| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ozusowanie zleceń zwiększy liczbę umów o pracę tymczasową

Ozusowanie zleceń zwiększy liczbę umów o pracę tymczasową

Ozusowanie zleceń przyczyni się do zwiększenia liczby umów o pracę tymczasową zawieranych w Polsce. Obecnie Polaków zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową jest 560 tys. Tymczasem liczba osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych wynosi 1,25 mln.

Wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek od umów zlecenia spowoduje 2-3 krotny wzrost rynku pracy tymczasowej w Polsce w perspektywie trzech do pięciu lat - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. 

Sejm 23 października 2014 roku uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje wprowadzenie obowiązkowego odprowadzania składki emerytalnej i rentowej od umów zleceń. Składki te będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. "Nowe regulacje wymuszą na pracodawcach odejście od zatrudniania pracowników na umowach cywilnoprawnych i zwiększą wykorzystanie innych rozwiązań przewidzianych przez kodeks pracy. Polski rynek pracy będzie dalej wymagał uelastycznienia form zatrudnienia, co doprowadzi do naturalnego wzrostu popytu na pracę tymczasową" - ocenił cytowany w informacji prasowej Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. "Dlatego spodziewam się, że wprowadzone i planowane zmiany legislacyjne spowodują nawet 2-3 krotny wzrost polskiego rynku pracy tymczasowej w perspektywie 3-5 lat" - dodał.

W ocenie Hanczarka Polska odbiega od średniej europejskiej pod względem liczby pracowników tymczasowych. "Stosunek osób zatrudnianych w Polsce na zasadach tymczasowych do pozostałych pracowników wynosi zaledwie 1,2 proc., co przy średniej europejskiej na poziomie 1,7 proc. i wyniku Wielkiej Brytanii wynoszącym 3,9 proc. pokazuje ogromny potencjał rozwoju" - powiedział. Work Service, powołując się na dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podaje, że na umowach o pracę tymczasową zatrudnionych jest ok. 560 tys. Polaków. Liczbę osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w oparciu o dane GUS, firma szacuje zaś na 1,25 mln.

Zadaj pytanie na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK