reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę

Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę

Nie wszyscy wiedzą, że umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. Pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu, a pracodawca płaci za niego składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe. Okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy i strony umowy obowiązuje okres wypowiedzenia.

Praca tymczasowa

W sezonie wakacyjnym oferty pracy tymczasowej wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie wiesz, czy to propozycje dla ciebie? Sprawdź, jakie korzyści płyną z podjęcia tego typu współpracy, jakie masz prawa i przywileje jako pracownik tymczasowy. Oto 5 rzeczy, które koniecznie musisz wiedzieć.

To dobry sposób, by sprawdzić się lub zdobyć doświadczenie w nowej branży. Dopiero zaczynasz swoją karierę? Praca tymczasowa może być rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki elastycznemu zatrudnieniu możesz sprawdzić, jak odnajdziesz się w nowym zawodzie, zdobyć cenne doświadczenie i poznać funkcjonowanie branży „od środka”. Możliwość pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem także dla osób powracających po przerwie na rynek pracy, po bezrobociu czy urlopie rodzicielskim.   

Elastyczna forma zatrudnienia

Pracę tymczasową możesz łączyć z innymi zajęciami. Elastyczne godziny to jedna z najbardziej cenionych zalet pracy tymczasowej. Jest optymalnym rozwiązaniem na przykład dla studentów, łączących pracę z nauką - dlatego właśnie ludzie młodzi stanowią ok. 40% wszystkich pracowników tymczasowych. To również szansa dla osób wychowujących dziecko czy szukających dodatkowego źródła zarobku. Nie trzeba rezygnować z innych zobowiązań – wystarczy dopasować do nich grafik, wybierając np. pracę w określone dni lub na część etatu - przekonuje Marta Wojdyr z agencji pracy Jobs Plus.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika

Twoim formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej. Umowę podpisujesz z certyfikowaną agencją, a ona deleguje cię do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. To oznacza, że na agencji spoczywają obowiązki formalno-prawne, jak np. wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika, natomiast na firmie, w której pracujesz – m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy czy szkolenia BHP.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Umowa tymczasowa to umowa o pracę

Nie pracujesz na „śmieciówce”. W przypadku pracy tymczasowej, podpisujesz z agencją umową o pracę na czas określony lub na czas wykonania konkretnego zadania. Zatem jest to przeciwieństwo tzw. umów śmieciowych: nabywasz prawo do płatnego urlopu (w wymiarze do 2 dni za każdy miesiąc pracy). Twój pracodawca odprowadza składki ZUS, ubezpieczenie chorobowe, a czas trwania tej umowy jest zaliczany do stażu pracy. Ponadto obowiązuje okres wypowiedzenia: 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres do 2 tygodni lub tydzień, jeśli podpisano ją na okres dłuższy niż dwa tygodnie. Na zakończenie otrzymasz też świadectwo pracy.

Szansa na stałe zatrudnienie

Praca tymczasowa może być szansą na stałe zatrudnienie. Coraz częściej pracodawcy traktują tę formę zatrudnienia jako doskonały okres próbny. Jeśli pracownik odnajdzie się w branży (patrz: punkt 1) i współpraca spodoba się obu stronom, istnieje szansa, że zostanie na stałe. Jako pracownik tymczasowy możesz być związany z jednym pracodawcą przez maksymalnie 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. Potem, w wielu przypadkach, możliwa jest stała współpraca bezpośrednio z daną firmą.

Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama