reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy, od zakończenia pracy przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy upłynęło ponad 9 lat. W tym czasie zarówno w projektach indywidualnego prawa pracy, jak i zbiorowego prawa pracy przygotowano szereg istotnych zmian. Jednakże projekty ustaw opracowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie weszły w życie.

W okresie ostatnich 9 lat wprowadzono łącznie:

- 30 zmian w przepisach Kodeksu pracy,

- 3 zmiany w przepisach ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych,

- 4 zmiany w przepisach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

- 2 zmiany w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Do najistotniejszych zmian, które wprowadzono do Kodeksu wymienić należy: uprawnienia pracownicze związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich, równego traktowania w zatrudnieniu, czasu pracy, zasad podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych, terminowych umów o pracę.

Potrzeba zmian

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów podkreślono, że w związku z dynamicznym rozwojem rynku pracy należy stworzyć nowe regulacje prawne w zakresie pracy tymczasowej, telepracy, staży zawodowych czy wykonywania pracy w gospodarstwie domowym.

Natomiast w przypadku zmiany zbiorowego prawa pracy, istnieje potrzeba ujednolicenia przepisów wielu ustaw kształtujących zbiorowe stosunki pracy oraz relacje pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi.

Dwa zespoły

W celu zapewnienia efektywnej pracy Komisji, mają pracować w dwóch zespołach, tj. zespole do opracowania indywidualnego prawa pracy oraz zbiorowego prawa pracy.

Partnerzy społeczni wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego, którzy będą wskazywać po jednym kandydacie na członka Komisji (łącznie 7 osób), a także strona rządowa, poprzez przyznanie Ministrowi prawa do wskazania kandydatów na członków Komisji w liczbie równej liczbie kandydatów wskazanych przez organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego (także 7 osób).

Osoby tworzące Komisję (z wyjątkiem jej sekretarzy pełniących obowiązki w ramach pracy zawodowej w urzędzie obsługującym ministra) mają otrzymywać miesięczny ryczałt w wysokości uzależnionej od pełnionej funkcji. Miesięczny ryczałt dla:

- przewodniczącego Komisji ma wynosić 5000 zł,

- zastępców przewodniczącego Komisji oraz przewodniczących Zespołów – 4500 zł,

- członków Komisji – 4000 zł.

Łącznie komisja ma funkcjonować przez 18 miesięcy i opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace nad projektem nowych Kodeksów mają ruszyć we wrześniu 2016 r.

Etap legislacyjny: Projekt rozporządzenia na etapie opiniowania.

Źródło: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy - legislacja.rcl.gov.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama