne oraz przepisy wewnątrzzakładowe, działania kontrolne oraz pilnowanie przestrzegania przepisów przez pracowników.

Natomiast środki techniczne to w rzeczywistości środki ochrony zbiorowej. Mają za zadanie chronić pracowników przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. Są to bardzo różnorodne środki, które często wynikają z warunków lokalnych, a nawet chwilowych potrzeb.

Oświetlenie

Jednym z podstawowych elementów ochrony zbiorowej pracowników jest dobre oświetlenie zarówno naturalne, jak i sztuczne.

W zależności od przeznaczenia oświetlenie dzieli się na:

  • oświetlenie podstawowe - przewidziane dla danego rodzaju pomieszczenia, urządzenia lub czynności wykonywanych w normalnych warunkach pracy,
  • oświetlenie awaryjne - przewidziane do stosowania w niektórych przypadkach, podczas zaniku oświetlenia podstawowego,
  • oświetlenie bezpieczeństwa - jako rodzaj oświetlenia awaryjnego umożliwiający bezpieczne dokończenie, a w niektórych przypadkach kontynuację wykonywanych czynności,
  • oświetlenie ewakuacyjne - jako rodzaj oświetlenia awaryjnego umożliwiającego łatwe i pewne wyjście z budynku w czasie zaniku oświetlenia podstawowego.

Zasadą powinno być, że budynek, w którym pracują ludzie, oświetlany jest światłem dziennym. Niemniej jednak czasem będzie można zastosować wyłącznie oświetlenie sztuczne.

Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

  • oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,
  • jest to uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

Jeżeli jednak pomieszczenie jest miejscem pracy stałej, aby mogło być oświetlane tylko światłem sztucznym, wymaga się uzyskania zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama