reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, BCC i ZRP) wystosowały do Sejmu RP wspólne stanowisko krytykujące procedowane zmiany w obszarze pracy tymczasowej. Zwracają w nim uwagę na negatywne konsekwencje finansowe i gospodarczo-społeczne nowych przepisów dotyczących kobiet w ciąży.

Stanowisko zawiera zastrzeżenia dotyczące nałożonego na agencje pracy tymczasowej obowiązku przedłużania umów – które według obecnych zasad uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – aż do dnia porodu. Należy zauważyć, że wprowadzenie tego rozwiązania może mieć negatywne skutki finansowe również dla budżetu państwa z uwagi na ryzyko wzrostu odsetka kobiet w ciąży korzystających ze zwolnienia lekarskiego.

Takie rozwiązanie zamiast przyczynić się do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy, może spowodować jej pogorszenie. Doprowadzi do zmniejszenia zainteresowania zatrudnianiem kobiet w ramach pracy tymczasowej. Dotychczas kobiety stanowiły prawie połowę pracowników tymczasowych, co wyróżniało nas na tle innych państw UE. Ta elastyczna forma zatrudnienia pozwalała im łatwo wejść lub powrócić na rynek pracy. Teraz istnieje ryzyko, że planowane zmiany spowodują dalszy wzrost i tak wysokiego poziomu dezaktywizacji zawodowej kobiet, który w Polsce wynosi 48,4%. Dlatego naszym zdaniem procedowane regulacje, wbrew zapewnieniom rządu, zamiast pomóc kobietom, tylko im zaszkodzą. W praktyce ich skutek będzie zatem odwrotny do zamierzonego. 

Zobacz: Inne formy zatrudnienia

Planowana nowela stoi również w sprzeczności z istotą pracy tymczasowej oraz przepisami obowiązującej ustawy. Zgodnie z nimi umowa zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem okresu ustalonego między stronami (agencją, a pracodawcą użytkownikiem). Oznacza to, że w sytuacji braku zapotrzebowania na pracę, brak jest także uzasadnienia do dalszego utrzymywania zatrudnienia. Ponadto sama agencja nie może skierować pracownicy, bez jej zgody, do innego rodzaju pracy bądź pracy tożsamej u innego pracodawcy użytkownika. Dlatego z powyższych względów rzeczywista realizacja nowego obowiązku przez agencje będzie w praktyce niemożliwa.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które nie osłabi pozycji kobiet na rynku pracy i jednocześnie nie będzie ingerowało w istotę pracy tymczasowej, a także nie zagrozi lokalnym rynkom pracy, jest wprowadzenie odpowiedniego zabezpieczenia dla kobiet w ciąży w ramach systemu ubezpieczenia społecznego. Dlatego proponujemy zmianę w tzw. ustawie zasiłkowej poprzez dodanie przepisu gwarantującego kobietom w ciąży zatrudnionym w ramach pracy tymczasowej prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, został 24 stycznia br. przyjęty przez rząd. Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia ma się nim zająć Sejm.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama