REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. / Fot. Fotolia
Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy wiedzą, że umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. Pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu, a pracodawca płaci za niego składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe. Okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy i strony umowy obowiązuje okres wypowiedzenia.

Praca tymczasowa

W sezonie wakacyjnym oferty pracy tymczasowej wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie wiesz, czy to propozycje dla ciebie? Sprawdź, jakie korzyści płyną z podjęcia tego typu współpracy, jakie masz prawa i przywileje jako pracownik tymczasowy. Oto 5 rzeczy, które koniecznie musisz wiedzieć.

REKLAMA

Autopromocja

To dobry sposób, by sprawdzić się lub zdobyć doświadczenie w nowej branży. Dopiero zaczynasz swoją karierę? Praca tymczasowa może być rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki elastycznemu zatrudnieniu możesz sprawdzić, jak odnajdziesz się w nowym zawodzie, zdobyć cenne doświadczenie i poznać funkcjonowanie branży „od środka”. Możliwość pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem także dla osób powracających po przerwie na rynek pracy, po bezrobociu czy urlopie rodzicielskim.   

Elastyczna forma zatrudnienia

Pracę tymczasową możesz łączyć z innymi zajęciami. Elastyczne godziny to jedna z najbardziej cenionych zalet pracy tymczasowej. Jest optymalnym rozwiązaniem na przykład dla studentów, łączących pracę z nauką - dlatego właśnie ludzie młodzi stanowią ok. 40% wszystkich pracowników tymczasowych. To również szansa dla osób wychowujących dziecko czy szukających dodatkowego źródła zarobku. Nie trzeba rezygnować z innych zobowiązań – wystarczy dopasować do nich grafik, wybierając np. pracę w określone dni lub na część etatu - przekonuje Marta Wojdyr z agencji pracy Jobs Plus.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika

Twoim formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej. Umowę podpisujesz z certyfikowaną agencją, a ona deleguje cię do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. To oznacza, że na agencji spoczywają obowiązki formalno-prawne, jak np. wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika, natomiast na firmie, w której pracujesz – m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy czy szkolenia BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Umowa tymczasowa to umowa o pracę

Nie pracujesz na „śmieciówce”. W przypadku pracy tymczasowej, podpisujesz z agencją umową o pracę na czas określony lub na czas wykonania konkretnego zadania. Zatem jest to przeciwieństwo tzw. umów śmieciowych: nabywasz prawo do płatnego urlopu (w wymiarze do 2 dni za każdy miesiąc pracy). Twój pracodawca odprowadza składki ZUS, ubezpieczenie chorobowe, a czas trwania tej umowy jest zaliczany do stażu pracy. Ponadto obowiązuje okres wypowiedzenia: 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres do 2 tygodni lub tydzień, jeśli podpisano ją na okres dłuższy niż dwa tygodnie. Na zakończenie otrzymasz też świadectwo pracy.

Szansa na stałe zatrudnienie

Praca tymczasowa może być szansą na stałe zatrudnienie. Coraz częściej pracodawcy traktują tę formę zatrudnienia jako doskonały okres próbny. Jeśli pracownik odnajdzie się w branży (patrz: punkt 1) i współpraca spodoba się obu stronom, istnieje szansa, że zostanie na stałe. Jako pracownik tymczasowy możesz być związany z jednym pracodawcą przez maksymalnie 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. Potem, w wielu przypadkach, możliwa jest stała współpraca bezpośrednio z daną firmą.

Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA