Umowa o pracę tymczasową 2016
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest pracownik tymczasowy?
Stosunek prawny w przypadku zatrudnienia pracownika tymczasowego nawiązywany jest pomiędzy trzema niezależnymi podmiotami, tj. agencją pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym i pracodawcą użytkownikiem.
REKLAMA
Pracownik tymczasowy to pracownik, który jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Oznacza to, że pracownik, którego zatrudniła agencja pracy tymczasowej jest „wypożyczany” do firmy, gdzie ostatecznie będzie pełnić swoje obowiązki.
Przeczytaj o wadach i zaletach ->> Praca tymczasowa – wady i zalety
Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Zasady zatrudniania pracownika tymczasowego
Zatrudnienie pracownika następuje przez agencję pracy tymczasowej. Agencja zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W celu zawarcia umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym pracodawca użytkownik powinien uzgodnić z tą agencją na piśmie:
- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
- wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
- przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej;
- wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego;
- miejsce wykonywania pracy tymczasowej.
Pracownik tymczasowy może być związany z jednym pracodawcą użytkownikiem przez maksymalnie 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat.
Więcej na ten temat przeczytasz ->> Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych
Co powinna zawierać umowa o pracę?
Umowa o pracę zawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać:
- strony umowy,
- rodzaj umowy,
- datę zawarcia umowy
- wskazywać pracodawcę użytkownika,
- wskazywać ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej,
- warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika, w szczególności wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymczasowej.
Zobacz serwis: Umowa o pracę 2016
Obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika
Formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej i to jej obowiązkiem jest wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika. Natomiast na firmie, w której pracuje pracownik spoczywa obowiązek m.in. prowadzenia ewidencji czasu pracy, szkoleń BHP oraz umożliwienia wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Należy podkreślić, że pracownik tymczasowy nie może wykonywać pracy:
- szczególnie niebezpiecznej,
- na stanowisku, na którym jest zatrudniony pracownik uczestniczący w strajku,
- na stanowisku, na którym w okresie 3 miesięcy poprzedzających zatrudnienie rozwiązany był stosunek pracy z poprzednim pracownikiem w ramach zwolnień grupowych (lub indywidualnych).
Wynagrodzenie
Jak już wspomniano, wynagrodzenie pracownikowi tymczasowemu wypłaca agencja pracy tymczasowej. Warto wiedzieć, że pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudnieni na mniej korzystnych warunkach zarówno pracy jak i płacy niż stali pracownicy zajmujący te same lub podobne stanowiska.
Więcej na temat wynagrodzenia przeczytasz ->> Wynagrodzenie pracownika tymczasowego
Urlop pracownika tymczasowego
Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami. Według art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych pracownik tymczasowy jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.
Więcej na ten temat pisaliśmy ->> Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?
Jak zwolnić pracownika?
Pracodawca-użytkownik może zrezygnować z pracy świadczonej przez pracownika tymczasowego w każdym momencie. Wystarczy, że o podjętej decyzji zawiadomi na piśmie agencję pracy tymczasowej i poda przewidywany termin zakończenia pracy.
W przypadku zawarcia z pracownikiem tymczasowym umowy o pracę na czas określony agencja pracy tymczasowej będzie miała prawo wypowiedzenia umowy tylko wtedy, gdy prawo wypowiedzenia zostanie w umowie wyraźne przewidziane.
W umowie o pracę strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:
1) za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
2) za jednotygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli podpisano umowę na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Po zakończeniu pracy, agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy, które zawiera łączny okres zatrudnienia w tej agencji.
Więcej na temat zwolnienia pracownika tymczasowego przeczytasz ->> Jak zwolnić pracownika tymczasowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat