Kategorie

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży /fot. Fotolia
Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, BCC i ZRP) wystosowały do Sejmu RP wspólne stanowisko krytykujące procedowane zmiany w obszarze pracy tymczasowej. Zwracają w nim uwagę na negatywne konsekwencje finansowe i gospodarczo-społeczne nowych przepisów dotyczących kobiet w ciąży.

Reklama

Stanowisko zawiera zastrzeżenia dotyczące nałożonego na agencje pracy tymczasowej obowiązku przedłużania umów – które według obecnych zasad uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – aż do dnia porodu. Należy zauważyć, że wprowadzenie tego rozwiązania może mieć negatywne skutki finansowe również dla budżetu państwa z uwagi na ryzyko wzrostu odsetka kobiet w ciąży korzystających ze zwolnienia lekarskiego.

Takie rozwiązanie zamiast przyczynić się do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy, może spowodować jej pogorszenie. Doprowadzi do zmniejszenia zainteresowania zatrudnianiem kobiet w ramach pracy tymczasowej. Dotychczas kobiety stanowiły prawie połowę pracowników tymczasowych, co wyróżniało nas na tle innych państw UE. Ta elastyczna forma zatrudnienia pozwalała im łatwo wejść lub powrócić na rynek pracy. Teraz istnieje ryzyko, że planowane zmiany spowodują dalszy wzrost i tak wysokiego poziomu dezaktywizacji zawodowej kobiet, który w Polsce wynosi 48,4%. Dlatego naszym zdaniem procedowane regulacje, wbrew zapewnieniom rządu, zamiast pomóc kobietom, tylko im zaszkodzą. W praktyce ich skutek będzie zatem odwrotny do zamierzonego. 

Zobacz: Inne formy zatrudnienia

Planowana nowela stoi również w sprzeczności z istotą pracy tymczasowej oraz przepisami obowiązującej ustawy. Zgodnie z nimi umowa zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem okresu ustalonego między stronami (agencją, a pracodawcą użytkownikiem). Oznacza to, że w sytuacji braku zapotrzebowania na pracę, brak jest także uzasadnienia do dalszego utrzymywania zatrudnienia. Ponadto sama agencja nie może skierować pracownicy, bez jej zgody, do innego rodzaju pracy bądź pracy tożsamej u innego pracodawcy użytkownika. Dlatego z powyższych względów rzeczywista realizacja nowego obowiązku przez agencje będzie w praktyce niemożliwa.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Reklama

Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które nie osłabi pozycji kobiet na rynku pracy i jednocześnie nie będzie ingerowało w istotę pracy tymczasowej, a także nie zagrozi lokalnym rynkom pracy, jest wprowadzenie odpowiedniego zabezpieczenia dla kobiet w ciąży w ramach systemu ubezpieczenia społecznego. Dlatego proponujemy zmianę w tzw. ustawie zasiłkowej poprzez dodanie przepisu gwarantującego kobietom w ciąży zatrudnionym w ramach pracy tymczasowej prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, został 24 stycznia br. przyjęty przez rząd. Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia ma się nim zająć Sejm.

Źródło: Pracodawcy RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?