REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: kiedy przysługuje dopłata roczna?

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Kiedy przysługuje dopłata roczna do PPK w wysokości 240,00 zł?
Kiedy przysługuje dopłata roczna do PPK w wysokości 240,00 zł?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dopłata roczna do PPK wynosi 240,00 zł. Kiedy przysługuje? Czy można otrzymać dopłatę po złożeniu w trakcie roku deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK?

PPK - kiedy przysługuje dopłata roczna?

Osoby, które zawiesiły swoje wpłaty do PPK, powinny sprawdzić czy wpłaty, które wpłynęły w tym roku na ich rachunek PPK, wystarczą, aby otrzymały dopłatę roczną od państwa. Jeśli nie – mogą jeszcze swoje wpłaty do PPK wznowić.

REKLAMA

Autopromocja

Z tytułu uczestnictwa w PPK, w danym roku kalendarzowym uczestnik PPK otrzymuje dopłatę roczną (240 zł), o ile kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Oznacza to, że aby otrzymać dopłatę roczną za 2021 rok konieczne jest, by wymienione wyżej wpłaty wyniosły w tym roku co najmniej 588 zł (2800 zł x 6 = 16 800 zł; 16 800 x 3,5% = 588 zł). Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 %, muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty, czyli 147 zł. Chodzi tu o uczestników PPK, którzy skorzystali z przysługującej im możliwości obniżenia finansowanej przez siebie wpłaty podstawowej do PPK. Przypomnijmy: wpłata podstawowa finansowana przez pracownika to 2 % jego wynagrodzenia, chyba, że wynagrodzenie pracownika osiągane z różnych źródeł nie przekracza w danym miesiącu 120% minimalnego wynagrodzenia. Wtedy bowiem pracownik może wnioskować o obniżenie swojej wpłaty podstawowej, maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia.

Ważne!

Rozpoczęcie oszczędzania w PPK w trakcie roku nie będzie mieć znaczenia przy ustalaniu uprawnienia do dopłaty rocznej - ważne jest to, czy w ciągu roku na PPK zostanie przekazana odpowiednia kwota wpłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby, które w trakcie roku z jakichś powodów przerwały oszczędzanie w PPK, składając pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, powinny zatem sprawdzić czy dokonane w tym roku wpłaty do PPK wyniosły wymagane minimum. Jeśli nie - mogą jeszcze spróbować szybko wrócić do oszczędzania i uzbierać wymagane minimum.

Dopłata roczna do PPK przy kilku rachunkach

Za dany rok kalendarzowy uczestnik PPK może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej (niezależnie od liczby prowadzonych dla niego rachunków PPK), ale co istotne - przy ustalaniu uprawnienia do dopłaty rocznej - uwzględnia się kwoty wpłat dokonanych na wszystkie prowadzone dla uczestnika rachunki PPK.

Jeżeli uczestnik PPK posiada więcej niż jeden rachunek PPK, dopłata roczna podlega zewidencjonowaniu na rachunku PPK prowadzonym na podstawie umowy o prowadzenie PPK, która została zawarta w jego imieniu i na jego rzecz najpóźniej. Jeśli wszystkie umowy zostały zawarte w tym samym dniu, to dopłata trafi na rachunek PPK, na którym wartość zgromadzonych środków jest największa.

Kiedy dopłaca roczna wpływa na rachunek uczestnika PPK?

Dopłata roczna jest ewidencjonowana na rachunku uczestnika PPK nie później niż do 15 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje.

Kiedy dopłata roczna nie przysługuje?

Ustawa o PPK przewiduje jednak sytuacje, w których dopłata roczna nie przysługuje, mimo że uczestnik PPK spełni warunki do jej otrzymania. Będzie tak, jeśli:

  1. pracodawca nie finansuje wpłat do PPK za pracownika ze względu na utworzenie PPE (art. 13 ust. 2 ustawy o PPK),
  2. uczestnik PPK - w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez niego wynosiła mniej niż 2 % jego wynagrodzenia - osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie, ze wszystkich źródeł, przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym (art. 32 ust. 5 ustawy o PPK),
  3. uczestnik PPK po ukończeniu 60. roku życia rozpoczął dokonywanie wypłat środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (art. 97 ust. 3 ustawy o PPK).

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA