REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania w przypadku zmiany instytucji finansowej zarządzającej PPK.
Uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania w przypadku zmiany instytucji finansowej zarządzającej PPK.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co to oznacza, że uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania? Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę możliwa jest w każdej chwili. Nie oznacza to jednak dla uczestnika PPK przerwy w oszczędzaniu w programie.

Zmiana instytucji finansowej PPK to przerwa w oszczędzaniu?

Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę nie oznacza - dla uczestników PPK - przerwy w oszczędzaniu. Zanim pracodawca wypowie umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji, ma bowiem obowiązek podpisać taką umowę z instytucją, która ją zastąpi.

Autopromocja

Pracodawca w każdej chwili może podjąć decyzję o zmianie instytucji finansowej, która zarządza środkami gromadzonymi w PPK. Wybierając nową instytucję, powinien to zrobić zgodnie z art. 7 ustawy o PPK, czyli m.in. w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową albo - gdy takiej organizacji nie ma - z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Każda tego typu decyzja pracodawcy (pracodawca może zmieniać instytucje wielokrotnie) nie może jednak zakłócić pracownikom możliwości oszczędzania w tym programie.

PPK - bez przerwy w oszczędzaniu

Zasady, na jakich powinna odbyć się zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę, określa art. 12 ustawy o PPK. Pracodawca może tego dokonać poprzez wypowiedzenie umowy o zarządzanie PPK zawartej z instytucją finansową, ale tylko wtedy, gdy podpisał już taką umowę z inną instytucją. Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji. W ten sposób uczestnicy PPK mają zapewnioną ciągłość oszczędzania. Kolejnym krokiem jest zawarcie nowej umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych.

Dla uczestnika PPK zmiana taka oznacza, że:

 • zostanie dla niego utworzony nowy rachunek PPK w nowej instytucji finansowej;
 • wpłaty do PPK będą dokonywane do nowej instytucji finansowej - po upływie okresu wypowiedzenia „starej” umowy o zarządzanie PPK, chyba, że strony umowy umówiły się inaczej.

Do nowej instytucji finansowej będą również przekazywane wszelkie wpłaty naliczone od „odroczonego wynagrodzenia” należnego uczestnikowi za okresy, w których pracodawca był związany umową o zarządzanie PPK z poprzednią instytucją finansową;

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dotychczas zgromadzone oszczędności mogą być przeniesione na nowy rachunek PPK, jeśli pracownik podejmie taką decyzję (może zgodzić się na ich transfer albo nie).

Transfer środków PPK

możliwości przelania (przetransferowania) dotychczasowych oszczędności z jednego rachunku na drugi rachunek uczestnika PPK powinien poinformować jego pracodawca. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Po otrzymaniu takiej informacji pracownik, który nie chce, aby jego oszczędności zostały przeniesione, ma 7 dni na zablokowanie transferu. W tym celu powinien zawiadomić pisemnie pracodawcę, że nie wyraża zgody na transfer środków. Wówczas jego oszczędności zgromadzone na rachunku prowadzonym przez dotychczasową instytucję finansową pozostaną na tym rachunku - do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Jeśli natomiast nie zrobi nic, co będzie oznaczało, że godzi się na transfer swoich oszczędności, na pracodawcy spoczywa obowiązek złożenia w jego imieniu wniosku o ten transfer.

PPK a zmiana instytucji po ustaniu zatrudnienia

Co do zasady ustanie zatrudnienia pozostaje bez wpływu na obowiązek naliczenia i dokonania wpłat do PPK. To oznacza, że pracodawca, który wypłaca swojemu byłemu pracownikowi wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK (np. nagrodę roczną), powinien naliczyć od tego wynagrodzenia wpłaty do PPK, o ile przed jego wypłatą uczestnik PPK nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Od tej zasady jest jednak wyjątek. W przypadku, gdy - po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK - pracodawca zawarłby umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową i wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej, a byłemu pracownikowi przysługiwałoby jakieś „odroczone wynagrodzenie”, pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania wpłat do PPK obliczonych od tego „odroczonego wynagrodzenia”. Wynika to z faktu, że wpłaty do PPK mogą być dokonywane przez pracodawcę tylko do instytucji finansowej, z którą ten pracodawca ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ellka
  2022-03-30 11:24:52
  Dobrze wiedzieć, niedługo będę zmieniała pracodawcę i byłam ciekawa co będzie z moimi środkami na ppk, a teraz się zastanawiam czy lepiej zrobić transfer czy jednak je zostawić tam gdzie są i założyć nowy rachunek
  0
 • Tomanka
  2022-03-30 21:01:22
  Dzięki ppk uczestnicy tak naprawdę bardzo dużo zyskują. Sami gdybyśmy odkładali te 2%to nie zaoszczędzilibyśmy takiej sumy, u mnie na koncie kwota się faktycznie podwoiła tak będzie co rok.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

REKLAMA

Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

REKLAMA