REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK - czy jesteś uczestnikiem?

Ekspert PFR Portal PPK
PPK - jak sprawdzić oszczędności i uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na mojeppk?
PPK - jak sprawdzić oszczędności i uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na mojeppk?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK - czy jesteś uczestnikiem programu? Ile zaoszczędziłeś w PPK? Sprawdzisz to w serwisie MojePPK. Jak się zalogować?

PPK - czy jesteś uczestnikiem?

W nowym serwisie sprawdzisz czy jesteś uczestnikiem PPK. Serwis MojePPK jest serwisem informującym uczestników PPK o wartości środków zgromadzonych przez nich na rachunkach PPK. Za jego pośrednictwem sprawdzimy również czy w ogóle oszczędzamy w PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2022 r. na oficjalnym portalu pracowniczych planów kapitałowych (www.mojeppk.pl) uruchomiona została nową funkcjonalność – logowanie do serwisu „MojePPK”. W ten sposób PFR Portal PPK sp. z.o.o. realizuje swój ustawowy obowiązek informowania uczestników PPK o wartości środków zgromadzonych przez nich w PPK. Jest to możliwe dzięki udostępnieniu przez PFR S.A. - Portalowi PPK - danych z Rejestru uczestników PPK prowadzonego przez Ewidencję PPK.

Ewidencja PPK

Ewidencja PPK to system teleinformatyczny, który obejmuje ewidencję (rejestr) m.in. instytucji finansowych, podmiotów zatrudniających i uczestników PPK. System Ewidencji PPK jest zintegrowany z instytucjami finansowymi obsługującymi PPK - tak, aby agregować informacje z całego rynku PPK. Instytucje finansowe zobligowane są przepisami prawa do przekazywania do ewidencji PPK informacji m.in. o zawieranych umowach o zarządzanie i prowadzenie PPK, dokonywanych do PPK wpłatach i transakcjach dokonywanych na rachunkach uczestników PPK.

Powyższe oznacza, że jeśli oszczędzamy w PPK nasze dane powinny znajdować się w Rejestrze uczestników PPK i będziemy mogli sprawdzić wartość środków na naszych rachunkach PPK w serwisie MojePPK.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Informacje o oszczędnościach uczestników PPK zgromadzone w Ewidencji PPK prezentowane są wyłącznie w serwisie MojePPK.

Logowanie do serwisu MojePPK

Najprostszym sposobem zalogowania się do serwisu MojePPK jest skorzystanie z opcji logowania przez login.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub mojeID. Zalogowanie do serwisu za pomocą np. Profilu Zaufanego będzie możliwe tylko wtedy, gdy dane identyfikacyjne przypisane do Profilu Zaufanego logującej się osoby pasują do przynajmniej jednego rachunku PPK w systemie Ewidencji PPK. Jeżeli system nie będzie mógł powiązać żadnego rachunku z Ewidencji PPK z danymi z Profilu Zaufanego może to m.in. oznaczać, że nie posiadamy rachunku PPK. W takiej sytuacji w serwisie pojawi się komunikat - „Nie odnaleźliśmy Twojego rachunku PPK”.

To oczywiście nie musi wcale oznaczać, że w PPK w ogóle nie oszczędzamy, bo np. pracodawca - mimo, że miał taki obowiązek – nie zapisał nas do programu. Powodem, dla którego nie zobaczymy w serwisie swoich rachunków PPK może być też m.in. to, że zostaliśmy zapisani do PPK z innymi danymi identyfikacyjnymi niż te przypisane do Profilu Zaufanego albo nie upłynęło wystarczająco dużo czasu by informacja o tym, że przystąpiliśmy do PPK została odnotowana przez Ewidencję PPK (najpierw pracodawca przekazuje dane uczestnika PPK do instytucji finansowej, a dopiero potem trafiają one do Rejestru uczestników PPK w Ewidencji PPK.)

W takiej sytuacji warto jednak sprawdzić co jest powodem „nieodnalezienia naszego rachunku PPK”.

Pracownik przede wszystkim powinien upewnić się w dziale kadr i płac swojej firmy, czy pracodawca zawarł w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK. Jeżeli pracownik nie złożył deklaracji rezygnacji pracodawca miał taki obowiązek.

Rejestracja konta w serwisie MojePPK

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z logowania przez login.gov.pl możemy zarejestrować konto w serwisie i logować się za pomocą loginu i hasła. Aby utworzyć konto w serwisie MojePPK potrzebne nam będą informacje o jednym z naszych rachunków PPK, w tym min. nazwa instytucji finansowej w której oszczędzamy oraz wysokość ostatniej wpłaty do PPK pracodawcy. Powiązanie konta w serwisie z konkretnym rachunkiem PPK jest konieczne, aby można było poprawnie zweryfikować tożsamość rejestrującej się osoby. Dla zwiększenia bezpieczeństwa serwisu, ten sposób logowania przewiduje tzw. uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Poza loginem i hasłem, wymagane będzie wprowadzanie jednorazowego kodu autoryzacyjnego, który serwis wyśle na telefon lub adres e-mail logującego się uczestnika PPK.

Zawartość serwisu MojePPK

Serwis prowadzony przez PFR Portal Sp. z o.o. jest serwisem wyłącznie informacyjnym nie można dokonywać w nim żadnych transakcji dotyczących oszczędności zebranych w PPK. Wszelkie dyspozycje i zlecenia dotyczące środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnik PPK powinien złożyć bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej ten rachunek. Do instytucji finansowej uczestnik powinien zwrócić się również wtedy, gdy chce zaktualizować swoje dane czy np. wyznaczyć osoby uprawnione do środków na rachunku PPK.

W serwisie MojePPK:

moje ppk jak sprawdziś środki oszczędności pracownicze plany kapitałowe ile

PFR Portal PPK

Żródło: PFR Portal PPK

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

REKLAMA

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

REKLAMA

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA