REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - sytuacje kryzysowe

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Kiedy pracodawca może zwolnić się od finansowania wpłat do PPK?
Kiedy pracodawca może zwolnić się od finansowania wpłat do PPK?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie pracodawcy z wpłat do PPK - kiedy jest możliwe? Jak sytuacje kryzysowe wpływają na obowiązek finansowania wpłat do PPK przez pracodawcę? Czy pracownik może sam finansować swoje wpłaty?

Niektóre kryzysowe sytuacje zwalniają pracodawcę z wpłat do PPK

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK m.in., gdy ogłoszono jego upadłość bądź gdy wprowadził przestój ekonomiczny. W takich sytuacjach pracownicy mogą finansować swoje wpłaty do PPK, po złożeniu pracodawcy deklaracji w tej sprawie.

Autopromocja

Przypadki, gdy pracodawca nie finansuje wpłat do PPK (podstawowych i dodatkowych) zostały wymienione w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych). Jest to katalog zamknięty, obejmujący tylko niektóre sytuacje, gdy pracodawca ma trudności finansowe. Tak jest m.in. w razie zaistnienia przesłanek niewypłacalności pracodawcy, wskazanych w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, czyli np. ogłoszenia upadłości pracodawcy, oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek pracodawcy nie wystarcza lub wystarcza jedynie na zaspokojenie kosztów postępowania czy otwarcia postępowania układowego albo sanacyjnego. Datą niewypłacalności jest np. data wydania postanowienia sądu upadłościowego o ogłoszeniu upadłości.

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK także w okresie przejściowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub ograniczenia jej prowadzenia na skutek powodzi i braku środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy a PPK

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK także w okresie przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Zgodnie z tą ustawą, przestój ekonomiczny to okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Natomiast obniżony wymiar czasu pracy to obniżony przez przedsiębiorcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy. Wpłaty do PPK nie są finansowane także wtedy, gdy przestój ekonomiczny albo obniżony wymiar czasu pracy został wprowadzony zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Niefinansowanie wpłat do PPK dotyczy tylko pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, a nie całej załogi.

Niedokonywanie wpłat do PPK - ważna jest data wypłaty wynagrodzenia

Niedokonanie wpłat do PPK dotyczy wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w czasie, gdy był objęty przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy – bez względu na to, za jaki okres przysługiwało to wynagrodzenie. Nie ma także znaczenia to, czy przestój ekonomiczny albo obniżony wymiar czasu pracy obejmował cały miesiąc kalendarzowy. Oznacza to np., że jeśli pracownik jest objęty przestojem ekonomicznym od 7 do 18 marca i 9 marca wypłacono mu wynagrodzenie za luty, to pracodawca nie naliczył wpłat do PPK od tego wynagrodzenia. Pracodawca musi jednak przekazać do instytucji finansowej (do 15 marca) wpłaty do PPK naliczone od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w lutym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie wpłat do PPK przez pracownika

W wymienionych wyżej przypadkach niefinansowania wpłat do PPK przez podmiot zatrudniający, uczestnik PPK może zdecydować, że będzie finansować swoje wpłaty do PPK. Jeśli podejmie taką decyzję, powinien złożyć pracodawcy odpowiednią deklarację (jej wzór dostępny jest tutaj).

Po złożeniu takiej deklaracji, pracodawca obliczy i pobierze wpłaty do PPK - w wysokości zadeklarowanej przez pracownika - już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego mu po jej złożeniu. Dotyczy to zarówno wpłaty podstawowej, jak i wpłaty dodatkowej.

Pracownik może później odwołać omawianą deklarację. Przykładowo, jeżeli pracownik objęty przestojem ekonomicznym złożył omawianą deklarację finansowania wpłat do PPK w sytuacji kryzysowej, a potem ją wycofa, to - po jej wycofaniu - wpłaty do PPK zostaną obliczone i pobrane poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego mu po zakończeniu objęcia go przestojem ekonomicznym.

Prawo do wpłaty powitalnej i dopłaty rocznej w PPK

Niefinansowanie wpłat do PPK przez pracodawcę nie pozbawia uczestnika PPK możliwości otrzymania wpłaty powitalnej i dopłaty rocznej.

Wpłatę powitalną (250 zł) otrzyma osoba, która jest uczestnikiem PPK co najmniej przez 3 pełne miesiące kalendarzowej, jeżeli dokonano wpłat finansowanych przez tego uczestnika za co najmniej 3 miesiące. Na otrzymanie wpłaty powitalnej nie ma wpływu niefinansowanie wpłat do PPK przez pracodawcę - istotne jest finansowanie wpłat przez uczestnika PPK.

Natomiast dopłatę roczną (240 zł) otrzyma uczestnik PPK, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku (w przypadku uczestnika PPK korzystającego z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK wystarczające jest zgromadzenie co najmniej ¼ wskazanej wyżej kwoty wpłat). Dla otrzymania dopłaty rocznej istotne jest zatem zgromadzenie przez uczestnika PPK (na wszystkich swoich rachunkach PPK) środków w określonej wysokości - niezależnie od tego, czy pochodzą z wpłat finansowanych przez uczestnika PPK czy przez pracodawcę.

Ważne!

Aby otrzymać dopłatę roczną za 2021 rok, uczestnik PPK musiał zebrać na wszystkich swoich rachunkach PPK w 2021 roku co najmniej 588 zł, a jeśli skorzystał z obniżenia wpłaty podstawowej - co najmniej 147 zł. Dopłata roczna jest ewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika PPK, który nabył do niej prawo, nie później niż do 15 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 25 ust. 4-8, art. 31-35 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mira
    2022-03-16 10:30:18
    To bardzo ważne informacje, sama uważam ze ppk to bardzo dobry program oszczędzania, dzięki niemu możemy mieć dużo więcej pieniędzy na przyszłej emeryturze. Patrząc na świadczenia naszych bliskich, warto sie dodatkowo na przyszłość zabezpieczyć.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA