REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?/fot. Fotolia
Czym jest zatrudnienie tymczasowe?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie tymczasowe jest realizowane przez pracownika użytkownika, który korzysta z pracow­ników tymczasowych wypożyczanych przez agen­cję pracy tymczasowej. Zatrudnienie następuje jedynie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego nadzo­rem.

Definicja podstawowa

Podejmowanie pracy przez pracownika tymczaso­wego w agencji pracy tymczasowej na rzecz pra­codawcy użytkownika.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Zatrudnienie tymczasowe jest stosowane do prac:

  • o charakterze sezonowym, okresowym czy doraźnym,
  • których wykonanie w terminie przez pracowni­ków zatrudnionych przez pracodawcę użytkow­nika nie jest możliwe lub
  • których wykonanie należy do obowiązków nie­obecnego pracownika zatrudnionego przez pra­codawcę użytkownika.

Z pracy pracowników tymczasowych nie może skorzystać pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie pracow­nika tymczasowego wypowiedział lub rozwiązał stosunki pracy za porozumieniem stron z przy­czyn niedotyczących pracowników, jeżeli zostały spełnione kryteria obowiązujące przy zwolnieniach grupowych.

Redakcja poleca: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Zatrudnienie następuje przez agencję pracy tym­czasowej. Agencja zatrudnia pracowników na pod­stawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca zawiera umowę z agencją pracy tym­czasowej, w której są określane warunki zatrud­nienia pracownika tymczasowego, m.in.: rodzaj pracy, jaka ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce jej wykonywania. Jeżeli okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika przekracza 6 mie­sięcy, pracownikowi przysługuje czas wolny odpo­wiadający wymiarowi urlopu wypoczynkowego. Po zawarciu umowy pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki pracodawcy wobec pracownika tymcza­sowego. Przede wszystkim powinien zapewnić pra­cownikowi tymczasowemu bezpieczne i higienicz­ne warunki pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego oraz umożliwić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Pracownik tymczasowy nie może wykonywać pracy:

  • szczególnie niebezpiecznej,
  • na stanowisku, na którym jest zatrudniony pra­cownik uczestniczący w strajku,
  • na stanowisku, na którym w okresie 3 miesię­cy poprzedzających zatrudnienie rozwiązany był stosunek pracy z poprzednim pracowni­kiem w ramach zwolnień grupowych (lub indy­widualnych).

W wynagrodzeniach

Pracodawca użytkownik jest zobowiązany do poin­formowania agencji pracy tymczasowej o wysoko­ści wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach, na których ma być zatrudniony pracownik tymczaso­wy. Ma to służyć zapobieganiu zatrudniania pra­cowników tymczasowych na warunkach mniej korzystnych (dyskryminowanie w zakresie wyna­grodzenia) od pracowników pracodawcy użytkow­nika, zatrudnionych na takim samym lub podob­nym stanowisku pracy. Agencja pracy tymczasowej musi płacić pracownikowi tymczasowemu wyna­grodzenie zbliżone do wynagrodzenia innych pra­cowników pracodawcy użytkownika. Ponadto agen­cja pobiera od pracodawcy użytkownika określone wynagrodzenie za świadczone usługi.

W podatkach dochodowych

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycz­nych są przyznane pracownikom tymczasowym od pracodawcy użytkownika:

  • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świad­czenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na pod­stawie tych ustaw,
  • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świad­czenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługu­jące osobom pozostającym w stosunku służbo­wym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na pod­stawie tych ustaw,
  • wartość otrzymanych przez pracownika od pra­codawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiąz­ku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pra­cownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych,
  • ekwiwalenty pieniężne za używane przez pra­cowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność,
  • kwoty otrzymywane przez pracowników z tytu­łu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedle­nie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie,
  • świadczenia osób otrzymywane z tytułu odby­wania lub pełnienia:

- niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz służby przygotowawczej,

- służby zastępczej

przyznane na podstawie odrębnych przepisów,

  • diety i inne należności za czas:
  • podróży służbowej pracownika,
  • podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych (art. 21 ust. 1a updof).

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA