REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnictwo w PPK - co to oznacza?

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnictwo w PPK - co to oznacza? Co w przypadku ustania zatrudnienia czy zmiany tytułu do ubezpieczeń?
Uczestnictwo w PPK - co to oznacza? Co w przypadku ustania zatrudnienia czy zmiany tytułu do ubezpieczeń?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest uczestnictwo w PPK? Kiedy osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK? Czy zaprzestanie dokonywania wpłat do PPK wpływa na uczestnictwo w programie?

Uczestnik PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK w momencie zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK i pozostaje tym uczestnikiem bez względu na to, czy dokonuje wpłat do PPK, czy nadal jest zatrudniona w danym podmiocie, jak również bez względu na tytuł do ubezpieczeń społecznych lub obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom.

Autopromocja

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zobowiązuje pracodawcę do zaprzestania ich naliczania i dokonywania. Złożenie tej deklaracji nie skutkuje jednak „wypisaniem” uczestnika PPK z programu. W przypadku zmiany decyzji przez uczestnika, czyli złożenia przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK – wpłaty te zostaną wznowione, bez konieczności ponownego zapisywania go do programu.

Zmiana tytułu do ubezpieczeń a uczestnictwo w PPK

Podobnie nie powoduje utraty statusu uczestnika PPK zmiana tytułu do ubezpieczeń lub zmiana podlegania tym ubezpieczeniom z obowiązkowego na dobrowolne. Oznacza to, że osoba będąca uczestnikiem PPK, z którą np. zostałaby rozwiązana umowa o pracę i zawarta umowa zlecenia nadal pozostałaby uczestnikiem PPK. Jeśli z tytułu zawartej umowy zlecenia osoba ta podlegałaby ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (nawet dobrowolnie), pracodawca byłby zobowiązany do naliczania od jej wynagrodzenia - osiąganego z tytułu zawartej umowy zlecenia - wpłat do PPK (pod warunkiem, że uczestnik PPK nie złożyłby wcześniej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK).

Ważne: Podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego z tytułów wymienionych w ustawie o PPK (art. 2 ust. 1 pkt 18) ma znaczenie dla ustalenia statusu osoby zatrudnionej, od którego zależy „zapisanie” danej osoby do PPK, w tym do ustalenia wymaganych do zawarcia umowy o prowadzenie PPK, 90 dni zatrudnienia danej osoby.

Ustanie zatrudnienia a PPK

Uczestnikiem PPK pozostaje się też po ustaniu zatrudnienia u pracodawcy, który zapisał nas do PPK. Jeśli uczestnik PPK zostałby ponownie zatrudniony w tym samym podmiocie, pracodawca nie musiałby zawierać dla niego nowej umowy o prowadzenie PPK, nawet jeśli ponowne zatrudnienie tego uczestnika nastąpiłoby na podstawie innego tytułu niż wymienione w ustawie o PPK. Przykładowo, gdyby uczestnik PPK, który poprzednio był zatrudniony w danym podmiocie na podstawie umowy zlecenia, zostałby ponownie zatrudniony na podstawie umowy o staż, nadal pozostałaby uczestnikiem PPK. Jeśli z tytułu nowego zatrudnienia uczestnik ten podlegałby ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pracodawca byłby zobowiązany do naliczania za niego wpłat do PPK (jeśli uczestnik nie złożyłby wcześniej deklaracji o rezygnacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca - w czasie przerwy w zatrudnieniu danego uczestnika PPK - zmienił instytucje finansową zarządzającą PPK w jego firmie. Oznacza to, że jeśli uczestnik PPK miałby zawartą umowę o prowadzenie PPK z inną instytucją finansową niż ta, z którą pracodawca obecnie ma zawartą umowę o zarządzanie PPK, pracodawca byłby zobowiązany do zawarcia w imieniu tego uczestnika nowej umowy o prowadzenie PPK, z nową instytucją finansową.

Ważne!

Nie zawiera się kolejnej umowy o prowadzenie PPK dla osoby, z którą taka umowa została zawarta w okresie jej poprzedniego zatrudniona w danym podmiocie, chyba że w międzyczasie zmieniła się instytucja finansowa zarządzającą PPK w tym podmiocie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Roman
  2021-10-29 07:54:54
  Osobiście bardzo mi ten program odpowiada, dzięki temu nie dosyć, że mam dodatkowe środki na przyszłą emeryturę, to jeszcze zarabiają na siebie i sukcesywnie rosną. Cieszę się ze się wcześniej nie wypisałem. Po drugie można powiedzie ,ze pieniądze oszczędzają sie same. A to bardzo wygodne.
  1
 • endi
  2021-10-29 16:30:00
  mówiąc krótko dla mnie ppk to możliwość odłożenia dodatkowej kasy na emeryturę bo sama to z pewnością nie będzie wystarczająca
  1
 • pepak
  2022-06-02 00:12:27
  Jest czerwiec 2022. Dla mnie PPK, w szczególności prowadzony przez PKO TFI to totalna porażka. "Fachowcy" od inwestowania pieniędzy stracili w przeciągu półtorarocznego okresu ponad 12% wpłat łączenie dopłatą powitalną i roczną. Więcej bym miał trzymając te środki w skarpecie, nie wspominając o ulokowaniu choćby w obligacje. Ponownie okazało się, że mamy kolejny mechanizm drenowania kieszeni uczciwych obywateli. Zastanawiam się co zrobić, bo spokojnie patrzeć na to nie zamierzam.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA