REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Sosnowski Krzysztof
Radca prawny. Z Kancelarią Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy związany od 2011 roku. Pracuje głównie przy projektach: dotyczących wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy (regulaminy, zakładowe układy zbiorowe pracy, porozumienia z organizacjami związkowymi), w obszarze relacji ze związkami zawodowymi i zbiorowego prawa pracy głównie w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstw, w tym również organizacji i współpracy z radami pracowników, dotyczących indywidualnych stosunków pracy, przygotowania umów oraz w bieżącej obsłudze klientów. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Współautor publikacji: Musisz to wiedzieć! (Infor Biznes 2020), Elastyczne formy zatrudnienia (Infor 2019).
Jak zatrudnić pracownika tymczasowego
Jak zatrudnić pracownika tymczasowego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Przed zatrudnieniem pracowników Agencji Pracy Tymczasowej (APT) należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które muszą zostać podjęte zarówno przez APT, jak i przyszłego pracodawcę użytkownika przed rozpoczęciem współpracy z APT.

REKLAMA

Jednym z podstawowych działań jakie przyszły pracodawca użytkownik musi podjąć jest spełnienie obowiązków wynikających z art. 23 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Pracodawca użytkownik obowiązany jest do poinformowania organizacji związkowych reprezentatywnych działających w jego zakładzie pracy (w tym miejscu należy zastrzec, że nie są to wszystkie działające organizacje związkowe lecz wyłącznie reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu Pracy) o zamiarze powierzenia wykonywania pracy pracownikowi tymczasowemu z agencji pracy tymczasowej. Wskazane dotyczy wyłącznie obowiązku informowania i nie wymaga podejmowania zarówno konsultacji, jak i zawierania porozumień w tej kwestii.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zakres informowania natomiast dotyczy wyłącznie informacji określonych w art. 9 ust. 1 ustawy o APT, tj. informacji w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. rodzaju pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  2. wymagań kwalifikacyjnych koniecznych do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  3. przewidywanego okresu wykonywania pracy tymczasowej;
  4. wymiaru czasu pracy pracownika tymczasowego;
  5. miejsca wykonywania pracy tymczasowej.

Pracodawca w porozumieniu z organizacjami związkowymi może ustalić szerszy obowiązek informacyjny, nie jest jednak do tego obligatoryjnie zobowiązany na podstawie omawianej ustawy. 

Umowa o pracę tymczasową 2016

REKLAMA

Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja pracodawcy użytkownika, który zamierza powierzyć pracownikowi agencji pracy tymczasowej wykonywanie pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, w takich przypadkach jest obowiązany także do podjęcia działań zmierzających do uzgodnienia tego z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Jednoznacznie należy w tym miejscu podkreślić, że zarówno zgoda, jak i samo uzgodnienie nie jest wymagane.

Ustawodawca wymaga wyłącznie aby pracodawca użytkownik podjął działania zmierzające do uzgodnienia nie zaś aby doprowadził do zawarcia porozumienia. Co więcej, ustawa nie zastrzega konkretnych terminów zarówno dla obowiązku informacyjnego, jak i dążenia do uzgodnień. Z tego powodu czynności te mogą zostać dokonane w niewielkim odstępie czasowym przed zawarciem umowy z APT. Informacja powinna być przekazana w takim odstępie czasowym, ażeby zapewnić realną możliwość przeprowadzenia procesu uzgodnień z reprezentatywną organizacją związkową (organizacjami związkowymi). Niezależnie od wyniku tego procesu pracodawca powinien zapewnić archiwizację dokumentów świadczących o podjęciu próby dokonania uzgodnień. Powinny być to co najmniej: zaproszenie do uzgodnień, protokół lub notatka służbowa ze spotkań.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA