REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Rachunek PPK a zmiana pracy - czy powstaje nowy rachunek? Co z oszczędnościami zgromadzonymi u poprzedniego pracodawcy?
Rachunek PPK a zmiana pracy - czy powstaje nowy rachunek? Co z oszczędnościami zgromadzonymi u poprzedniego pracodawcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak na PPK wpływa zmiana pracy? Okazuje się, że nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika.

PPK a zmiana pracy

Zmiana pracodawcy nie musi wiązać się ze zmianą instytucji finansowej, w której pracownik będzie oszczędzał w PPK. Dotychczasowy i nowy pracodawca mogą przecież współpracować z tą samą instytucją. Jednak nawet wtedy dla pracownika zostanie utworzony nowy rachunek PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik zapisany do PPK nie przestaje być uczestnikiem tego programu nawet w sytuacji ustania zatrudnienia w firmie, w której został zgłoszony do PPK. Mimo to, zatrudniając się u nowego pracodawcy, musi liczyć się z tym, że ten też „zapisze” go do PPK. Będzie to konieczne nawet w sytuacji, gdy dotychczasowy i nowy pracodawca mają zawarte umowy o zarządzanie PPK z tą samą instytucją finansową. Nowy pracodawca ma bowiem obowiązek zawarcia w imieniu i na rzecz pracownika umowy o prowadzenie PPK z instytucją finansową zarządzającą u niego tym programem bez względu na to, ile umów o prowadzenie PPK zawarli w imieniu tego pracownika inni pracodawcy. Instytucja finansową ma natomiast obowiązek założyć pracownikowi nowy rachunek PPK, na który wpłaty odprowadzał będzie jego nowy pracodawca.

Stary rachunek PPK zostaje

Rachunek PPK, na którym pracownik gromadził oszczędności do tej pory, nadal będzie prowadzony przez instytucję finansową. Nie będzie on już – z oczywistych względów - zasilany nowymi środkami, chyba że były pracodawca wypłaci pracownikowi - już po ustaniu jego zatrudnienia - jakieś zalegle wynagrodzenie, a pracownik nie złożył mu wcześniej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jednak zgromadzone na tym rachunku oszczędności nadal będą inwestowane przez instytucję finansową aż do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu, przy czym pracownik może - w bardzo prosty sposób - zadbać o to, aby oszczędności podążały za nim. Wystarczy, aby - przy każdej zmianie miejsca pracy - składał nowemu pracodawcy odpowiednie oświadczenie.

Poinformowanie o rachunkach PPK

Chodzi tu o oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Pracownik, który chciałby, aby dotychczas zgromadzone przez niego oszczędności, trafiły na nowy rachunek PPK, czyli na rachunek, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy (za pośrednictwem tego pracodawcy), powinien pamiętać, aby takie oświadczenie złożyć - w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy jego zatrudnienia (90 dni). Oświadczenie to powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik oszczędzający w PPK zwolnił się z dotychczasowej pracy i od 1 marca 2022 r. zatrudnił się u nowego pracodawcy. Trzymiesięczny okres zatrudnienia (90 dni zatrudnienia) upłynie mu 29 maja tego roku. Oznacza to, że umowę o prowadzenie PPK pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć - w imieniu i na rzecz tego pracownika - do 10 czerwca. Do 17 czerwca pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Dzięki temu, pracodawca będzie mógł podjąć działania, aby dotychczasowe oszczędności pracownika zgromadzone w PPK zasiliły jego nowy rachunek.

Wniosek o transfer środków na nowy rachunek PPK

Pracodawca, który otrzymał oświadczenie pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK (czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK), niezwłocznie po zawarciu - w imieniu i na rzecz tego pracownika - umowy o prowadzenie PPK, informuje go, że ma obowiązek złożyć w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.

Pracownik może oczywiście nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie – pisemne -pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Oświadczenie o braku zgody na transfer środków PPK

Pracownik, który nie chce, aby jego pieniądze zostały przetransferowane, oświadczenie o braku zgody na transfer powinien złożyć w terminie wynikającym z ustawy o PPK, czyli w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W praktyce oznacza to, że pisemne oświadczenie pracownika o braku takiej zgody powinno w tym terminie faktycznie dotrzeć do pracodawcy (tak, aby przed upływem tego terminu miał on możliwość zapoznania się z jego treścią).

Jeśli pracownik się spóźni i złoży taki sprzeciw po upływie terminu - może zdarzyć się, że i tak dojdzie do transferu (po upływie 7 dni pracodawca powinien już bowiem złożyć w jego imieniu wniosek o dokonanie wypłaty transferowej).

Podstawa prawna:

Art. 19 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

REKLAMA