REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - rozwiązanie umowy

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

PPK a urlop macierzyński

Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy pracodawca powinien naliczać za taką osobę wpłaty do PPK?

Ciężki wypadek przy pracy - konsekwencje dla pracodawcy

Ciężki wypadek przy pracy - co oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki i jakie może ponieść konsekwencje?

Nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika

Jak na PPK wpływa zmiana pracy? Okazuje się, że nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika.

Urlop 14 dni - czy obowiązkowy w 2022 r.?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników

Jakie są obowiązki z zakresu BHP rolnika zatrudniającego pracowników? Rolnictwo cechuje się wysoką wypadkowością. Jakie są przyczyny wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym? Jak im zapobiegać?

Wysokość dopłat rocznych do PPK

Komu przysługuje dopłata roczna w 2022 r.? Sprawdź warunki otrzymania dopłaty rocznej dla uczestników PPK.

PPK: Aktywa przekroczyły 9 mld

PPK to powszechny program systematycznego oszczędzania z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb finansowych po osiągnięciu 60-tego roku życia. Wpłaty do PPK finansowane są przez pracodawców i pracowników. Okazuje się, że aktywa przekroczyły już 9 mld.

Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania

Co to oznacza, że uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania? Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę możliwa jest w każdej chwili. Nie oznacza to jednak dla uczestnika PPK przerwy w oszczędzaniu w programie.

Przeciwdziałanie stresowi pracowników - nowy obowiązek BHP

Przeciwdziałanie stresowi pracowników jako nowy obowiązek BHP - jakie są sposoby na psychiczne odciążenie zatrudnionych? Jak stres wpływa na pracę i zdrowie Polaków? Dlaczego ważne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP?

PPK - wartość oszczędności a inflacja

Czy wartość oszczędności gromadzonych w PPK spada wraz z rosnącą inflacją? Nie. PPK skutecznie chronią środki przed utratą wartości.

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - sytuacje kryzysowe

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - kiedy jest możliwe? Jak sytuacje kryzysowe wpływają na obowiązek finansowania wpłat do PPK przez pracodawcę? Czy pracownik może sam finansować swoje wpłaty?

Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat

Czy powrót do PPK jest możliwy po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat? Kto może złożyć wniosek o dokonywanie wpłat w PPK?

PPK dla zleceniobiorców

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system którego celem jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60 roku życia oraz na inne cele określone w ustawie o PPK. Oszczędności gromadzone w PPK pochodzą z trzech źródeł – od samego uczestnika, od pracodawcy i od państwa. Program PPK jest dobrowolny i można do niego przystąpić w dowolnym momencie jak i z niego zrezygnować na tej samej zasadzie.

Będą zmiany w PPK. W 2023 roku ponowny powszechny zapis wszystkich pracowników

– Przepisy dotyczące kwestii technicznych, np. terminów wpłat lub innych rozwiązań, które mogą ułatwiać bądź utrudniać życie pracodawcom, trzeba zrewidować i zmienić, żeby spełniały swoją funkcję jeszcze lepiej – zapowiada Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK. Taki przegląd ma być zrobiony do końca 2022 roku. W PPK uczestniczy 2,3 mln osób, które w ciągu 2,5 roku oszczędziły łącznie ponad 8 mld zł. Reforma programu ma zachęcić kolejnych zatrudnionych do partycypacji w PPK. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku ma zostać uruchomiony ponowny powszechny zapis do PPK wszystkich zatrudnionych.

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy?

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy instytucja finansowa musi ją przekazać? Co znajduje się w tej informacji? Dlaczego ważne są prawidłowe dane identyfikacyjne uczestnika PPK?

PPK - czy jesteś uczestnikiem?

PPK - czy jesteś uczestnikiem programu? Ile zaoszczędziłeś w PPK? Sprawdzisz to w serwisie MojePPK. Jak się zalogować?

Zwolnienie z PPK dla mikroprzedsiębiorcy nie jest bezterminowe

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie uruchamia tego programu. Po zakończeniu roku obrotowego powinien jednak sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy. Zwolnienie z PPK nie jest więc bezterminowe.

PFR wysłał 400 000 wezwań dla przedsiębiorców o PPK

Pracodawcy, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, otrzymują obecnie, za pośrednictwem PUE ZUS, wezwania PFR do zawarcia tej umowy. Jak postąpić z tym wezwaniem?

Przejęci pracownicy też mogą oszczędzać w PPK

W przypadku przejęcia pracowników innego podmiotu zatrudniającego, ważne jest, czy miała miejsce sukcesja, obejmująca PPK. Jeśli nie, istotne jest, czy podmiot, który przejął pracowników, ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK.

Zimowe obowiązki pracodawcy - bhp

Zimowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp dotyczą okresu 1 listopada - 31 marca. Pracodawca zapewnia odzież zimową, napoje i posiłki, miejsce do ogrzania się oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy. Dlaczego najważniejsza jest skuteczność działania pracodawcy?

PPK: oszczędności będzie można sprawdzić w jednym miejscu

PPK - oszczędności będzie można sprawdzić w jednym miejscu już od stycznia 2022 roku. Uczestnicy PPK będą mogli zalogować się do nowego serwisu „MojePPK”, w którym będą mogli sprawdzić stan środków na wszystkich swoich rachunkach PPK. To ważna informacja dla uczestników PPK.

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

PPK - wezwania z PFR na PUE ZUS

Założenie PPK przez pracodawców jest obowiązkowe. Zatrudniającym, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, PFR wysyła wezwania. Można otrzymać je na PUE ZUS.

PPK: kiedy przysługuje dopłata roczna?

Dopłata roczna do PPK wynosi 240,00 zł. Kiedy przysługuje? Czy można otrzymać dopłatę po złożeniu w trakcie roku deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK?

Czy student może przystąpić do PPK?

PPK - czy student może przystąpić do programu? Kto może być uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK już wkrótce

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK już wkrótce trafią do pracodawców. W tym roku mogą być przekazane także na PUE ZUS. Co grozi za brak podpisania umowy?

Uczestnictwo w PPK - co to oznacza?

Czym jest uczestnictwo w PPK? Kiedy osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK? Czy zaprzestanie dokonywania wpłat do PPK wpływa na uczestnictwo w programie?

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

Sygnalista w firmie - projekt ustawy, obowiązki pracodawcy

Sygnalista w firmie będzie miał szczególną ochronę. Od kiedy przepisy o sygnalistach będą obowiązywały pracodawców zatrudniających od 50 pracowników? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę projekt ustawy?

Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK

Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.

Ochrona sygnalistów w Polsce - od kiedy nowe przepisy?

Ochrona sygnalistów w firmie - od kiedy przepisy dyrektywy unijnej zaczynają obowiązywać w Polsce? Kto może być sygnalistą? Co się zmieni?

Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z PPK - czy jest bezterminowe?

Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z prowadzenia PPK, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie jest bezterminowe. Co to oznacza w praktyce?

Zapis do PPK a obywatelstwo

Zapis do PPK - czy jest uzależniony od obywatelstwa? Czy pracodawca zatrudniający cudzoziemca musi zapisać go do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Pracodawca jako źródło informacji o PPK

PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

Rachunek małżeński w PPK

PPK przewiduje rachunek małżeński. Wówczas małżonkowie mogą korzystać wspólnie ze swoich oszczędności gromadzonych w programie Pracownicze Plany Kapitałowe. Co w przypadku śmierci małżonka?

Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza, że osoba, która ją złożyła, przestaje być uczestnikiem tego programu. Złożenie takiej deklaracji nie powoduje także zwrotu środków z rachunku PPK. Wycofanie środków wymaga dyspozycji skierowanej do instytucji finansowej.

Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku finansowania wpłat do PPK

Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku finansowania wpłat do PPK nie oznacza, że pracownik również musi zaprzestać ich finansowania.

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

Stan partycypacji w PPE a zwolnienie z ustawy o PPK

PPE - jak stan partycypacji w Pracowniczych Programach Emerytalnych wpływa na zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK?

1 lipca - obowiązek zbadania stanu partycypacji w PPE

PPE zwalania z PPK tylko przy określonym stanie partycypacji pracowników. Co pół roku pracodawca ma obowiązek weryfikować ten stan - 1 stycznia i 1 lipca.

Mobbing a staffing

Mobbing a staffing - czym są i czym różnią się od siebie wskazane pojęcia?

REKLAMA