Definicja podstawowa
Podejmowanie pracy przez pracownika tymczasowego w agencji pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika.
W prawie pracy
Zatrudnienie tymczasowe jest stosowane do prac:
reklama
reklama
- o charakterze sezonowym, okresowym czy doraźnym,
- których wykonanie w terminie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie jest możliwe lub
- których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
Z pracy pracowników tymczasowych nie może skorzystać pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie pracownika tymczasowego wypowiedział lub rozwiązał stosunki pracy za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli zostały spełnione kryteria obowiązujące przy zwolnieniach grupowych.
Redakcja poleca: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Zatrudnienie następuje przez agencję pracy tymczasowej. Agencja zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca zawiera umowę z agencją pracy tymczasowej, w której są określane warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego, m.in.: rodzaj pracy, jaka ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce jej wykonywania. Jeżeli okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika przekracza 6 miesięcy, pracownikowi przysługuje czas wolny odpowiadający wymiarowi urlopu wypoczynkowego. Po zawarciu umowy pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki pracodawcy wobec pracownika tymczasowego. Przede wszystkim powinien zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego oraz umożliwić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Pracownik tymczasowy nie może wykonywać pracy:
- szczególnie niebezpiecznej,
- na stanowisku, na którym jest zatrudniony pracownik uczestniczący w strajku,
- na stanowisku, na którym w okresie 3 miesięcy poprzedzających zatrudnienie rozwiązany był stosunek pracy z poprzednim pracownikiem w ramach zwolnień grupowych (lub indywidualnych).
W wynagrodzeniach
Pracodawca użytkownik jest zobowiązany do poinformowania agencji pracy tymczasowej o wysokości wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach, na których ma być zatrudniony pracownik tymczasowy. Ma to służyć zapobieganiu zatrudniania pracowników tymczasowych na warunkach mniej korzystnych (dyskryminowanie w zakresie wynagrodzenia) od pracowników pracodawcy użytkownika, zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Agencja pracy tymczasowej musi płacić pracownikowi tymczasowemu wynagrodzenie zbliżone do wynagrodzenia innych pracowników pracodawcy użytkownika. Ponadto agencja pobiera od pracodawcy użytkownika określone wynagrodzenie za świadczone usługi.