REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy?

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Roczna informacja dla uczestnika ppk do końca lutego
Roczna informacja dla uczestnika ppk do końca lutego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Informacja roczna dla uczestników PPK - do kiedy instytucja finansowa musi ją przekazać? Co znajduje się w tej informacji? Dlaczego ważne są prawidłowe dane identyfikacyjne uczestnika PPK?

Informacja roczna dla uczestnika PPK - kiedy?

Informacja roczna zostanie przekazana w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej – na wniosek uczestnika PPK. Uczestnik PPK sam musi zatroszczyć się o aktualizację swoich danych w instytucji finansowej.

REKLAMA

Autopromocja

Instytucja finansowa, w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku, przekazuje uczestnikowi PPK roczną informację o:

  • wysokości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK,
  • wysokości wpłat dokonanych na ten rachunek w poprzednim roku kalendarzowym oraz
  • innych transakcjach zrealizowanych na rachunku PPK w poprzednim roku kalendarzowym.

Przekazanie tej informacji następuje w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku lub - na wniosek uczestnika PPK - w postaci papierowej.

W razie sporu, ciężar dowodu udostępnienia tej informacji spoczywa na instytucji finansowej.

Dane identyfikacyjne uczestnika PPK

Przy zawarciu umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, podmiot zatrudniający przekazuje instytucji finansowej następujące dane identyfikujące tej osoby: imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, adres do korespondencji, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, numer PESEL lub datę urodzenia w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, a także serię i numer dowodu osobistego lub numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób, które nie posiadają obywatelstwa polskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane identyfikujące uczestnika PPK zostają wskazane w umowie o prowadzenie PPK – służą one nie tylko identyfikacji osoby, w imieniu i na rzecz której została zawarta ta umowa, ale także usprawnieniu komunikacji pomiędzy uczestnikiem PPK a instytucją finansową.

Ważne!

Przy zawieraniu umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, podmiot zatrudniający przekazuje adres poczty elektronicznej i numer telefonu tej osoby do instytucji finansowej, jeżeli ma te dane (np. jest to adres służbowej poczty elektronicznej albo osoba zatrudniona podała podmiotowi zatrudniającemu adres swojej poczty prywatnej). Adres poczty elektronicznej i numer telefonu nie są jednak obligatoryjnymi danymi uczestnika PPK, których podanie jest niezbędne do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Jeżeli podmiot zatrudniający nie ma tych danych, nie podaje ich instytucji finansowej.

Uzupełnienie albo zmiana danych uczestnika PPK

Przepisy ustawy o PPK nie regulują kwestii uzupełniania przez podmiot zatrudniający danych identyfikujących uczestnika PPK po zawarciu w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Zasadne jest jednak przyjęcie, że w sytuacji, gdy w zawartej umowie o prowadzenie PPK zostały wskazane niekompletne dane identyfikujące uczestnika PPK, dopuszczalne jest późniejsze przekazanie tych brakujących danych przez podmiot zatrudniający instytucji finansowej.

REKLAMA

Od uzupełnienia niekompletnych danych przez podmiot zatrudniający należy odróżnić zmianę danych, która może być dokonana tylko przez uczestnika PPK. Uczestnik PPK ma obowiązek zrobić to niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia zaistnienia zmiany danych. Jeśli zatem uczestnik PPK - np. po ustaniu zatrudnienia - zmienił adres poczty elektronicznej, sam powinien zadbać o przekazanie tego nowego adresu instytucji finansowej.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 4 ust. 2, art. 20 ust. 1 pkt 2, art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

REKLAMA

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA