REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Marta Golan
Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r./ Fot. Fotolia
Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

REKLAMA

Autopromocja

Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy, od zakończenia pracy przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy upłynęło ponad 9 lat. W tym czasie zarówno w projektach indywidualnego prawa pracy, jak i zbiorowego prawa pracy przygotowano szereg istotnych zmian. Jednakże projekty ustaw opracowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie weszły w życie.

W okresie ostatnich 9 lat wprowadzono łącznie:

- 30 zmian w przepisach Kodeksu pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 3 zmiany w przepisach ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych,

- 4 zmiany w przepisach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

- 2 zmiany w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Do najistotniejszych zmian, które wprowadzono do Kodeksu wymienić należy: uprawnienia pracownicze związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich, równego traktowania w zatrudnieniu, czasu pracy, zasad podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych, terminowych umów o pracę.

Potrzeba zmian

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów podkreślono, że w związku z dynamicznym rozwojem rynku pracy należy stworzyć nowe regulacje prawne w zakresie pracy tymczasowej, telepracy, staży zawodowych czy wykonywania pracy w gospodarstwie domowym.

Natomiast w przypadku zmiany zbiorowego prawa pracy, istnieje potrzeba ujednolicenia przepisów wielu ustaw kształtujących zbiorowe stosunki pracy oraz relacje pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi.

Dwa zespoły

W celu zapewnienia efektywnej pracy Komisji, mają pracować w dwóch zespołach, tj. zespole do opracowania indywidualnego prawa pracy oraz zbiorowego prawa pracy.

Partnerzy społeczni wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego, którzy będą wskazywać po jednym kandydacie na członka Komisji (łącznie 7 osób), a także strona rządowa, poprzez przyznanie Ministrowi prawa do wskazania kandydatów na członków Komisji w liczbie równej liczbie kandydatów wskazanych przez organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego (także 7 osób).

Osoby tworzące Komisję (z wyjątkiem jej sekretarzy pełniących obowiązki w ramach pracy zawodowej w urzędzie obsługującym ministra) mają otrzymywać miesięczny ryczałt w wysokości uzależnionej od pełnionej funkcji. Miesięczny ryczałt dla:

- przewodniczącego Komisji ma wynosić 5000 zł,

- zastępców przewodniczącego Komisji oraz przewodniczących Zespołów – 4500 zł,

- członków Komisji – 4000 zł.

Łącznie komisja ma funkcjonować przez 18 miesięcy i opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace nad projektem nowych Kodeksów mają ruszyć we wrześniu 2016 r.

Etap legislacyjny: Projekt rozporządzenia na etapie opiniowania.

Źródło: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy - legislacja.rcl.gov.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA