REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rekrutować pracowników sezonowych

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
 Bartosz Struzik
Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.
Jak rekrutować pracowników sezonowych/ Fot. Fotolia
Jak rekrutować pracowników sezonowych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie lojalnego pracownika sezonowego na jeden czy dwa miesiące jest kolejnym wyzwaniem dla rekruterów oraz pracodawców. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Poniżej 10 rzeczy, o których warto powiedzieć pracownikowi sezonowemu, tak by nie zrezygnował z pracy po kilku dniach.

Paradoksalnie trudno o lojalnego pracownika na 1-3 miesiące. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Najlepiej już na etapie ogłoszenia o pracę poinformować go o 10 ważnych kwestiach.

REKLAMA

Autopromocja

1. Długość zlecenia

Dla pracowników sezonowych liczy się dokładna informacja o tym, kiedy mogą rozpocząć pracę, ale też kiedy zlecenie się zakończy. Brak tej wiedzy – i idąca za tym niepewność zatrudnienia - może prowadzić do nieporozumień, frustracji a w końcu do poszukiwań kolejnej pracy. Oznacza to, że jako pracodawca możesz pozostać bez pracownika na ostatnie dwa tygodnie sezonu.

  • Przykład: czas trwania pracy: 8 tygodni, wyjazd 18 maja (oferta pracy wyjazdowej zamieszczona w międzynarodowym serwisie z ofertami pracy MonsterPolska.pl).

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

2. Forma zatrudnienia

Warto określić na jakich zasadach będzie zatrudniony pracownik na wakacje. Możliwe formy to umowa o pracę na czas określony, umowa na zastępstwo, zlecenie i dzieło. Uczciwe przedstawienie formy zatrudnienia sprawi, że zgłoszą się osoby naprawdę zainteresowane ofertą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Przykład: „oferujemy umowę o pracę na zastępstwo” (oferta pracy biurowej/MonsterPolska.pl).

3. Wynagrodzenie

W Polsce wynagrodzenie to wciąż temat tabu, jednak w przypadku pracy wakacyjnej watro podać w ogłoszeniu wysokość stawki za godzinę. Jeśli taka informacja nie znajduje się w ofercie, płaca powinna być pierwszą kwestią, którą jako pracodawca podejmiesz w rozmowie z potencjalnym pracownikiem.

  • Przykład: „wynagrodzenie miesięczne 1300 euro” (oferta pracy w charakterze opiekunki w Niemczech).

4. Dodatki

Bardzo korzystnie w ofercie wygląda informacja o oferowanych przez pracodawcę dodatkach np. premii za dobrą sprzedaż, wyższej stawce za pracę w godzinach nocnych czy płacy za nadgodziny. Jeśli pracownik będzie mógł liczyć na darmowy posiłek także należy o tym wspomnieć.

  • Przykład: „Atrakcyjne wynagrodzenie (17,78 zł brutto za godzinę na start, a już po 2 tygodniach 18,68 zł brutto za godzinę. Poza tym dodatki płacowe: dodatek do 4-brygadowego systemu 0,71 zł/godz., 5 proc. dodatku do 2 zmiany i 20 proc. dodatku do zmiany nocnej - liczone z minimalnego wynagrodzenia” (oferta pracy na wakacje dla montera/MonsterPolska.pl).

5. Zakwaterowanie

W przypadku pracy wakacyjnej, która często wiąże się z wyjazdami nad morze, w góry lub za granicę szczególnie ważną kwestią jest określenie warunków zakwaterowania. Dla pracownika ważne jest czy po przyjeździe będzie miał gdzie się zatrzymać, czy otrzyma pomoc w znalezieniu lokum i kto za nie zapłaci.

  • Przykład: „Świnoujście, praca wakacyjna z darmowym zakwaterowaniem” (oferta dla sprzedawcy na wakacje).

6. Wymagania

Ilu pracodawców i stanowisk, tyle wymagań. Wiele wakacyjnych stanowisk wymaga jednak tzw. książeczki sanepidu. Dla dobra siebie jako pracodawcy i pracownika należy zaznaczyć już w ogłoszeniu, że książeczka jest niezbędna. Brak dokumentu, w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, oznacza mandat.

  • Przykład: „wymagana książeczka sanepidu” (oferta pracy dla pomocy kuchennej).

7. System pracy

Zmianowość to czynnik, o którym należy informować pracowników. Wiele osób nie jest w stanie pracować na zmiany. Często to czynnik decydujący o zakończeniu pracy. Stąd szczególnie istotne jest wcześniejsze określenie zasad pracy. Równie ważne jest określenie, że praca jest np. mobilna, stacjonarna, weekendowa, 8-godzinna.

  • Przykłady: „Praca w systemie zmianowym” (koordynator transportu); „Cztery możliwości godzinowe: 10/16/20/25 h tygodniowo” (oferta pracy na kasie).

8. Wymagane prawo jazdy

Jeśli wraz z prawem jazdy wymagany jest także od pracownika własny samochód należy zaznaczyć to w ofercie. Najpóźniej w pierwszej rozmowie należy omówić także kwestię finansowania eksploatacji samochodu. Jeśli zaś firma oferuje samochód służbowy, warto podkreślić to w ofercie pracy.

  • Przykład: „Prawo jazdy kad. B, samochód służbowy: (inżynier).

Zobacz serwis: Zatrudnianie cudzoziemców

9. Letnie praktyki

Jeśli jako pracodawca oferujesz praktyki, koniecznie zaznacz w ofercie czy są one płatne czy bezpłatne. Szczególnie w tym drugim przypadku warto już w ogłoszeniu poinformować potencjalnych kandydatów, co zyskują odbywając staż w danej firmie oraz jakie są dodatkowe benefity.

  • Przykład: „Dostęp do Centrum Rehabilitacyjno - Sportowego i Siłowni na terenie zakładu pracy” (fabryka samochodów)

10. Perspektywy

Jeśli istnieje realna szansa przedłużenia umowy po sezonie wakacyjnym, warto o tym napisać w ogłoszeniu.  Może to okazać się ważnym czynnikiem, który zwiększy atrakcyjność oferty.

  • Przykład: „Możliwość nawiązania długofalowej współpracy” (dekarz).

Przykłady użyte w artykule pochodzą z ogłoszeń zamieszczonych w międzynarodowym serwisie z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA