reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ozusowanie zleceń zwiększy liczbę umów o pracę tymczasową

Ozusowanie zleceń zwiększy liczbę umów o pracę tymczasową

Ozusowanie zleceń przyczyni się do zwiększenia liczby umów o pracę tymczasową zawieranych w Polsce. Obecnie Polaków zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową jest 560 tys. Tymczasem liczba osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wynosi 1,25 mln.

Wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek od umów zlecenia spowoduje 2-3 krotny wzrost rynku pracy tymczasowej w Polsce w perspektywie trzech do pięciu lat - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. 

Sejm 23 października 2014 roku uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje wprowadzenie obowiązkowego odprowadzania składki emerytalnej i rentowej od umów zleceń. Składki te będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. "Nowe regulacje wymuszą na pracodawcach odejście od zatrudniania pracowników na umowach cywilnoprawnych i zwiększą wykorzystanie innych rozwiązań przewidzianych przez kodeks pracy. Polski rynek pracy będzie dalej wymagał uelastycznienia form zatrudnienia, co doprowadzi do naturalnego wzrostu popytu na pracę tymczasową" - ocenił cytowany w informacji prasowej Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. "Dlatego spodziewam się, że wprowadzone i planowane zmiany legislacyjne spowodują nawet 2-3 krotny wzrost polskiego rynku pracy tymczasowej w perspektywie 3-5 lat" - dodał.

W ocenie Hanczarka Polska odbiega od średniej europejskiej pod względem liczby pracowników tymczasowych. "Stosunek osób zatrudnianych w Polsce na zasadach tymczasowych do pozostałych pracowników wynosi zaledwie 1,2 proc., co przy średniej europejskiej na poziomie 1,7 proc. i wyniku Wielkiej Brytanii wynoszącym 3,9 proc. pokazuje ogromny potencjał rozwoju" - powiedział. Work Service, powołując się na dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podaje, że na umowach o pracę tymczasową zatrudnionych jest ok. 560 tys. Polaków. Liczbę osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w oparciu o dane GUS, firma szacuje zaś na 1,25 mln.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama