REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Ekspert PFR Portal PPK
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.

Wypłata z PPK - ukończenie 60 lat

Głównym celem oszczędzania w PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Wypłata środków z tego programu następuje zasadniczo po ukończeniu przez uczestnika PPK 60. roku życia. Możliwe jest wycofanie środków wcześniej, ale mamy wówczas do czynienia ze zwrotem, który wiąże się z określonymi pomniejszeniami.

Autopromocja

Ukończenie 60 lat nie oznacza obowiązku dokonania wypłaty. Decyzję o rozpoczęciu wypłat, uczestnik może odłożyć w czasie. Należy przy tym pamiętać, że uczestnik, który zdecyduje się na wypłatę środków, nie może kontynuować oszczędzania w PPK – nawet, jeśli nadal jest aktywny zawodowo. Oznacza to, że żadne wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa nie trafią już na rachunek tego uczestnika, choć zgromadzone - i niewypłacone jeszcze - środki w PPK będą wciąż inwestowane.

Uczestnik PPK – bez względu na to, czy wypłaci środki zaraz po skończeniu 60. roku życia, czy później – może skorzystać z trzech wariantów wypłaty: wypłaty jednorazowej, wypłaty w ratach oraz wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego, przy czym dwie pierwsze opcje może połączyć. Każdy z wariantów wypłaty może mieć różne skutki podatkowe, dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Raty czy wypłata jednorazowa - co jest lepsze?

Uczestnik PPK ma możliwość dokonania wypłaty całych swoich oszczędności z rachunku PPK jednorazowo. W takiej sytuacji od 75% wypłacanych środków zapłaci 19% podatek od zysków kapitałowych.

Jeśli uczestnik PPK będzie potrzebował wypłacić część środków jednorazowo, ale chciałby uniknąć zapłaty podatku, ma możliwość skorzystania z opcji mieszanej. Może wypłacić jednorazowo 25% zgromadzonych środków, a pozostałe (75% środków) w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat) – taka wypłata będzie zwolniona z podatku. Podobnie będzie, jeśli – chcąc, aby oszczędności wystarczyły mu na dłużej – zwiększy liczbę rat (np. będzie wypłacał środki nie przez 10, a przez 13 lat). Ze zwolnienia z zapłaty podatku uczestnik będzie mógł skorzystać także przy wypłacie całości zgromadzonych oszczędności w ratach – warunkiem jest, aby było to co najmniej 120 miesięcznych rat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja uczestnika PPK, aby zgromadzone środki wypłacić w mniejszej liczbie rat niż 120, będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od zysków kapitałowych (od 75% środków). Gdyby okazało się, że wysokość pierwszej raty będzie mniejsza niż 50 zł, to środki zapisane na rachunku PPK uczestnika zostaną wypłacone mu jednorazowo. W takim przypadku pracownik również będzie zmuszony zapłacić podatek od zysków kapitałowych od 75% środków.

Ważne!

Podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, jest naliczany tylko od wypracowanych zysków.

Świadczenie małżeńskie - jedna wypłata

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje możliwość połączenia oszczędności dwojga uczestników PPK, będących w związku małżeńskim oraz wypłatę tych środków (w co najmniej 120 miesięcznych ratach) jako jednego wspólnego świadczenia. W takim przypadku nie jest pobierany żaden podatek. Ta opcja wypłaty dostępna jest tylko dla małżonków, którzy oszczędzają w tej samej instytucji finansowej.

Po złożeniu przez oboje małżonków oświadczenia, że chcą skorzystać z wypłaty świadczenia małżeńskiego oraz wniosku o wypłatę w tej formie, instytucja finansowa otwiera dla nich wspólny rachunek – tzw. rachunek małżeński. Całość zgromadzonych środków wypłacana jest ratalnie - w co najmniej 120 miesięcznych ratach. W takim przypadku nie ma możliwości wypłaty choćby części zgromadzonych środków jednorazowo. Świadczenie małżeńskie wypłaca się małżonkom wspólnie, do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim. Gdyby jeden z małżonków zmarł, świadczenie małżeńskie wypłaca się drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żorka
  2021-10-29 07:50:56
  Ppk mamy po to aby oszczędzać na przyszłą emeryturę, więc raczej powinniśmy pieniądze wypłacać własne w takim wieku, sama jestem przekonana do takiego oszczędzania, gdyż widzę ze juz dziś mam dużo więcej pieniędzy niż sama wpłaciłam. Nie warto ic wypłacać wcześniej.
  4
 • Gama
  2022-05-29 17:18:00
  Dla mnie to wszystko jest bardzo dziwne . Pracodawca (Sfera Budżetowa ) co miesiąc dopłaca mi 1,5% z budżetu państwa po to, by te pieniądze były zainwestowane ze stratą na gieldzie. Co prawda finalnie ja jestem do przodu, ale składają się na to wszyscy podatnicy
  1
 • emeryt
  2022-08-23 18:50:44
  Tak się składa, że zysk na koncie mam na minusie tzn. mam mniej niż wpłaciłem ja z pracodawcą łącznie. Rozumiem, że podatku nie zapłacę.
  1
 • igor
  2021-11-03 15:31:40
  Wiadomo ze pieniadze z PPK mozna w kazdym momencie wyplacic, no ale w sumie ich celem glownym jest wlasnie wsparcie naszej emerytury i warto do tego czasu je tam zostawic
  3
 • Adam
  2021-11-08 17:33:15
  Dla mnie plus, że są różne możliwości do wyboru jeśli chodzi o wypłaty. Mi do tego jeszcze daleko i właśnie po to się nie wypisałem, żeby na emeryturze tej kaski było więcej.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

REKLAMA

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

REKLAMA