REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania w przypadku zmiany instytucji finansowej zarządzającej PPK.
Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania w przypadku zmiany instytucji finansowej zarządzającej PPK.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co to oznacza, że uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania? Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę możliwa jest w każdej chwili. Nie oznacza to jednak dla uczestnika PPK przerwy w oszczędzaniu w programie.

Zmiana instytucji finansowej PPK to przerwa w oszczędzaniu?

Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę nie oznacza - dla uczestników PPK - przerwy w oszczędzaniu. Zanim pracodawca wypowie umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji, ma bowiem obowiązek podpisać taką umowę z instytucją, która ją zastąpi.

Autopromocja

Pracodawca w każdej chwili może podjąć decyzję o zmianie instytucji finansowej, która zarządza środkami gromadzonymi w PPK. Wybierając nową instytucję, powinien to zrobić zgodnie z art. 7 ustawy o PPK, czyli m.in. w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową albo - gdy takiej organizacji nie ma - z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Każda tego typu decyzja pracodawcy (pracodawca może zmieniać instytucje wielokrotnie) nie może jednak zakłócić pracownikom możliwości oszczędzania w tym programie.

PPK - bez przerwy w oszczędzaniu

Zasady, na jakich powinna odbyć się zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę, określa art. 12 ustawy o PPK. Pracodawca może tego dokonać poprzez wypowiedzenie umowy o zarządzanie PPK zawartej z instytucją finansową, ale tylko wtedy, gdy podpisał już taką umowę z inną instytucją. Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji. W ten sposób uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania. Kolejnym krokiem jest zawarcie nowej umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych.

Dla uczestnika PPK zmiana taka oznacza, że:

  • zostanie dla niego utworzony nowy rachunek PPK w nowej instytucji finansowej;
  • wpłaty do PPK będą dokonywane do nowej instytucji finansowej - po upływie okresu wypowiedzenia „starej” umowy o zarządzanie PPK, chyba, że strony umowy umówiły się inaczej.

Do nowej instytucji finansowej będą również przekazywane wszelkie wpłaty naliczone od „odroczonego wynagrodzenia” należnego uczestnikowi za okresy, w których pracodawca był związany umową o zarządzanie PPK z poprzednią instytucją finansową;

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dotychczas zgromadzone oszczędności mogą być przeniesione na nowy rachunek PPK, jeśli pracownik podejmie taką decyzję (może zgodzić się na ich transfer albo nie).

Transfer środków PPK

możliwości przelania (przetransferowania) dotychczasowych oszczędności z jednego rachunku na drugi rachunek uczestnika PPK powinien poinformować jego pracodawca. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Po otrzymaniu takiej informacji pracownik, który nie chce, aby jego oszczędności zostały przeniesione, ma 7 dni na zablokowanie transferu. W tym celu powinien zawiadomić pisemnie pracodawcę, że nie wyraża zgody na transfer środków. Wówczas jego oszczędności zgromadzone na rachunku prowadzonym przez dotychczasową instytucję finansową pozostaną na tym rachunku - do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Jeśli natomiast nie zrobi nic, co będzie oznaczało, że godzi się na transfer swoich oszczędności, na pracodawcy spoczywa obowiązek złożenia w jego imieniu wniosku o ten transfer.

PPK a zmiana instytucji po ustaniu zatrudnienia

Co do zasady ustanie zatrudnienia pozostaje bez wpływu na obowiązek naliczenia i dokonania wpłat do PPK. To oznacza, że pracodawca, który wypłaca swojemu byłemu pracownikowi wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK (np. nagrodę roczną), powinien naliczyć od tego wynagrodzenia wpłaty do PPK, o ile przed jego wypłatą uczestnik PPK nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Od tej zasady jest jednak wyjątek. W przypadku, gdy - po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK - pracodawca zawarłby umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową i wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej, a byłemu pracownikowi przysługiwałoby jakieś „odroczone wynagrodzenie”, pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania wpłat do PPK obliczonych od tego „odroczonego wynagrodzenia”. Wynika to z faktu, że wpłaty do PPK mogą być dokonywane przez pracodawcę tylko do instytucji finansowej, z którą ten pracodawca ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ellka
    2022-03-30 11:24:52
    Dobrze wiedzieć, niedługo będę zmieniała pracodawcę i byłam ciekawa co będzie z moimi środkami na ppk, a teraz się zastanawiam czy lepiej zrobić transfer czy jednak je zostawić tam gdzie są i założyć nowy rachunek
    0
  • Tomanka
    2022-03-30 21:01:22
    Dzięki ppk uczestnicy tak naprawdę bardzo dużo zyskują. Sami gdybyśmy odkładali te 2%to nie zaoszczędzilibyśmy takiej sumy, u mnie na koncie kwota się faktycznie podwoiła tak będzie co rok.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA