Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych
10 maja 2016
Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.
Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform
09 maja 2016
W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.
Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.
12 kwi 2016
Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?
11 mar 2016
Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami.
Lewiatan o zmianach w ustawie o pracy tymczasowej
17 lis 2015
Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ustawach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie doprowadzą do uporządkowania rynku pracy tymczasowej. Przeciwnie - zwiększą szarą strefę.
Czym jest zatrudnienie tymczasowe?
12 paź 2015
Zatrudnienie tymczasowe jest realizowane przez pracownika użytkownika, który korzysta z pracowników tymczasowych wypożyczanych przez agencję pracy tymczasowej. Zatrudnienie następuje jedynie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego nadzorem.
Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem
21 wrz 2015
Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego, agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, czy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych
02 wrz 2015
We wrześniu resort pracy ma przekazać partnerom społecznym projekt nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Zmiany będą dotyczyły 18 - miesięcznego limitu tymczasowej pracy oraz zaostrzenia zasad zakładania i prowadzenia agencji oferujących usługę pracy tymczasowej.
Wynagrodzenie pracownika tymczasowego
19 sie 2015
Pracownik tymczasowy zatrudniony jest bezpośrednio przez agencję pracy i to właśnie agencja wypłaca takiemu pracownikowi wynagrodzenie. Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.
Pracownicy tymczasowi także w małych firmach
12 sie 2015
Pracownicy tymczasowi zatrudniani są także w małych firmach. Takie przedsiębiorstwa zwiększają bądź zmniejszają kadry w zależności od potrzeb w danym okresie.
Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę
07 sie 2015
Nie wszyscy wiedzą, że umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. Pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu, a pracodawca płaci za niego składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe. Okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy i strony umowy obowiązuje okres wypowiedzenia.
Rosnąca popularność pracy tymczasowej
24 lip 2015
Popularność pracy tymczasowej wciąż rośnie. Najczęściej korzystają z niej zagraniczne korporacje. To korzystna forma zatrudnienia szczególnie dla ludzi młodych, którzy mogą zapoznać się ze stanowiskiem pracy, z którym wiążą swoją karierę zawodową.
Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych
10 lip 2015
Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.
Praca tymczasowa w okresie letnim
12 cze 2015
Praca tymczasowa w okresie letnim staje się bardzo popularna. Właśnie w wakacje młodzi ludzie chcą zdobywać doświadczenie zawodowe i poszerzać swoje kwalifikacje. Pracodawcy natomiast często znajdują się wówczas w okresie piku produkcyjnego bądź potrzebują osób na zastępstwo w miejsce pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych.
Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę
10 cze 2015
Umowa o prace tymczasową staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia w Polsce. Czym różni się od standardowej umowy o pracę? Jakie są jej zalety? Czy pracodawca płaci składki na ubezpieczenie społeczne?
Ozusowanie zleceń zwiększy liczbę umów o pracę tymczasową
02 cze 2015
Ozusowanie zleceń przyczyni się do zwiększenia liczby umów o pracę tymczasową zawieranych w Polsce. Obecnie Polaków zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową jest 560 tys. Tymczasem liczba osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wynosi 1,25 mln.
Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia - ile kosztuje?
28 maja 2015
Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia może okazać się mniej kosztowna i czasochłonna od samodzielnego przeprowadzania procesu pozyskiwania nowych pracowników. Kiedy warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy?
Pracownicy tymczasowi - mity
16 kwi 2015
Pracownicy tymczasowi często przedstawiani są jako gorsi od pracowników zatrudnianych na stałe. Czy mity dotyczące tego typu pracowników można obalić?
Praca tymczasowa - najważniejsze informacje
13 kwi 2015
Praca tymczasowa to taka forma zatrudnienia, która charakteryzuje się trójstronną umową zawieraną pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą użytkownikiem. Oto najważniejsze informacje dla pracowników tymczasowych.
Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje
24 mar 2015
Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje. To efekt nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga. Pomimo tego zjawiska bezrobocie w Polsce systematycznie spada.
Praca tymczasowa - wady i zalety
06 lut 2015
Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Liczba pracujących dorywczo rośnie z roku na rok. Jakie są wady i zalety zatrudnienia tymczasowego?
Pracownik tymczasowy poszukiwany
31 sty 2015
Agencje pracy tymczasowej mają coraz więcej pracy. Rośnie zatrudnienie w zakresie pracy tymczasowej. Czy stereotyp pracownika tymczasowego zostanie obalony?
Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej
19 gru 2014
Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?
19 gru 2014
Decydując się na pracę za granicą, warto zbadać legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?
18 gru 2014
Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?
Program "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie
02 gru 2014
Od dnia 1 grudnia 2014 r. można składać aplikacje do udziału w programie "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie. Uczestnicy programu nie muszą uzyskać pozwolenia na pracę. Praca wykonywana w ramach programu może mieć charakter jedynie tymczasowy.
Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców
24 lis 2014
Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych
04 lis 2014
Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych mają na celu podniesienie standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Postulatów jest wiele. Proponuje się m.in. przekształcenie dłuższych umów w umowy na czas nieokreślony z firmą, u której dana osoba pracuje oraz kary za łamanie przepisów o czasie zatrudnienia.
Brak ograniczeń ciągłego zatrudnienia pracownika tymczasowego
09 paź 2014
Projekt ustawy dotyczący ozusowania umów zleceń nie zawiera regulacji, która ograniczałaby ciągłe zatrudnienie pracownika tymczasowego w jednej firmie. Tymczasem takie zatrudnienie może trwać maksymalnie 18 miesięcy.
Zmiany w pracy tymczasowej
30 wrz 2014
Polskie Forum HR, SAZ oraz OKAP zaproponowały wprowadzenie zmian dotyczących pracy tymczasowej. Zmiany obejmowałyby wprowadzenie gwarancji finansowych, obowiązek corocznego przedkładania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS i zaliczkami do urzędów skarbowych.
Urlop pracownika tymczasowego
25 lip 2014
Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?
Zarobki pracowników tymczasowych
25 lip 2014
Jak wynika z badań Polskiego Forum HR, większość z 0,5 mln polskich pracowników tymczasowych zarabia znacznie więcej niż wynosi płaca minimalna. Przeciwnicy pracy tymczasowej argumentują, iz jest to forma pracy nadużywana kosztem pracowników. Strony tego sporu – agencje, pracodawcy oraz związki zawodowe – spotkają się we wrześniu, by rozmawiać o potrzebnych zmianach.
Liczne nieprawidłowości w zleceniach tymczasowych
14 lip 2014
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały liczne nieprawidłowości w umowach zawianych przez agencje pracy tymczasowej. Jesienią tego roku ma odbyć się "okrągły stół" zorganizowany przez ministerstwo pracy, kancelarię prezydenta, główną inspektor pracy , agencje pracy tymczasowej i pracodawców, którego celem będzie wprowadzenie zmian w prawie, umniejszający ilość naruszeń.
Motywowanie pracowników tymczasowych
11 cze 2014
Okres letni często w wielu firmach charakteryzuje się zwiększoną produkcją. Jednym z pomysłów mających na celu radzenie sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na większą liczbę pracowników jest zatrudnianie pracowników tymczasowych. Istotną rolę w okresie wakacyjnym odgrywa motywowanie pracowników sezonowych. Jakie systemy motywacyjne się sprawdzają i jak może pomóc agencja pracy tymczasowej?
Praca na wakacje - pomysły
09 cze 2014
Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.
Praca w Holandii w okresie wakacyjnym
24 kwi 2014
W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na
zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować
niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w
Holandii?
Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu
14 sty 2014
Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych
30 wrz 2013
Jakie są zasady zatrudniania pracowników tymczasowych? Można powiedzieć, że zatrudnianie pracowników tymczasowych „rządzi się
swoimi prawami”. Choć ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej
popularna przepisy nie zawsze są jasne, a znaczna część ustaleń powinna
znaleźć się w umowie pomiędzy agencją pracy tymczasowej, a pracodawcą
użytkownikiem.
Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach
30 wrz 2013
Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.
Zatrudnianie pracowników tymczasowych – ograniczenia
20 sie 2013
Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest korzystne dla pracodawców. Część obowiązków wynikających z zatrudniania przejmuje agencja pracy tymczasowej. Dodatkowa umowa z dotychczasowym pracodawcą wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Zatrudnianie cudzoziemców – wymogi wobec agencji pracy tymczasowej
23 lip 2013
Zatrudnianie cudzoziemców przez agencje pracy tymczasowej wymaga przestrzegania szczególnych przepisów. Jeśli wymaga tego prawo, agencje pracy tymczasowej powinny ponadto uzyskać zezwolenie na pracę przez cudzoziemca. Jakie są obowiązki agencji?
Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia
05 cze 2013
Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?
Agencje zatrudnienia – bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę
29 maja 2013
Agencje zatrudnienia zajmują się pośrednictwem pracy, doradztwem personalnym, poradnictwem zawodowym oraz pracą tymczasową. W ramach pośrednictwa pracy agencje zatrudnienia kierują osoby do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych. Co trzeba wiedzieć, aby wyjazdy do pracy za granicę były bezpieczne?
Prace sezonowe - formy zatrudnienia
14 maja 2013
Praca sezonowa kojarzy się z pracą za granicą czy z pracą wykonywaną przez młodocianych. Osobami zatrudnionymi do prac sezonowych są osoby wykonujące pracę
ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od formy swojego
zatrudnienia. Zatrudniając osoby do prac sezonowych przedsiębiorcy kierują się głównie
tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty zatrudnienia takich osób. Ważna
jest też dla nich możliwość łatwego rozwiązania umowy z osobą
wykonującą prace sezonowe. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia
takich osób są umowy cywilnoprawne, np. zlecenia lub o dzieło.
Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny
16 lis 2012
Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych polega na „wypożyczeniu” ich z agencji pracy tymczasowej, z którą takie osoby mają podpisane umowy o pracę. Wypożyczenie nie może mieć jednak charakteru trwałego i zastępować w sposób ciągły zatrudniania pracowników w formie stosunku pracy. Ustawodawca kształtując warunki zatrudnienia w formie tymczasowej przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.
W Polsce czy za granicą - gdzie podjąć pracę tymczasową
20 sie 2012
W obrębie Unii Europejskiej występują znaczne różnice w korzystaniu z
pracy tymczasowej oraz w warunkach pracy pracowników tymczasowych. Próbę
wyeliminowania tych różnic w zakresie, w jakim uzasadnia to potrzeba
ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników tymczasowych, podjęto w
dyrektywie w sprawie pracy tymczasowej (dalej powoływanej jako
dyrektywa). Dyrektywa weszła w życie 5 grudnia 2008 r.
Świadczenia chorobowe dla pracowników tymczasowych
26 lip 2012
Pracownikom tymczasowym, tak jak pozostałym pracownikom, przysługuje
wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie
do 33 lub odpowiednio do 14 dni w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1
Kodeksu pracy). Za okres od 34. lub odpowiednio od 15. dnia
niezdolności do pracy pracownik tymczasowy ma prawo do zasiłku
chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy
została spowodowana wypadkiem przy pracy albo jest skutkiem choroby
zawodowej, od pierwszego dnia niezdolności do pracy pracownikowi
tymczasowemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Jak zwolnić pracownika tymczasowego
24 lip 2012
Możliwość rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem tymczasowym zależy
od rodzaju umowy o pracę i zawartych w niej ustaleń stron. Rozwiązania
umowy o pracę dokonuje pracodawca, a więc agencja pracy tymczasowej.
Natomiast pracodawca-użytkownik w każdym czasie i bez względu na rodzaj
umowy może zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika
tymczasowego.
Sezon na...pracownika sezonowego
23 lip 2012
W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z
tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii
pracowników sezonowych. Pracą sezonową jest więc taki rodzaj pracy, na
który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z
określoną porą roku.
Praca tymczasowa w prawie unijnym i polskim
19 lip 2012
Regulacje polskie dotyczące urlopu wypoczynkowego stawiają pracowników tymczasowych w mniej korzystnej sytuacji, niż gdyby wykonywali oni taką samą pracę i byli zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.