reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Przed zatrudnieniem pracowników Agencji Pracy Tymczasowej (APT) należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które muszą zostać podjęte zarówno przez APT, jak i przyszłego pracodawcę użytkownika przed rozpoczęciem współpracy z APT.

Jednym z podstawowych działań jakie przyszły pracodawca użytkownik musi podjąć jest spełnienie obowiązków wynikających z art. 23 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Pracodawca użytkownik obowiązany jest do poinformowania organizacji związkowych reprezentatywnych działających w jego zakładzie pracy (w tym miejscu należy zastrzec, że nie są to wszystkie działające organizacje związkowe lecz wyłącznie reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu Pracy) o zamiarze powierzenia wykonywania pracy pracownikowi tymczasowemu z agencji pracy tymczasowej. Wskazane dotyczy wyłącznie obowiązku informowania i nie wymaga podejmowania zarówno konsultacji, jak i zawierania porozumień w tej kwestii.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zakres informowania natomiast dotyczy wyłącznie informacji określonych w art. 9 ust. 1 ustawy o APT, tj. informacji w zakresie:

  1. rodzaju pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  2. wymagań kwalifikacyjnych koniecznych do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  3. przewidywanego okresu wykonywania pracy tymczasowej;
  4. wymiaru czasu pracy pracownika tymczasowego;
  5. miejsca wykonywania pracy tymczasowej.

Pracodawca w porozumieniu z organizacjami związkowymi może ustalić szerszy obowiązek informacyjny, nie jest jednak do tego obligatoryjnie zobowiązany na podstawie omawianej ustawy. 

Umowa o pracę tymczasową 2016

Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja pracodawcy użytkownika, który zamierza powierzyć pracownikowi agencji pracy tymczasowej wykonywanie pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, w takich przypadkach jest obowiązany także do podjęcia działań zmierzających do uzgodnienia tego z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Jednoznacznie należy w tym miejscu podkreślić, że zarówno zgoda, jak i samo uzgodnienie nie jest wymagane.

Ustawodawca wymaga wyłącznie aby pracodawca użytkownik podjął działania zmierzające do uzgodnienia nie zaś aby doprowadził do zawarcia porozumienia. Co więcej, ustawa nie zastrzega konkretnych terminów zarówno dla obowiązku informacyjnego, jak i dążenia do uzgodnień. Z tego powodu czynności te mogą zostać dokonane w niewielkim odstępie czasowym przed zawarciem umowy z APT. Informacja powinna być przekazana w takim odstępie czasowym, ażeby zapewnić realną możliwość przeprowadzenia procesu uzgodnień z reprezentatywną organizacją związkową (organizacjami związkowymi). Niezależnie od wyniku tego procesu pracodawca powinien zapewnić archiwizację dokumentów świadczących o podjęciu próby dokonania uzgodnień. Powinny być to co najmniej: zaproszenie do uzgodnień, protokół lub notatka służbowa ze spotkań.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego
Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama